Запорука успішності полягає не лише у професійних якостях, а й у вмінні витримувати емоційну напругу у стресовій ситуації, добиватися уваги й підтримки оточення, позитивно ставитися до життя. І якщо пік розвитку IQ припадає на період 25-29 років, то емоційний інтелект (EQ) починає розвиватися й досягає розквіту значно пізніше – близько 60 років. Проте ніхто не заважає вже зараз починати засвоювати секрети успіху людей з високим EQ.
1. Дотримуйтеся балансу між роботою та відпочинком
Ті, хто працюють надто інтенсивно, недостатньо відпочивають и не приділяють уваги особистим стосункам, зазвичай вигорають до того, як їм вдається реалізувати максимум свого потенціалу. З іншого боку, ті, хто не викладаються на роботі, не достягають і свого середнього рівня. Перший крок у розвитку емоційного інтелекту – усвідомленість: розуміння, скільки часу й зусиль треба приділяти роботі. А також концентрація на безпосередніх завданнях, чітке визначення межі, за якою завершується робота і починається особистий час.
2. Надихайте свого партнера
Важливим чинником набуття емоційного балансу залишається наявність партнера, який пасує саме вам. Ваша друга половинка має вас підтримувати, доповнювати й надихати – і це можливо, якщо ви робите те саме у відповідь. Стосунки в парі успішних партнерів з високим емоційним інтелектом рівноправні та взаємодоповнювальні – й починати треба з себе.
3. Концентруйтеся
Багатозадачність не означає концентрацію на всьому відразу. Для досягнення результатів треба обов’язково тримати у фокусі пріоритетні завдання.
4. Ставтеся до справи творчо
Нудьга блокує креативність, що своєю чергою блокує емоційний розвиток. Емоційна креативність виявляється в позитивному ставленні до оточуючих, у бажанні допомогти та зрозуміти інших. Щира й доброзичлива цікавість стає засадою для міцних дружніх стосунків.
5. Спочатку вислуховуйте
Вміння слухати – це емоційна креативність разом із дисциплінованістю, це перша ознака високого рівня EQ. Далеко не кожен уміє слухати з щирою зацікавленістю, переключати увагу з себе на думки й почуття іншої людини, утримуючи увагу хоча б 75% часу.
6. Ставтеся позитивно до змін
Надто передбачуване середовище призводить до нудьги, що часто позбавляє інтелект додаткових стимулів і згодом провокує відчуття незахищеності, а це блокує емоційний інтелект. Зміни, особливо позитивні, можуть бути потужним каталізатором.
7. Не будьте перфекціоністом
Що неможливо задовольнити, так це жагу довершеності. Але внаслідок можна отримати фрустрації та емоційні розлади. Окрім того, перфекціоністи часто звинувачують інших у тому, що їм не вдається жити за недосяжними стандартами, і це гальмує розвиток і емоційного інтелекту, і стосунків з оточенням.
8. Не поспішайте з висновками
Використовуйте природну допитливість і вміння слухати для пошуку різних підходів до вирішення тієї чи іншої проблеми. Емоційний інтелект – чудовий інструмент для виходу зі складних ситуацій, коли треба враховувати численні чинники та інтереси різних учасників.
9. Не зациклюйтеся на помилках
Якщо витрачатимете час знову і знову на спогади про власні або чужі помилки, то отримаєте лише стрес, гнів і дезорієнтацію. Визнайте свою частку відповідальності, зробіть висновки, переступіть через минуле – і рухайтеся вперед.
10. Перенаправляйте гнів
Негативні емоції – це не просто почуття, а потужний каталізатор в арсеналі людської психіки. Однак цю силу треба контролювати і спрямовувати на бажані дії, не спрямовані на людей. Емоційний інтелект допомагає людям керувати гнівом.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!