Đăng Ký Đăng Nhập

7 Stiliv Prijnyattya Rishen Abo Yak Vporatisya Z Problemoyu Viboru 1619

7 стилів прийняття рішень, або Як впоратися з проблемою вибору


Лайфхаки



Від уміння приймати рішення залежить дуже багато: вибір життєвого шляху, можливості стати керівником, а згодом і стиль керівництва, сумісність з іншими людьми в команді. Навіть тим, хто любить перекладати прийняття остаточного рішення на інших і таким чином уникати відповідальності, все одно доводиться рано чи пізно робити вибір. І до цього моменту краще прийти підготовленим.

Безкоштовний онлайн-курс Наталії Романенко, президента Європейської Федерації Коучів, «Як навчитися правильно приймати рішення» допоможе подолати типові страхи, розробити особисту методику прийняття рішень, підняти свою самооцінку.

Перед тим як навчитися робити вибір правильно, варто визначитися зі своїм звичним стилем прийняття рішень. Підприємець, письменник і фотограф Дарра Бруштейн (Darrah Brustein) виокремлює 7 стилів прийняття рішень.

1. Колективне прийняття рішень

Ті, хто віддають перевагу цьому методу, зазвичай збирають максимум думок з різних груп, і лише потім щось вирішують. Консенсус, дотримання демократичної процедури дуже важливі для людей такого типу. Окрім того, природжені демократи вважають, що участь у прийнятті рішення решти членів колективу створить для кожного особисту зацікавленість у результаті.

2. Аналіз даних

Об’єктивні дані, особливо цифри, стають основним аргументом для прийняття того чи іншого рішення аналітиками. Вони готові витрачати час і ресурси на дослідження, збір і аналіз даних, і без цього рішення не приймають.

3. Інтуїція

 
На чуття або «нюх» покладаються інтуїти. Вони можуть прийняти швидке, спонтанне рішення на підставі емоцій і відчуттів, під впливом моменту. Проблема такого підходу – залежність від впливу оточення.

4. Складання списку

Любителі списків перед прийняттям відповідального рішення виписують у дві колонки всі «за» і «проти» того чи іншого вибору. Такі списки додають впевненості, створюють відчуття прогнозованості майбутнього. Завчасно розглянути всі наслідки прийняття рішення, причому то під одним кутом, то під іншим – означає бути більш підготовленим до будь-яких несподіванок.

5. Духовне наставництво

Люди релігійні чи ті, що захоплюються якимись духовними практиками, зазвичай шукають поради в найвищих сил чи в особистого духовного наставника. Як мінімум їм потрібні молитва, усамітнення чи місце для зосередження й медитації.

6. «Потрапити в історію»

Є категорія людей, які воліють завжди бути на виду і на вустах у інших. Такі екстраверти свідомо чи мимоволі приймають рішення, передбачаючи ту чи іншу реакцію оточення. Головна мотивація до будь-якої дії – можливість спробувати щось надзвичайне і потім розповісти про це світові, відвідати цікаві місця, поспілкуватися зі знаменитостями, а ще краще – стати одним із них.

7. Пасивний стиль

Нерішучість – це також стиль прийняття рішень, як це не дивно. Така людина прагне перекладати відповідальність на інших, йти у фарватері і максимально ухилятися від висловлювання власної думки. Це ідеальні підлеглі, їх завжди влаштовує рішення, якщо його не довелося приймати самому.

Проте іноді все ж виникає необхідність робити вибір, і це ставить таких людей у глухий кут. Тоді їм доводиться або передавати задачу іншому, втрачаючи свої можливості, або переходити до одного із зазначених вище типів.