Đăng Ký Đăng Nhập

Breakthrough Prize Alternativa Nobelyu 435

Breakthrough Prize – альтернатива Нобелю


Тренди



У Каліфорнії в центрі NASA 9 листопада відбулося вручення премій Breakthrough Prize – уперше з прямою трансляцією на каналі National Geographic. «Науковий Оскар», як ще називають премію Breakthrough, видають молодим ученим за прорив у тій чи іншій галузі знань – математиці, біології, фундаментальній фізиці (Life Sciences, Fundamental Physics, Mathematics). Головна відмінність Breakthrough Prize від Нобелівської премії в тому, що її вручають не одному вченому, авторові відкриття, але всьому колективові, що працював на ідею. Крім того, «Нобеля» можуть дати і через десять років після власне відкриття, а засновники нової премії реагують оперативніше й відзначають нагородою свіжі досягнення. 

Уперше премію було видано 2012 року підприємцем з Росії Юрієм Мільнером, що поставив за мету зробити молодих учених справжніми зірками та стимулювати весь науковий світ до нових проривів, – звідси й назва премії Breakthrough Prize («Прорив»). Згодом ідею підтримали такі знакові особи, як творець Facebook Марк Цукерберг, засновник Alibaba Group Джек Ма.

2016 року Breakthrough Prize на загальну суму $21,9 млн вручали вже восьмеро її засновників: Сергій Брін (Sergey Brin) і Ганна Войжитскі (Anne Wojcicki), Джек Ма (Jack Ma) і Кеті Чжан (Cathy Zhang), Юрій і Юлія Мільнери (Yuri and Julia Milner), Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg) і Прісцилла Чан (Priscilla Chan).

У номінації Life Sciences було видано п’ять премій, кожна по $3 млн.

Едвард Бойден (Edward S. Boyden, MIT), Карл Дейссерот (Karl Deisseroth, Stanford University) і Говард Г’юз (Howard Hughes, Medical Institute) отримали премію за внесок у розвиток оптогенетики – способу дослідження нервових клітин методом впровадження до їхньої мембрани каналів, що реагують на світло (опсинів). Завдяки методу Clarity стало можливим спостереження за нейтронними зв’язками в неушкодженому мозку – поки що в дослідах з мишами.

Джон Гарді (John Hardy, University College London) отримав премію за виявлення гена, який у разі мутації викликає хворобу Альцгеймера.

Гелен Гоббс (Helen Hobbs, University of Texas Southwestern) було відзначено за розробку препаратів, що знижують рівень холестерину в крові й зменшують таким чином ризик серцевого нападу.

Відзначені премією дослідження генома «денисівської людини» та мітохондріальної ДНК неандертальця, проведені генетиком Сванте Паабо (Svante P??bo, MaxPlanck Institute for Evolutionary Anthropology), показали, що неандертальці відокремилися від сучасного типу людини близько 660 тис. років тому, але ці два типи існували паралельно й навіть мали спільне потомство до зникнення неандертальців 40 тис. років тому.

Номінація Fundamental Physics (теж $3 млн) стала найчисленнішою за кількістю лауреатів – 1370. Засновники Breakthrough Prize відзначили всіх учасників п’яти дослідницьких груп, що досліджували осциляцію нейтрино, – феномен перетворення нейтрино з одного типу в інший, що доводить їхню ненульову масу спокою та відкриває нові можливості для вивчення сонячної енергії й інших загадок Всесвіту. До п’яти нагороджених груп увійшли Daya Bay (Китай), KamLAND, K2K / T2K і Super-Kamiokande (Японія), Sudbury Neutrino Observatory (Канада). Премію отримали керівники: Джифанг Вонг (Yifang Wang) і Кам-Біу Лук (Kam-Biu Luk) – Daya Bay, Атсуто Судзукі (Atsuto Suzuki) – KamLAND; Коічиро Нішикава (Koichiro Nishikawa) – K2K / T2K; Артур МакДональд (Arthur B. McDonald) – Sudbury Neutrino Observatory, Такаакі Качжита (Takaaki Kajita) і Йойчиро Судзукі (Yoichiro Suzuki) – Super-Kamiokande.

Ще одна відмінність премії – «прориву» від Нобелівської – її все-таки дають математикам. Нагорода в $3 млн і премія Breakthrough Prize in Mathematics були вручені Айену Аголу (Ian Agol, Universityof California at Berkeley and Institute for Advanced Study) за дослідження в галузі тривимірної топології та теорії груп.

Новина Breakthrough цього року – заснування спеціальної премії для школярів Breakthrough Junior Challenge, основу якої склали гранти, надані Марком Цукербергом через фонд Silicon Valley Community Foundation, грант від фонду Мільнера Milner Global Foundation у співпраці з Khan Academy.

Школярі та студенти від 13 до 18 років можуть пропонувати створені ними відео, що візуалізують головні відкриття і явища в галузі природних наук, фізики та математики. На конкурс свої роботи представили понад 2000 учасників з 86 країн, а переміг 18-річний Райан Честер (Ryan Chester) з Норт-Роялтона, штат Огайо (США) за відео, присвячене теорії відносності Ейнштейна. Прісцилла Чжан і Селман Кхан вручили лауреатові стипендію на подальше навчання в розмірі $250 тис. Учитель Райана також отримав премію в $50 тис., і школа, в якій вчиться лауреат, отримала $100 тис. на оснащення наукової лабораторії. Подивитися відео, створене Райаном, можна на сайті конкурсу за посиланням

Для учених-початківців також заснували особливу номінацію – New Horizons, і вже вручили п’ять премій по $100 тис. кожна.

Три «нові горизонти» з фізики розподілили так: одна премія – Андрій Берневиг (B. Andrei Bernevig, Princeton University), Ліанг Фу (Liang Fu, MIT), Ксао-Ліанг Кві (Xiao-Liang Qi, Stanford University), друга премія – Рафаель Фложер (Raphael Flauger, University of Texas at Austin) і Леонардо Сенаторе (Leonardo Senatore, Stanford University), третя – Юджи Тачикава (Yuji Tachikawa, University of Tokyo).

Дві премії для молодих учених з математики New Horizons in Mathematics отримали Ларрі Ґут (Larry Guth, MIT) і Андре Арроха Невес (Andr? Arroja Neves, Imperial College London).