Ефективний керівник має передбачити звільнення працівника
У більшості країн звільнення з роботи нікого не шокує і не вважається переламним моментом у житті. Це навіть не особливо дивує знайомих. Дехто переходить на іншу роботу щороку, дехто працює одночасно на кілька компаній і регулярно змінює їх. Роботодавці теж з легкістю перетасовують склад команди, звільняючи одних і запрошуючи інших працівників. «Плинність кадрів» уже не сприймається як показник поганої репутації компанії.
Але в кожній команді є ключові гравці, втратити яких керівник не хоче. І буває дуже здивованим і засмученим, коли цей працівник, що явно був на своєму місці, займався улюбленою справою і отримував винагороду за це, раптом звільняється. Про те, які моменти треба враховувати в роботі з командою, з яких причин людина може залишити роботу, навіть якщо вона подобається, розповіла для
Щоб повноцінно конкурувати на ринку, вам доведеться залучати найкращих фахівців. Втрата цінного кадра може створити компанії серйозні проблеми. Знадобиться час на пошук іншого, адаптацію, можливо – навчання. При цьому жодної гарантії, що новачок добре впорається з обов’язками, тоді як щодо втраченого працівника таких сумнівів уже не було.
Процес заміщення посади іншою людиною зачіпає й решту колективу, особливо коли йдеться про керівну посаду або фахівця, який долучався до процесів у різних відділах.
Щоб повноцінно конкурувати на ринку, вам доведеться залучати найкращих фахівців
Іноді для звільнення є вагомі підстави, і ефективний керівник має їх передбачити: конфлікти з рештою працівників, очікуваний переїзд до іншого міста, зависока для цієї компанії кваліфікація, прагнення змінити сферу діяльності. В такому разі звільнення працівника буде очікуваним і не застане топ-менеджера зненацька. Але буває, що керівник не зміг розгледіти передумови для звільнення когось із колективу. В такому разі треба аналізувати, які тривожні сигнали було пропущено, і робити висновки.
Щоб зберегти найкращих у команді, треба зрозуміти, з яких саме причин вони можуть піти. Отже, чому звільняються працівники, навіть якщо вони люблять свою роботу?
Людина почувається загнаною в кут і здригається від думки, що приходитиме в цей офіс і виконуватиме ці функції наступні 10 років. Професіонал завжди прагне розвитку, йому необхідні рух, прогрес і мета, якої він може прагнути. Якщо компанія не пропонує таку мету, не працюють кар’єрні ліфти, – працівник іде шукати це в іншій організації, хоча не хоче полишати цікавий проект і добре виконує обов’язки.
Попри начебто негативні наслідки від втрати професіонала, нерідко при цьому виграє і компанія, адже працівник з такою мотивацією врешті втрачає зацікавленість у роботі, починає халтурити та дратуватися на керівництво.
Часом робота передбачає стресові ситуації, періоди високої розумової і фізичної інтенсивності. Якщо такі періоди затягуються чи навіть є перманентними, починається вигоряння. На жаль, це найчастіше відбувається з найкращими працівниками – тими, які відповідають за важливі ділянки і максимально викладаються. Зазвичай таких лідерів команди топ-менеджер вважає своєю правою рукою, може покластися на них і не боїться завантажувати складними завданнями.
Працівник втрачає зацікавленість, починає халтурити та дратуватися на керівництво
Коли людина працює в такому темпі надто довго, вона не лише втомлюється, але й обурюється. Якщо не врівноважувати надзусилля бонусами, преміями, просуванням, працівник відчуває, що його просто використовують. І, за великим рахунком, так і є.
Немає нічого гіршого, ніж працювати в компанії з великими амбіціями, але без перекладу цих мрій у стратегічні цілі, що роблять їх досяжними. Якщо цього немає, ви опиняєтеся в царині балачок і демагогії. Недивно, що талановиті перспективні працівники тікатимуть, адже вони хочуть працювати, а не просторікувати. Подібна атмосфера в компанії зазвичай підтримується некваліфікованими людьми, які не впевнені в собі та вдало замилюють очі розмовами про уявну мету.
Професіонали хочуть знати, на що вони витрачають свою енергію, свій потенціал, що отримають в перспективі.
Бізнес є бізнес, він має заробляти гроші. Але коли менеджмент перегинає палку й починає відверто нехтувати працівниками заради економії, найкращі з них звільняються. Залишаються лише ті, чиї непрофесіоналізм чи безініціативність не дозволяють знайти кращу посаду. В результаті в компанії падають стандарти якості роботи, починають дисциплінарні проблеми, інтриги.
Звісно, без прибутку компанія не існуватиме. Тому перед керівником стоїть завдання пошуку балансу, щоб люди не почувалися найнезначнішою складовою, пішаками в бізнесі. Адже все-таки вони цей бізнес рухають.
Навіть волонтери, ентузіасти, ідейні прихильники компанії хочуть отримати нагороду за виконану роботу. Такою є людська природа. Якщо ви не здатні дати працівникові бажане визнання, ви втрачаєте найефективніший спосіб мотивувати його й добитися якісної роботи. В разі недостатнього для премій бюджету слід використовувати інші способи продемонструвати людині, що ви її цінуєте. Слова вдячності взагалі безкоштовні.
Професіонал, який цінує себе і свою роботу, не викладатиметься на 100%, якщо не відчуватиме себе визнаним і цінним у компанії.
Працівник відчуває, що його просто використовують. І, за великим рахунком, так і є
Працівники компанії моделюють свою поведінку залежно від корпоративної культури і прийнятих правил. Якщо вони бачать, що керівник поводиться неетично з партнерами чи їхніми колегами, не тримає слово і підставляє, – найкращі з них підуть. Решта залишаться, але почнуть поводитися так само.
Щоб залишатися в компанії та працювати для її розвитку, людина має довіряти тому, хто цю компанію очолює. Інакше її зусилля можуть виявитися марними.
Для ефективності процесів має бути розподіл обов’язків і відповідальності. Але якщо компанія надмірно ієрархізована, вертикаль влади дуже жорстка, працівник не отримує можливостей для реалізації. А в найкращих працівників потреба в розвитку завжди є.
Члени команди мають знати, що їхні ідеї чують, навіть якщо не завжди погоджуються. Їм слід надавати можливість самостійно приймати рішення скрізь, де це можливо. І контролювати, щоб безпосередній керівник був не менш професійним, ніж його підлеглі.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!