25 найефективніших способів поліпшення настрою за результатами наукових досліджень.
Психологи з університету US Davis впродовж 10 тижнів проводили експеримент. Три групи наприкінці кожного тижня записували власні враження. З них перша писала про важливі події, друга – про труднощі та прикрості, тоді як третя група записувала лише те, за що її учасники були вдячні світові. За 10 тижнів члени третьої групи не лише почувалися піднесено, але й позбулися головного болю й нежитю.
Захват і хвилювання – сильні емоції, які струшують людину зсередини, переключають від повсякденної рутини чи постійної гонитви в режим споглядання. Відчуття, що ви є лише часткою величезного світу, заспокоює, налаштовує на медитативний лад. Дослідження підтверджують, що відчуття священного тремтіння, захвату та подиву знижують дратівливість і ризик запалювальних процесів.
Вчені пропонують Швейцарію, яка лідирує в рейтингу найщасливіших країн, проте зрозуміло, що всі охочі в такій маленькій країні не помістяться. Однак доводиться визнати, що рівень щастя залежить не лише від ВВП, але й від багаторічної звички жителів тієї чи іншої місцевості бути щасливими: підтримувати один одного, проводити час з коханими, відновлюватися після невдач, обирати позитивне ставлення до життя. Вчені стверджують, що такі навички можна в собі тренувати, тож поки Швейцарія за обрієм, можна починати з позитиву просто зараз.
Кофеїн знижує рівень депресії та зменшує ризик суїциду – як доводять дослідження. Особливо, якщо пити каву в міру і в приємній компанії.
Концентрація на своєму внутрішньому світі, тиша та дотримання певного режиму – усі ці властивості медитації не лише допомагають зберігати спокій, але й розвивають ділянки мозку, які відповідають за обсяг пам’яті, усвідомлення й емоційний самоконтроль. Дослідження проводилися на буддистських монахах, які практикують медитації впродовж багатьох років.
Отримувати позитивну дію wow-ефекту на організм можна і не вирушаючи в екстремальні подорожі, а читаючи їх описи від безпосередніх учасників. Читання цікавих книг і співчуття головним героям також знижує рівень стресу, допомагає знизити темп життя і викликає бажання допомагати іншим, впевнені вчені.
Знизити рівень кортизолу в організмі – гормону, який відповідає за стрес, – допоможе прогулянка під деревами, в лісі чи парку. У будь-якому разі зміна пейзажу дасть нові враження та допоможе переключитися, знайти нові ідеї. Життя поряд з лісом так добре впливає на серце й нервову систему, що вчені говорять навіть про «лісотерапію ».
Якщо немає можливості жити в зеленій зоні, треба влаштовувати регулярні півторагодинні прогулянки на природі. В одному з експериментів 18 жінок і 20 чоловіків розділили на дві групи, одна з яких гуляла містом, а інша – на природі. За 90 хвилин у тих, хто гуляв на природі, було менше негативних думок і вища самооцінка, тоді як міська прогулянка не призвела до суттєвих змін. Суб’єктивні відчуття підтвердив і лабораторний аналіз – МРТ-сканування: любителі природи мали нижчу активність мозку в тих ділянках, де продукуються тривога й негативні думки.
Коли ви щасливі, ви зустрічаєтеся з друзями, гуляєте, читаєте чи займаєтеся творчістю? Навіть якщо настрій не на висоті, підключіться до улюбленого заняття – і підзарядіть свої батарейки. Позитивні емоції не виникають самі по собі, треба робити якісь дії, бути проактивним, і тоді спочатку блокуються негативні думки, а потім поступово настрій вирівняється і перейде у плюс. Ці прості поради підтверджують і солідні дослідження.
Музеї, концерти, театри, кіно – будь-які культурні події дадуть вам більше нових вражень, знизять рівень тривожності, підвищать задоволення життям. Дослідження 50 000 чоловік різного віку в Норвегії довело прямий зв’язок між відчуттям якості життя і відвідуванням культурних івентів.
Щастя – поняття суб’єктивне, тоді як співчуття – це те, що об’єднує усіх. Коли ви слухаєте сумні пісні, то ви відчуваєте єдність з виконавцем, проживаєте повний спектр емоцій від жалю до катарсису й легкого смутку, а в підсумку заспокоюєтеся і позбуваєтеся більшості негативних думок. Сумна музика об’єднує людей різних культур з обох напівкуль і допомагає їм разом знайти розраду, як довело спеціальне дослідження.
Якщо ви любите складати списки справ, то намагайтеся формулювати конкретні й доступні для виконання цілі. Наприклад, замість «спасти світ» напишіть «сортувати сміття». Цілі, яких ми досягли, наповнюють відчуттям задоволення, тоді як занадто амбітні плани лише підвищують рівень стресу, підтверджують експерименти психологів.
