Віртуальна реальність все ближче: тепер пошукові системи активно використовуватимуть функції розпізнавання мови людини і впроваджуватимуться в офлайнове життя звичайного користувача.
Для просунутих користувачів голосовий пошук – не новина, проте саме у 2017 році йому прогнозують різкий стрибок у популярності. З чим пов’язане раптове зростання голосового пошуку в порівнянні з текстовим?
Перш за все з тим, що Microsoft анонсувала інтеграцію свого голосового пошуку Cortana з десктопом Windows 10 – а це означає, що сотні мільйонів користувачів одночасно долучатимуться до пошуку будь-чого у власному комп’ютері і в Інтернеті за допомогою голосу, а не текстових повідомлень. Якщо додати до цього всі служби голосового пошуку, що працюють на мобільних платформах iOS і Android, то масштаб залучення аудиторії стане ще більш вражаючим. Достатньо сказати, що до 2020 року 50% усього пошуку буде голосовим.
Флагмани голосового пошуку
Google: персональний асистент Google Now на Android, Google Voice Search на браузері Google Chrome, голосовий пошук OK Google на смартфонах і смарт-годинниках у зв’язку зі смартфоном, у перспективі помічник для всієї родини Google Home. Мови, які підтримує Google Voice Search: англійська, африкаанс, баскська, болгарська, в’єтнамська, галісійська, голландська, грецька, датська, зулу, іврит, індонезійська, іспанська, італійська, ісландська, каталонська, китайська (мандарин), китайська (юе), корейська, латинська, литовська, малайзійська, німецька, норвезька, перська, польська, португальська, російська, румунська, сербська, словацька, угорська, турецька, філіппінська, фінська, французька, чеська, шведська, японська.
Apple: Siri на iPhone, Apple Watch і на macOS Sierra, також на Mac Enhanced Dictation для набора тексту голосом в офлайн-режимі (OS X Yosemite, macOS Sierra). Мови, якими «розмовляє» Siri: англійська, іспанська, італійська, кантонська, корейська, китайська (мандарин), німецька, французька, японська, у бета-версії Siri для iOS 8.3 beta 2 є підтримка російської мови.
Microsoft: Cortana на Windows Phone, у браузері Microsoft Edge і вбудований помічник у Windows 10, також на смарт-годинниках для фітнесу Microsoft Band 2, розпізнає лише англійську мову.
Amazon: голосовий пошук Amazon Alexa, інтегрований з колонкою Amazon Echo; мови – англійська (США і британський варіанти) і німецька.
Baidu: клавіатура TalkType для Android з розпізнаванням голосу – китайська мова (мандарин) і англійська, працює з браузеру Baidu, голосовий пошук на DuWear – браузері для смарт-годинників.
SoundHound: додаток Hound з голосовим і музичним пошуком для смартфонів під Android і iOS, швидке розпізнавання побіжної англійської мови.
Nuance: Dragon – набір програм розпізнавання мови і керування комп’ютером і документами для особистих і професійних цілей, як для PC и Mac, так і для Android і iOS. Dragon NaturallySpeaking 11 розпізнає такі мови, як англійська, голландська, іспанська, італійська, німецька, французька, японська.
Яндекс: голосові команди інтегровані до Строки Яндексу і можуть виконувати прості дії: «Відкрити сайт», «Знайти в Інтернеті», «Відкрити файл», « Відкрити папку», «Вимкнути комп’ютер». Мова команд – лише російська, мови голосового пошуку – російська, українська й турецька.
Facebook розвиває персонального помічника M, підтримує сервіс для людей з обмеженими можливостями Voice Over, а з нещодавнім придбанням компанії Wit.ai, що спеціалізується на розпізнаванні голосу, можна очікувати й появи голосового пошуку в найпопулярнішій соцмережі.
Як працює голосовий пошук?
Залежно від обраного пристрою й операційної системи, старт може починатися, наприклад, словами “OK Google!” або“Hey Cortana!”. В iPhone пошуковик запускається натисненням на кнопку Home, а в iOS8 – командою “Hey Siri!” за умови її активації в налаштуваннях, у годинниках Apple Watch натисненням на заводну головку чи викликом “Hey Siri!”.
Цікаво, що пошуковик – система, що самонавчається, підлаштовуючись під потреби свого користувача. Для цього пошуковий робот у пристрої збирає інформацію з мови навіть в офлайні й навіть з вимкненим екраном. Так, наприклад, розпізнає мову та реагує на команди Cortana у Windows 10 SP1 чи OK Google на Android, якщо голос схожий на голос «господаря» – активована опція Trusted Voice.
