15 січня 2001 року на сервері в Сан-Дієго запустили вільну енциклопедію — Вікіпедію.
Ідея створити глобальне сховище для інформації з усіх галузей розроблялася вже кілька років до того. Від початку планували вдосконалити Нупедію — заснована Джиммі Велсом вільна енциклопедія. Статті писали компетентні автори, головний редактор Ларрі Сенгер контролював якість контенту, було багатокрокове рецензування. Справа ледь рухалася — за перший рік у Нупедії з’явилося 12 статей.
Тоді програміст Бен Ковітз запропонував Сенгеру використати програмне забезпечення wiki-платформи, зміст і структуру якої можуть змінювати самі користувачі з допомогою інструментів самої платформи. Але перевести Нупедію в цей формат не вдалося, бо більшість авторів були проти. Тому вирішили створити новий проект — Вікіпедію, і він з’явився на власному домені wikipedia.com.
Сервер надала інтернет-компанія Bomis, її ж працівники зробили величезний внесок у наповнення Вікіпедії. 16 січня з’явилася перша стаття, і вже 12 лютого їх було понад 1000.
Першим неангломовним розділом Вікіпедії стала німецька deutsche.wikipedia.com (зараз її фінансують з державного бюджету), наступна — французька. У травні 2001 року підключилися нові мовні розділи: китайська, іврит, італійська. Багатомовність проекту було визнано ключовою вимогою й основним напрямком розвитку. Зараз більшість статей вільної енциклопедії містяться на неанглійських сторінках. Перша стаття в українській Вікіпедії, “Атом”, створена 30 січня 2004 року.
Супутні проекти Вікіпедії: Вікісловник, Вікіцитатник, Вікітека, Вікісховище, Віківерситет та інші.
Скандали і курйози 2005 року анонімний учасник створив містифіковану статтю про відомого журналіста й письменника Джона Сайгенталера. Стверджувалося, що він тривалий час жив у Радянському Союзі й причетний до вбивств Роберта і Джона Кеннеді. Протягом 4 місяців стаття була на сайті, поки її не виявив сам герой публікації. Автором виявився кур’єр із Теннессі, який таким чином пожартував. Після цього анонімним користувачам було заборонено публікувати статті, також внесено зміни у програмне забезпечення і правила розміщення статей. 2006 року створено новий мовний розділ — Вікіпедія “сибірською мовою”. 2007 року її видалено, оскільки сибірської мови не існує. |
|
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!