Оптимальна стратегія маркетингу – спостерігати за зміною трендів, як за течією великої річки, іноді висмикуючи потрібне, але зберігаючи вірність фірмовому стилю.
Перш ніж перейти до маркетингових трендів на 2018 рік, знайдіть для себе відповідь на питання: «Навіщо потрібний маркетинг?» З одного боку, для позиціонування компанії на ринку, створення й зміцнення бренду, з іншого – для залучення нових клієнтів і утримання постійних. Якщо у вашої компанії вже є власна історія, є пул лояльних клієнтів, що звикли до айдентики чи фірмового стилю бренду, – чи варто цим ризикувати задля залучення нових клієнтів? Разом з тим повне ігнорування змін призведе до того, що ваші рекламні кампанії втратять ефективність на тлі решти.
Істина, як завжди, десь посередині. Важливо відслідковувати нове і застосовувати лише ті тренди, які можуть краще підкреслити унікальність вашого бренду, а решту або обходити, або максимально адаптувати. За словами Анни Сандал (Anna Sandahl), засновника агенції цифрових комунікацій Ode, найкращий маркетинг – той, що не залежить від плину часу. «Якщо контент вашого сайту чи блогу виконано на високому рівні з точки зору мови та стилю, надає вашій аудиторії інформацію, яка їй необхідна, відповідає на запити, за якими прийшли з пошукових систем, розповідає читачам історії, якими можна ділитися у соцмережах і які зміцнюють ваш бренд – тоді вашому маркетингу не зашкодять ані плин часу, ані нові тренди.
Оптимальна загальна стратегія маркетингу – спостерігати за зміною трендів, як за течією великої річки, іноді висмикуючи потрібне, але зберігаючи вірність фірмовому стилю.
Схоже, сьогодні про це не говорить лише лінивий. Проте застосування хіба VR (Virtual Reality), хіба AR (Augumented Reality) навіть у маркетинговій кампанії є дуже обмеженим. Технології приходять і йдуть – філософія бренду залишається. Віртуальна реальність змінює лише форму доставки контенту, а власне наповнення, як і раніше, залежить від компанії. Наратив для суспільства важливіший, аніж його носій.
В майбутньому ми побачимо масові порушення різних сталих норм виключно з метою привертання уваги. Меседжи не обмежуватимуться статтю і віком ЦА, крос-гендерні комунікації отримають суттєву перевагу. В рекламних кампаніях ми побачимо мову, далеку від літературної, спірні образи і концепти з яскравим політичним забарвленням. Чи потрібно це вашому бренду – серйозне питання, відповідати на яке лише вам. Бо заради короткострокового сплеску уваги можна втратити весь пул відданих прихильників, який напрацьовувався роками.
Аналоговий чи цифровий, реальний чи віртуальний – усі балансують на межі двох світів. Цей стан вплине на те, як ми сьогодні розповідаємо про бренд: нам варто враховувати, що люди зараз дивляться за обрій, романтизують невідоме, фантазії і нереальне. Соцмережі і цифровий світ зараз стали формою ескапізму нового рівня – рівня ірреальності.
Ризикніть використати цей тренд у вашому сторітелінгу: підключіть уяву, переверніть концепт догори ногами, подивіться на все під іншим кутом. Забудьте про спліт-тести A/B і тестуйте невідоме. Робіть те, чого від вас найменше очікують. Так стається неймовірне.
Обрати інструменти для сміливих експериментів з контентом можна на курсах інтернет-маркетингу на платформі EDUGET.
Перегляди і кількість відвідувачів нічого не варті без взаємодії і конверсії. Сайти і сторінки у Facebook з великою кількістю відвідувачів і підписників, але низьким рівнем залучення знижатимуться в рейтингу алгоритмами, які автоматично зменшуватимуть їх доступність, відносячи до категорії інформативних, пасивних і нерелевантних.
Інтерактивність – це золото у світі інтернет-маркетингу. Доволі марнотратно зосереджувати всі сили на отриманні уваги без збільшення взаємодії – згодом це вплине на ваше охоплення і, відповідно, маркетинговий бюджет.
