Маленькі і швидкі, морські коники здаються нам майже іграшковими через свій незвичайний вигляд і спосіб пересування. Дивного в них вистачає: мало того, що біологічно це не молюск, а різновид риби-голки, так ще й майбутніх мальків виношує самець, отримуючи від самиці ікринки.
Проте навіть не це зацікавило дослідників. Річ у тому, що хвіст морського коника дуже незвичної форми й відрізняється від усіх інших – його скелет не круглий у розрізі, а квадратний. Пов’язані разом кістки формують захисні клітини, які в 4 рази міцніші, ніж круглі хребці інших хвостів.
Переконатися в цьому дозволив експеримент. Майкл Портер (Michael Porter), інженер із Клемсонського університету в Південній Кароліні (США), і його колеги створили комп’ютерну модель морського коника виду Hippocampus capensis і роздрукували її на 3D-принтері. Для порівняння зробили й роздрукували коника з ідентичними характеристиками, за винятком хвоста – в нього помістили круглий хребет. Обидві моделі “зачепили” за круглу трубу й піддавали найрізноманітнішим випробуванням, навіть ударам гумовою палицею. Морський коник з “квадратним” хвостом тримався міцніше: в чотирикутної форми площа зчеплення була більшою. Додайте до цього характерні виступи, що ріднять коника з рибою-голкою – і ви зрозумієте, що допомагає йому ховатися у водоростях за найсильнішої течії та в шторм.
|
MICHAEL. M. PORTER/CLEMSON UNIV. |
При цьому таке важливе для виживання вміння міцно триматися хвостом за опору не є вродженим, навіть попри форму у вигляді букви L, квадратний скелет, гострі виступи й інші подаровані еволюцією переваги. Домінік Адріаенс (Dominique Adriaens) у Гентському університеті (Бельгія) довго спостерігав за поведінкою маленьких морських коників відразу після народження – спочатку вони нічого не вміють, лише дрейфують біля поверхні за течією. Тільки коли підростуть і побачать своїх старших побратимів, копіюють їхню поведінку та використовують свої переваги на сто відсотків.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!