Đăng Ký Đăng Nhập

30 Rokiv Pershij Versii Windows 491

30 років першій версії Windows


Тренди


Білл Ґейтс у 1985 році з новою Windows 1.0 Фото Microsoft.com

20 листопада 1985 року компанія Microsoft, очолювана Біллом Ґейтсом, оголосила про вихід операційної системи Windows 1.0.

Основою нової системи стали комп’ютерні вікна, що прийшли на зміну рядків для введення команд MS?DOS. Новий графічний інтерфейс зробив комп’ютер доступним для користувача з мінімальним уявленням про програмування. Вже не треба було вводити командні рядки, більшість дій стали виконувалися комп’ютерною мишкою. Між вікнами можна було переключатися, змінювати їхній розмір, відкривати меню.

На той час усі причетні до комп’ютерного бізнесу шукали шляхи позбавитися командних рядків і зробити інтерфейс простим. Одній із перших це вдалося компанії Xerox. Стів Джобс, творець технологічного гіганта Apple і запеклий конкурент Ґейтса, отримав доступ до розробки Xerox. В Apple вдосконалили інтерфейс, додали затребувані функції – буфер обміну, можливість перетягувати файли мишкою, працювати одночасно з кількома вікнами. В результаті з’явився Macintosh з «віконним» інтерфейсом. Apple випередив Microsoft на півроку. Після появи Windows з тими-таки вікнами Джобс страшенно розлютився. У біографії Стіва Джобса її автор Волтер Айзексон так описує конфлікт: «Ви нас обкрадаєте! – кричав він. – Я вам довіряв, а тепер ви в нас крадете!» Ґейтс спокійно глянув на Джобса – всі чудово знали, звідки насправді взявся інтерфейс: «Що ж, Стіве, гадаю, на події можна поглянути інакше. Ситуація, скоріше, така – у нас з тобою був багатий сусід на ім’я Xerox, і коли я вломився до його будинку, щоби вкрасти телевізор, то побачив, що ти його вже вкрав».

Windows 1.0 не зробила революції на ринку програмного забезпечення. Більшість користувачів традиційно надавали перевагу MS DOS, а нову операційну систему використовували для зручного переключання між програмами. У Windows 2.0 з’явилася можливість накладання вікон, було створено перші версії Word і Excel, а справді популярною стала Windows 3.0.

Завдяки гнучкості, сумісності з більшістю пристроїв Windows зробила комп’ютер дуже доступним. На відміну від нішевої продукції Apple, Microsoft намагалися зробити свою систему максимально відкритою для інших програмних додатків і сумісною з комп’ютерами різних виробників. «Будь-хто, навіть не питаючи Microsoft, може розробити додаток, що виконуватиметься на платформі Windows», – заявляє Білл Ґейтс. 

Зараз можна казати, що Windows завоювала світ. Її творець коментує скромно: «Заміною MS?DOS могли стати і Macintosh, і OS/2, і UNIX. Трапилося так, що лідером стала Windows. Але в світі великих технологій зміни – не рідкість, і навіть на найближче майбутнє немає гарантії, що Windows збереже лідерство».

Windows

 Еволюція Windows

Windows 1.0, Microsoft

 Ретро на згадку

Windows, A-disk

 Дискети для завантажування системи Windows