Оцінюйте взаємодію, а не охоплення. Зовсім скоро саме за це будуть з вас брати гроші пошуковики і соцмережі, якщо ви не зможете досягти таких показників органічно. На сьогодні саме залучення користувачів має реальну цінність.
Після пригладжених і відполірованих картинок в Інтернеті ми починаємо нудьгувати за «справжнім» – автентичною альтернативою. Ми навряд чи відлипнемо від екранів, щоб рушити на пішу прогулянку у гори, але ми хотіли б читати і дивитися історії про те, як це відбувається, і що ближче до натури – то краще.
Забудьте про стокові фото. Дрібні недосконалості ілюстрацій зроблять історію більш реальною, емоційною і близькою вашому читачеві – використовуйте це для просування бренду. Бо для чого потрібний маркетинг? В тому числі і для того, щоб повести за собою. Слідуйте тренду #nofilter – і вам довірятимуть.
Нове захоплення серед керівників – inbox zero, чи боротьба із захаращенням папки «Вхідні». Своєорідний фен-шуй цифрового робочого місця призводить до того, що за увагу до ваших листів доведеться боротися ще сильніше. Аби захистити свою поштову скриньку від зайвих розсилок, бізнес, особливо в b2b сегменті, надає перевагу будь-яким іншим каналам комунікації: телефонний дзвінок, спілкування у соцмережах, скайпом і в інших месенджерах.
При тому важливість email-розсилок як інструменту лише зростає: більшість сприймає перегляд пошти за аналогією з переглядом стрічки новин. Щоб зберегти баланс між інформуванням і настирливістю, збирайте декілька новин у одній розсилці і відправляйте їх з періодичністю раз на місяць. Зробіть акцент на вашій експертності, об’єктивності, відправляючи замість звичайних повідомлень про знижки і кампанії посилання на статті в журналі для клієнтів. Але не перестарайтеся – ніхто не буде читати 40-сторінкові публікації.
Якщо ви ще не маєте онлайн-журнал для клієнтів чи корпоративний блог про досягнення компанії – створіть його і насолоджуйтеся збільшенням трафіку.
Покрокова інструкція, як створити і вести корпоративний блог для ефективного просування бренду – в спеціальному курсі на платформі EDUGET.
Тектонічні зсуви в культурі від акценту на індивідуальному сприйнятті до шерінгу і від особистості до спільнот лише почалися, далі буде впродовж наступного десятиріччя – в політиці, у бізнесі, в мистецтві. І, звичайно, в маркетингу. В соцмедіа думка одинака вже не настільки вагома порівняно із силою групи, віртуального племені – і це ще один крок до тренду Sharing Economy, чи спільного споживання, як його інтерпретують.
В цифровому світі це означає націленість на спільноти, а не на окремих людей. Ком’юніті за вподобаннями більше дають маркетологам для просування бренду, ніж орієнтація на одну людину. Наприклад, популярні сервіси з оренди використовуються великими компаніями для надання клієнту можливості протестувати продукт перед покупкою.
Створюйте спільноти за вподобаннями у своїй галузі. Публікуйте контент і історії, завдяки яким клієнти зрозуміють, що ваш бізнес готовий змінюватися: що ви інвестуєте в групу, для загальної користі і вирішення загальних потреб.
Перехід бізнесу на самокерування і самозабезпечення всередині робочих груп, децентралізація процесу прийняття рішень впливає і на маркетинг, особливо в сегменті b2b. Це непростий процес, проте незворотній. Загальна стратегія маркетингу повинна бути спрямована на вдосконалення комунікації і сервісу – що у звичних b2c і b2b сегментах, то у ринку c2c, який саме народжується.
Поки ви впорядковуєте хмарину тегів, вона вже застаріла: сьогодні інші алгоритми вирішують, яку статтю показати користувачам у пошуковій системі. Аналіз даних конкретного користувача, що він читав останнім часом, його історії пошукових запитів впливатимуть на те, який матеріал йому видаватиме на першому місці пошуковик. Все це вже відбувається, а в подальшому на нас очікує бум на створення і використання пошукових алгоритмів.