Можливо, ви вже чули пораду, в якій пропонується написати листа тому, на кого ви злитеся, але не відсилати його? Хоча це може здатися марним витрачанням часу, вчені підтверджують, що формулювання думок на папері допомагає розібратися у власних почуттях, побачити ефективне вирішення проблеми, знімає стрес.
Після дуже важкого дня є велика спокуса купити собі щось смачненьке чи витратити гроші на ще одну пару взуття, про яку мріяли ще з минулого місяця. Однак дослідження доводять, що для відчуття щастя набагато ефективніше витратити цю суму не на себе, а на друзів і близьких.
Здається парадоксальним, проте набагато краще піклується про себе той, хто піклується про інших. Впродовж 20 років психологи проводили спостереження, в результаті яких дійшли до висновку, що найкориснішим для психологічного й фізичного здоров’я заняттям є участь у благодійних акціях.
Час, який ви провели з друзями, дасть більше задоволення, ніж дозвілля з родиною, згідно дослідження. 50 000 учасників експерименту використали додаток Mappiness для періодичної оцінки свого стану за 11-бальною шкалою. Результати довели, що спілкування з друзями покращує настрій на 8%, з батьками – на 1,4%, а з дітьми – на 0,7%.
Посмішка – не лише наслідок гарного настрою, але і його джерело. Одне уточнення: посмішка має бути щирою, тож спочатку – позитивні думки, потім – посмішка до інших, і наприкінці дня – відчуття щастя! Експеримент, який було проведено на водіях автобусів, підтвердив користь посмішки і для настрою, і для бізнесу.
Засмучення через несправедливі дії інших людей – нормальна реакція, однак зависати надовго в такому стані шкідливо і для психіки, і для здоров’я. Законсервований негатив призводить до відчуття образи, бажання помсти, що не залишає простору для радості та щастя. Навчіться пробачати – і з вашого життя підуть образи й гіркота, знизиться рівень стресу, серце буде здоровішим, а життя – приємнішим і довшим, впевнені фахівці клініки Mayo.
Відчуття після щасливої спільної ночі можна порівняти з виграшем $50 тисяч в лотерею – підрахували прискіпливі вчені. Для стабільно високого рівня щастя обов’язкові взаємність і регулярність від разу на місяць до разу на тиждень як мінімум. Причому якість важливіша за кількість – нещодавнє дослідження довело, що без повноцінних стосунків систематична близькість лише зменшує відчуття щастя.
Щоб поєднувати успішність у справах і щастя у стосунках, треба навчитися знаходити баланс між нестримним оптимізмом і тверезим прагматизмом. Психолог Софія Чоу відзначає очевидну перевагу оптимістичних реалістів над ідеалістами. Реалісти готові до зустрічі з труднощами, вони бачать чітку картину того, що відбувається, при цьому оптимізм їм допомагає знаходити нестандартний вихід з більшості становищ і зберігати позитивне ставлення до життя.
Ви здивуєтеся, але навіть запах свіжої землі поліпшує настрій – і за це, як свідчить дослідження, відповідає спеціальна бактерія Mycobacterium vaccae. Абсолютно нешкідлива для людини, вона стимулює викид серотоніну, який підвищує настрій і блокує депресію. Вчені перевірили цей ефект на лабораторних мишах, і тепер рекомендують раковим хворим частіше контактувати з корисною бактерією: відпочивати на грядках чи гратися с багнюкою.
Вчені університету у Сассексі виміряли рівень щастя у працівників, які обідали в різних локаціях. Найнижчим він виявився у тих, хто з’їдав свій ланч за робочим столом, а найвищим – у тих, хто обідав на пляжі чи в парку.
Фізичні вправи знижують рівень гормонів стресу, сприяють позитивним змінам у хімії головного мозку, позбавляють депресії та тривожності. Дослідники з Вермонту винайшли, що лише 20 хвилин гімнастики щодня забезпечують позитивний настрій на наступні 12 годин. До того ж активніші люди почуваються щасливішими і більше встигають. Для найбільшого ефекту обирайте той тип вправ, який вам подобається, і те місце, де ви почуваєтеся найкомфортніше.
Навіть якщо на короткій дистанції робота над тією чи іншою навичкою провокує у вас стрес, потім ви почуватиметеся набагато краще і впевненіше, ніж якби ви відмовилися від подолання перешкод на самому початку, відзначає дослідження. Ті, хто кидає своє хобі чи навчання через труднощі, переживають подвійний стрес: від усвідомлення покинутої мети та від відчуття програшу. А хто дійшов до кінця – насолоджується смаком перемоги, і переживання у процесі досягнення лише додають цінності новій навичці.
Статистика свідчить, що серед людей похилого віку відсоток щасливих вищий, ніж у решті вікових груп. Проте причини залишаються для вчених загадкою. Дехто вважає, що з віком люди напрацьовують власні способи подолання негативу, а можливо, справа в тому, що люди похилого віку більше довіряють життю й оточенню. А може, справа в тому, що емоційний інтелект розвивається впродовж усього життя.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!