Đăng Ký Đăng Nhập

10 Sekretiv Vivchennya Anglijskoi Movi 1889

10 секретів вивчення англійської мови


Лайфхаки



Вважається, що здібності до мов – вроджені, і в кого не виходить легко й швидко вивчити англійську, тому просто не пощастило. Звісно, багато важать такі чинники, як слух і артикуляція, здібності до запам’ятовування, образне й логічне мислення. Якщо ви вважаєте, що іноземні мови не для вас, замисліться: а як ви впоралися з рідною мовою? Якось же нею оволоділи, хоч не відразу, не за один рік… Спитайте в іноземців, що вивчають ту мову, яку ви вважаєте рідною: легко дається? Напевне почуєте про безліч складнощів, проблеми з вимовою, граматикою, про підводні камені у вживанні слів. Отже, реально вивчити будь-яку мову, треба лише захотіти. Ті, в кого все гаразд і з англійською, і з іншими мовами, певно знають деякі секрети, тільки не поспішають ними ділитися. Чарльз Дюкетт (Charles Duquette) з Інституту вивчення англійської мови в Меріленді (Maryland English Institute) тривалий час спостерігав за успішними студентами й поліглотами та визначив 10 особливостей ефективного вивчення іноземної мови.

1. Готовність до ризику. Поліглоти серед головних якостей, необхідних для вивчення нової мови, перш за все називають хоробрість. Усі, хто подається у вільні мандри незвіданими морями іноземної мови й культури, мають бути готові до зустрічі з рифами помилок і штормами нових лексичних тем. У вивченні мови кожен прокладає свою особисту навігацію, і той, хто розуміє, що на помилках вчаться, хто не боїться їх припускатися, а лише позначає на мапі й рухається далі, – той і виграє головний приз у регаті.

2. Свій індивідуальний стиль вивчення. Можливо, ви вже чули чи читали про різні стилі вивчення мови. Однак головне – обрати той, що пасує саме вам. Треба зрозуміти, як у вас найкраще виходить вивчати щось нове, необов’язково пов’язане з мовами, і адаптувати до вивчення англійської мови. Ви більше любите спілкуватися чи поринати в роздуми наодинці? Вам подобається отримувати інформацію в малюнках чи в словесних описах? Вам легше запам’ятовувати факти чи концепти? Використовуйте свої сильні риси у вивченні іноземної мови, і ви зможете обігнати навіть тих, хто почав раніше за вас.

3. Активне занурення в процес. Важливий чинник успішного вивчення англійської та будь-якої іншої іноземної мови – готовність взяти відповідальність за процес навчання і за його результат. Регулярні заняття, виконання завдань і практика сприймаються не як марудність, а як необхідні кроки до мети. Незалежність, організованість і активність – ось що відрізняє тих, хто успішний у вивченні мов. Вони розуміють, що просте просиджування уроків у класі не призведе до вільного володіння англійською, не бояться робити помилки й хапаються за будь-яку можливість використовувати мову в безпосередньому спілкуванні.

4. Зацікавленість внутрішньою будовою мови. Сприйняття мови як системи, а не хаотичного набору розрізнених елементів, допомагає швидше опанувати механізми роботи мови та застосовувати їх у письмовому й усному мовленні. Успішні студенти звертають увагу на форми і прагнуть виокремити внутрішню логіку, заучують не окремі фрази, а конструкції та парадигми, у засвоєнні вимови, лексики і граматики розробляють власні техніки.

5. Комунікація. Успішні студенти завжди звертають увагу на значення слів і конструкцій. Практика – це все, і на першому місці в поліглотів постійне використання мови: сприйняття слів на слух, спілкування з носіями мови, читання й письмо. Щоб вільно розмовляти, треба робити над собою зусилля – постійно шукати можливості для спілкування, попри ніякові паузи й помилки, сумніви й невпевненість.

6. Мова як детектив. Поліглоти – немов детективи: вони постійно шукають підказки, які допоможуть зрозуміти приховані механізми мови. Вони будують складні речення, як гіпотези, і звертаються до оточення з проханням їх виправити. Вони завжди прислуховуються до того, що і як говорять інші, і порівнюють з собою. Справжні фанати вивчення мови постійно записують, що дізналися нового, і пам’ятають про це, контролюючи своє мовлення.

7. Думати на мові, яку вивчаєте. Можливо, вам це видасться надто складним, але думати англійською так само важливо, як учити граматичні правила. Таке важливе вміння, як внутрішнє мовлення англійською, значно підвищить рівень використання мови в решті сфер. Почніть думати англійською під час прогулянки, поїздки в транспорті, на перерві між заняттями. Внутрішній діалог іноземною мовою – перший крок до її вільного вживання в усному мовленні.

8. Розуміння та прийняття труднощів. Хто має досвід у вивченні мов, той розуміє, що отримання результату потребує часу й зусиль, що неминучі періоди, коли здається, ніби прогресу зовсім немає або він дуже малий. Реалістичність у постановці цілей – важлива умова в досягненні результатів. Потрібно розуміти свої сильні та слабкі сторони і коригувати свій процес навчання відповідно до них. Якщо обраний метод вивчення мови не працює, варто спробувати новий.

9. Вивчення культури. Знання мови невіддільне від культури країни, у якій цією мовою розмовляють. Окрім вербальної культури, важливо орієнтуватися у звичаях і мові жестів, знати місцевий етикет: як поводитися в магазині й ресторані, як спілкуватися з незнайомцями, як підтримувати розмову. Формули ввічливості, прийняті в тому чи іншому середовищі, – важливий елемент мовної та культурної компетенції. Наприклад, багато хто забуває, що «How are you?» в англійській лише привітання, а не справжнє запитання. Мова й культура – дві грані однієї медалі, про це завжди треба пам’ятати, в тому числі обираючи викладача чи курс.

10. Готовність до марафонської дистанції. Успішні студенти, як і всі, переживають періоди розчарувань і невпевненості. Наполегливість у подоланні викликів, які неминуче ставить іноземне мовне й культурне середовище, і визначає рівень успішності. Справа лише в тому, наскільки ви мотивовані в досягненні результату – з високим рівнем мотивації впоратися з рутиною та дістатися до солодких плодів невимушеного спілкування буде набагато легше. Треба лише  продовжувати рухатися вперед, не зупинятися на досягнутому, не скаржитися на невдачі, не чекати швидких успіхів.