Đăng Ký Đăng Nhập

Byudzhet 2016 Osvita I Nauka 739

Бюджет-2016: освіта і наука


ЗНО



Аналітики центру CEDOS Ірина Когут і Єгор Стадний проаналізували прийнятий бюджет-2016. Чим він є для освіти і науки?

Середня освіта

У фінансуванні без сенсацій. На школи виділили більше на 2% порівняно з минулим роком – 44,8 млрд. На проведення ЗНО теж додали, УЦОЯО отримає на 26% більше, ніж минулого року.

Школи, у яких навчається менше 25 учнів, не фінансуватимуть. Це не стосується початкових шкіл —початкова освіта має бути доступна за місцем проживання дитини. На початку 2016-го держадміністрації мають затвердити плани об’єднання шкіл (зникнуть 5%) і скоротити шкільний персонал на 10%.

Діти зі шкіл-інтернатів навчатимуться у звичайних школах, а в інтернатах лише житимуть.

Видатки, не пов’язані безпосередньо з навчанням (приміром, оплата за харчування), перекладуть на місцеві бюджети або батьків. Вчителі зможуть отримувати пенсію за вислугу років лише після 55 (раніше достатньо було мати 25-30 років стажу).

Професійна освіта

Робітничі кадри вчитимуть за міські бюджети. Коледжі та технікуми фінансуватимуть з державного.

Мережу професійно-технічних навчальних закладів мають укрупнити. Регіональні плани цих процесів міські адміністрації подадуть до березня. Скорочення штату має не перевищувати 10% щороку.

Вища освіта

На підготовку кадрів та підвищення кваліфікації теж додали – тепер це 21,5 млрд грн, на 2,1 млрд грн більше, ніж 2015-го.

До березня 2016 року реформують систему державного замовлення. Його показники мають узгоджуватися з потребами економіки та суспільства – формулювання обтічне, і введення цієї норми пояснюють намаганнями Міносвіти протистояти зменшенню обсягів держзамовлення.

Позаконкурсний вступ скасовано. Без сертифікату ЗНО, а за вступними іспитами можуть вступати сироти, учасники АТО і особи з захворюваннями, які перешкоджають складанню ЗНО.

До квітня мають затвердити перелік платних послуг, які можуть надавати заклади освіти, та їхню вартість. Зараз є низка платних послуг, яких бракує університетам. Наприклад, можливість платного повторного вивчення усієї дисципліни після академічної заборгованості.

Наука

Бюджет фактично не враховує потреби на впровадження нового закону “Про наукову та науково-технічну діяльність”. На дослідження виділять 5,3 млрд грн, більшість із яких потраплять до НАН, Міносвіти та галузевих академій. Всі академії, крім медичної, отримують менше коштів. Збільшать витрати на дослідження в системі Міносвіти (власне дослідження + внесок за участь у програмі Горизонт 2020), а також для Державного космічного агентства.