Новий закон захищає права дітей з особливими потребами
23 травня 2017 г. Верховна Рада проголосувала за закон, що гарантує державну підтримку освіти дітей з особливими потребами на всіх рівнях – від шкільного до вузівського.
Держава зобов’язується фінансувати з бюджету навчання за індивідуальними програмами дітей з особливими потребами, створювати для них зручне і безпечне середовище. Вперше на законодавчому рівні серед способів отримання освітніх послуг прописано дистанційну форма навчання. Проміж основних засад освіти в Україні тепер зазначається навіть доступність для осіб з особливими потребами освітніх послуг, зокрема інклюзивної освіти, за місцем проживання. Учні з особливими потребами отримують право на освіту за допомогою будь-якої доступної для них мови, включно з мовою жестів чи шрифт Брайля.
За словами міністра освіти і науки Лілії Гриневич, «зараз лише 4 000 дітей з особливими потребами залучені до інклюзивної освіти, а це лише 10% від загальної кількості таких дітей».
Закон передбачає створення у середніх загальноосвітніх навчальних закладах інклюзивних і/або спеціальних класів, а також класи чи групи з очною, заочною та дистанційною формами навчання. Окрім того, в системі середньої освіти можливе створення для таких дітей спеціальних вечірніх/змінних шкіл.
В галузі середньої професійної, вищої і післядипломної освіти закон захищає права осіб з особливими потребами на отримання рівної освіти з урахуванням стану здоров’я.
Також нормами закону визначається ключова термінологія, поняття «індивідуальне» і «дистанційне».
«Особа з особливими освітніми потребами – особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту, сприяння розвитку її особистості, поліпшення стану її здоров’я та якості життя, підвищення рівня участі у житті громади».
«Інклюзивне навчання – система освітніх послуг, яка забезпечує реалізацію права на освіту осіб з особливими освітніми потребами та їх соціалізацію та інтеграцію в суспільство».
«Індивідуальна програма розвитку особи з особливими освітніми потребами – документ, що забезпечує індивідуалізацію навчання особи з особливими освітніми потребами, визначає перелік необхідних психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та інших послуг і засобів для розвитку дитини та розробляється групою фахівців з обов’язковим залученням батьків чи інших законних представників дитини».
via
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!