Як маркетолог, ви повинні заздалегідь забезпечити бренду «подушку безпеки» – не лише адекватний контент, але й його правильна класифікація на сайті, оптимізація під пошукових роботів (SEO). Штучний інтелект відбиратиме користувачеві за його запитом не лише текстові матеріали, але й будь-який релевантний контент – все, що допомагає розкрити тему. Таким чином, щоб забезпечити собі перші позиції, треба надати максимальне різноманіття на сторінках свого сайту.
Сучасні стартапи успішно поєднують креативність і технічну раціональність. Коли кожен другий пише код, технології охоплюють все нові й нові ділянки і виходять за межі звичайного експерименту – тепер це спосіб втілення культурних експериментів у цифровому просторі.
Коли технологія стає помічником у духовному пошуку, новим трендом виявляються додатки, що допомагають людям позбутися додатків, віртуальні інструменти, завдяки яким можна наблизитися до реальності.
Маркетолог може спіймати цю хвилю і допомогти клієнтам у їх прагненні отримати більше офлайнового часу для себе, для внутрішнього розвитку, для самореалізації – саме завдяки інструментам онлайн-сервісу.
Маркетинговий потенціал смарт-об’єктів, якими ми користуємося щодня, буде лише зростати. Поки що це в більшості смарт-годинники і фітнес-браслети, що надсилають дані про стан здоров’я свого власника. Окрім b2c сегменту, на ринку b2b також можливо використання даних від підключених до глобальної мережі приладів: наприклад, принтер може сам надсилати до сервісного центру повідомлення про несправності чи про необхідність заміни картриджів.
Збирання і аналіз нового обсягу даних, з одного боку, надає маркетологам привід для нових розсилок клієнтам, з іншого – відкриває ще одну нішу із запиту на захист приватності і комерційної інформації. Доступ побутових приладів, наприклад, кухонних, до акаунтів у соцмережах, email чи цифрового підпису власника, а також даним про його геолокацію не лише збільшує можливості спілкування і підвищує якість сервісу, але й загострює питання безпеки і захисту даних.
Прямі продажі мігрують до онлайну, і найзручніший майданчик для них – саме Інтернет речей. Цифровий директ-маркетинг керується ботом, що програмується, який контактує зі смарт-об’єктами, і таким чином уникає негативу, пов’язаного з емційним аспектом прямих продажів.
Маркетинг без бюджету чи з мінімально можливими витратами є реальним саме за використання онлайн-технологій. Планка входу брендів на нові ринки ніколи не була настільки низькою, можливості конкурувати з лідерами і сталим середовищем – настільки широкими. Комунікація з клієнтом у режимі реального часі, формування email-розсилки в момент її відкриття (коли користувачеві підвантажуються контентні блоки, які є релевантними його актуальному пошуку) – все це ускладнює інтернет-маркетинг, але й разом з тим робить його більш орієнтованим на клієнта.
Для оптимізації маркетингу під нові технологічні вимоги варто розробляти стратегію просування ще на етапі створення продукту: може, до його звичайних характеристик варто додати інтелектуальне «начиння» – зв’язок із дата-центром онлайн, вивід повідомлень користувачеві, візуалізація інформації в режимі віртуальної реальності, вбудована можливість оплати додаткових послуг, перед- і пост-продажний сервіс на новому рівні, інтеграція до соцмереж і системи «розумний дім».
Єдина правильна відповідь на питання «Для чого потрібний маркетинг?» навряд чи можлива, але всі варіанти повинні враховувати вподобання і продавця, і покупця. Знайти власну нішу в цифровому світі і при тому зберегти ідентичність бренду і лояльність постійних покупців – завдання на найближчий час для маркетологів, PR-спеціалістів і менеджерів з продукту.
Всі дані, необхідні для інтернет-маркетингу, надає веб-аналітика. Спеціальний курс для початківців на платформі EDUGET.
За матеріалами Анни Сандал
При цитировании материалов раздела «Статьи» на www.eduget.com активная ссылка на сам материал или на страницу www.eduget.com – обязательна. Любое использование материалов раздела «Статьи» на www.eduget.com (материала целиком) возможно исключительно по предварительному письменному разрешению правообладателя. Благодарим за сотрудничество!