Đăng Ký Đăng Nhập

Emocijnij Intelekt 869

Емоційний інтелект


Тренди


Петро Холявчук

Розв’язуючи логічні завдання, ми зазвичай використовуємо наш раціональний інтелект, рівень якого визначають IQ-тести. При цьому по-справжньому успішні люди, як правило, володіють ще й високим EQ – рівнем емоційного інтелекту.

Вміння співчувати, розуміти справжні причини поведінки іншої людини, тонко реагувати на зміни  настрою, гуманно і екологічно працювати із запереченнями та іншими проблемами в спілкуванні – усьому цьому можна навчитися як самостійно, так і за допомогою досвідчених наставників.

Петро Холявчук, дипломований психолог із 10-річним стажем психотерапевтичної практики і 13-річним досвідом проведення групових тренінгів, знає все про підвищення стресостійкості, розвиток емоційного інтелекту і техніки керування емоціями. В інтерв’ю для журналу HRMagazine Петро розповів про головні властивості емоційного інтелекту, його важливість для клієнт-орієнтованого бізнесу.

За словами психолога, високий рівень EQ важливий скрізь, де виконання завдань вимагає міжособистісного спілкування: це продажі, консалтинг, тренінги, надання сервісу. Особливу увагу емоційному інтелекту варто приділити керівникові, адже від нього залежить постановка завдань і надання зворотного зв’язку, вплив на колектив, мотивування співробітників, розв’язання конфліктів і створення сприятливого емоційного клімату в колективі.

Петро Холявчук зауважує, що емоційний інтелект на відміну від когнітивного розвивається практично все життя, досягаючи свого піку в середньому до 49 років. Традиційно в нашій культурі прийнято орієнтуватися на когнітивний інтелект, вимірюваний різними IQ-тестами, при тому що він розвивається до 20 років, а далі людина тільки накопичує знання і підвищує свою ерудицію. Читання книжок нічого не дає для розвитку емоційного інтелекту – для цього потрібні спеціальні техніки, які застосовуються під керівництвом досвідченого тренера і його зворотній зв’язок.

Перевага розвиненого емоційного інтелекту – психологічне здоров’я людини, усвідомлення своїх емоцій, а не пригнічення їх. Головний принцип саморегуляції просто сформулювати, але важко виконати: замість контролю емоцій – контакт з почуттями, замість пригнічення – усвідомлення і проживання. Такі вміння дуже важливі для тих, кому доводиться стикатися з агресією клієнта в тому або іншому вигляді, вибудовувати тривалу співпрацю, управляти колективом.

Сфера почуттів і емоцій – дуже тонка матерія, і допускати туди можна тільки абсолютно безпечних «провідників».

У різних тренінгах, як з НЛП, так і з емоційного інтелекту, є багато «підводних каменів», які не просто не ефективні, але й можуть зашкодити. Визначити такий «неекологічний» тренінг можна за термінологією: «якірування», «ресурсний стан», «чакра», «читання по фотографії». Деструктивні тренінги, побудовані за принципом секти, можна впізнати зі структури «основний курс – просунутий курс – лідерська програма». Безпечні й корисні для психологічного здоров’я і особистого розвитку тренінги ґрунтуються на ідеях гуманістичних психологів (Карл Роджерс, Фриц Перлз, Абрахам Маслоу), а їхні тренери повинні мати психологічну та психотерапевтичну підготовку.

Статті Петра Холявчука

  • Емоційний інтелект як ресурс керівника
  • Як підвищити стресостійкість