Розв’язуючи логічні завдання, ми зазвичай використовуємо наш раціональний інтелект, рівень якого визначають IQ-тести. При цьому по-справжньому успішні люди, як правило, володіють ще й високим EQ – рівнем емоційного інтелекту.
Вміння співчувати, розуміти справжні причини поведінки іншої людини, тонко реагувати на зміни настрою, гуманно і екологічно працювати із запереченнями та іншими проблемами в спілкуванні – усьому цьому можна навчитися як самостійно, так і за допомогою досвідчених наставників.
Петро Холявчук, дипломований психолог із 10-річним стажем психотерапевтичної практики і 13-річним досвідом проведення групових тренінгів, знає все про підвищення стресостійкості, розвиток емоційного інтелекту і техніки керування емоціями. В інтерв’ю для журналу HRMagazine Петро розповів про головні властивості емоційного інтелекту, його важливість для клієнт-орієнтованого бізнесу.
За словами психолога, високий рівень EQ важливий скрізь, де виконання завдань вимагає міжособистісного спілкування: це продажі, консалтинг, тренінги, надання сервісу. Особливу увагу емоційному інтелекту варто приділити керівникові, адже від нього залежить постановка завдань і надання зворотного зв’язку, вплив на колектив, мотивування співробітників, розв’язання конфліктів і створення сприятливого емоційного клімату в колективі.
Петро Холявчук зауважує, що емоційний інтелект на відміну від когнітивного розвивається практично все життя, досягаючи свого піку в середньому до 49 років. Традиційно в нашій культурі прийнято орієнтуватися на когнітивний інтелект, вимірюваний різними IQ-тестами, при тому що він розвивається до 20 років, а далі людина тільки накопичує знання і підвищує свою ерудицію. Читання книжок нічого не дає для розвитку емоційного інтелекту – для цього потрібні спеціальні техніки, які застосовуються під керівництвом досвідченого тренера і його зворотній зв’язок.
Перевага розвиненого емоційного інтелекту – психологічне здоров’я людини, усвідомлення своїх емоцій, а не пригнічення їх. Головний принцип саморегуляції просто сформулювати, але важко виконати: замість контролю емоцій – контакт з почуттями, замість пригнічення – усвідомлення і проживання. Такі вміння дуже важливі для тих, кому доводиться стикатися з агресією клієнта в тому або іншому вигляді, вибудовувати тривалу співпрацю, управляти колективом.
Сфера почуттів і емоцій – дуже тонка матерія, і допускати туди можна тільки абсолютно безпечних «провідників».
У різних тренінгах, як з НЛП, так і з емоційного інтелекту, є багато «підводних каменів», які не просто не ефективні, але й можуть зашкодити. Визначити такий «неекологічний» тренінг можна за термінологією: «якірування», «ресурсний стан», «чакра», «читання по фотографії». Деструктивні тренінги, побудовані за принципом секти, можна впізнати зі структури «основний курс – просунутий курс – лідерська програма». Безпечні й корисні для психологічного здоров’я і особистого розвитку тренінги ґрунтуються на ідеях гуманістичних психологів (Карл Роджерс, Фриц Перлз, Абрахам Маслоу), а їхні тренери повинні мати психологічну та психотерапевтичну підготовку.
Статті Петра Холявчука
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!