Đăng Ký Đăng Nhập

Chorna Dira Shho Chekaie Vseredini 1279

Чорна діра: що чекає всередині?


Тренди



Загадкові чорні діри продовжують викликати все нові запитання у вчених та просто в тих, хто цікавиться зірковим небом та життям Всесвіту. Нещодавнє підтвердження існування гравітаційних хвиль знов привернуло увагу до чорних дір. Тож що воно таке може бути?

За усталеною в науковому товаристві думкою, чорні діри – це глибокі колодязі в просторі й часі, які з’являються внаслідок вибуху великих зірок. Власне їх формує утворене вибухом викривлення просторово-часової сітки, причому всередині, за припущенням Ейнштейна, це викривлення триває безкінечно. Окрім того, в чорній дірі утворюється так званий стан космологічної сингулярності – коли в межах певного простору одночасно співіснують об’єкти з майбутнього та з минулого. Якби ви потрапили до чорної діри розміром з Сонячну систему, то попереду себе побачили б те, що залетіло туди до вас, починаючи від Великого Вибуху, а позаду – те, що тільки збирається туди потрапити в майбутньому.

Проте зберегти свою молекулярну цілісність реально лише в разі потрапляння до великої чорної діри: малі «воронки» (наприклад, розміром з Землю) настільки викривляють простір і час, настільки пресують матерію гравітацією, що всмоктують об’єкти, спершу розганяючи їх до швидкості світла, видовжуючи їх, потім «розмазуючи по тарілці» і насамкінець ковтаючи по молекулі. Британський астрофізик сер Мартін Різ (Sir Martin Rees) навіть вигадав термін для цього явища – «спагетіфікація». Тож навряд чи можна чекати свідчень від сміливців, що захотіли б особисто дослідити цей феномен. Навіть потік світла від зірок розділяється на частки та всмоктується безповоротно.

Астрофізик Чарльз Л’ю (Charles Liu), який працює в планетарії Хайден американського музею природничої історії, порівнює процес потрапляння об’єктів до чорної діри з рухом течій і припливами у світовому океані, коли Земля взаємодіє з власним супутником – Місяцем. Та сама дія гравітації, та сама залежність сили тяжіння від відстані до масивнішого об’єкту. Коли частка матерії потрапляє на так званий горизонт подій і проходить точку неповернення, вона починає взаємодіяти з гравітацією чорної діри, аж поки не потрапляє до колодязя безкінечності.

via Live Science 

При цитуванні матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!