Робота голосового пошуку обмежується кількістю мов, що розпізнаються, труднощами в розумінні місцевих діалектів, швидкістю вимови. При тому інструменти розпізнавання мови розвиватимуться й далі, поглинаючи програми автоматичного перекладу, розпізнавання жестів і міміки.
Подробиці про оптимізацію сайту під голосовий пошук – наприкінці статті.
Хто й коли звертається до голосового пошуку?
Статистика свідчить, що найбільше голосових пошукових запитів користувачі роблять з дому, на другому місці запити в дорозі, і з великим відривом – на роботі. Однією з найголовніших переваг відзначають можливість знайти потрібну інформацію в режимі hands-free – коли руки зайняті домашніми справами чи якщо користувач за кермом. Відповідно й функції нового пошукового інструменту розвиваються в бік особистого асистента, який допомагає знаходити потрібну інформацію, планувати списки справ і покупок, запам’ятовує преференції в пошуку та геолокаційні налаштування.
Вже сьогодні за даними Google 55% щоденних пошукових запитів від тінейджерів (13-18 років) припадає на голосовий пошук. Дорослі віддають перевагу OK Google, тому що він дозволяє їм відчувати себе технічно просунутими користувачами (56%), а 38% опитаних Google американців обох вікових груп використовують голосовий пошук під час перегляду телепрограм, причому 41% шкодують, що ця функція не може допомогти знайти пульт від телевізора.
40% використовують голосовий пошук для орієнтації на місцевості;
39% диктують за допомогою цієї функції SMS;
32% роблять телефонний виклик;
23% дорослих американців звертаються до голосового пошуку Google під час готування;
51% тінейджерів і 32% дорослих використовують голосовий пошук «просто для розваги»;
27% дізнаються прогноз погоди.
Що шукають в Інтернеті за допомогою голосових команд Voice Search?
Зараз активно збирається статистика за пошуковими запитами. Один з наочних прикладів – сайт ok-google.io, де за розділами представлені 150 основних команд для голосового пошуку в Google і понад 1000 їхніх варіацій (англійською мовою).
Статистика, яку було зібрано різними пошуковими системами, що використовують технологію розпізнавання мови, свідчить про суттєву різницю в пошукових запитах за віковими групами (підлітки й дорослі), при тому, що існують і загальні тенденції – використовувати голосові команди як ще один хендсфрі-інструмент вдома чи в дорозі.
Підлітки
Дорослі
зателефонувати комусь 43%
спитати дорогу 38%
допомогти з домашнім завданням 31%
дізнатися дорогу 40%
продиктувати текст 39%
подзвонити комусь 31%
включити пісню 30%
перевірити годину фільму 20%
перевірити час 13%
перевірити час 11%
включити пісню 11%
перевірити годину фільму 9%
Кумедно: статистика Google при цьому уточнює, що найчастіше телефонують мамі, на другому місці за популярністю – пошук дороги додому, і на третьому – дзвінок татові.
Статистика, яку зібрала компанія KPCB, наочно ілюструє використання голосового пошуку переважно вдома, в машині чи на прогулянці пішки. Користувачів приваблює можливість знайти потрібну інформацію, коли зайняті руки чи не можна відволікатися від дороги, подобається швидкість пошуку, можливість уникнути труднощів набору тексту на різних девайсах, економія часу на пошук потрібного пункту в меню і, звичайно, розважальний момент процесу. Саме останній фактор, а також незручність користування пошуком у спільній кімнаті, пояснюють низьку популярність голосового пошуку на роботі – лише 3%. При цьому в домашнього помічника для всієї родини Google Home, стаціонарно встановленого у роутера, велике майбутнє!
Пошукова система Hound провела власне дослідження, за яким усі запити розділилися на 4 основні категорії:
особистий асистент (27%): списки покупок, календар подій, нагадування про зустрічі, списки справ, дзвінки, онлайн-бронювання, надиктовування й надсилання тексту;
розваги (21%): слухання та купівля музики, інтерактивні ігри й соцмережі, пошук відео, розклад спортивних змагань, телепрограми;
загальна інформація (30%): пошук в Інтернеті, рецепти, новини, банки і фінанси, подорожі;
місцевий пошук (22%): ресторани, шопінг, маршрути, сервіси, піца, погода, місцеві новини й огляди, місцеві заходи, пробки.
Подібні дослідження демонструють, яким із галузей необхідно найближчим часом оптимізувати сайт під голосовий пошук.
Який бізнес отримає переваги від оптимізації сайту під голосовий пошук?
Місцевий бізнес з певними географічними координатами:
кафе, піцерії та ресторани;
магазини й торговельні центри;
аптеки та служби невідкладної допомоги;
сервіси – від перукарень і хімчисток до автосалонів;
банківські відділення й термінали;
поштові відділення й пункти видачі посилок;
офлайн-курси та інші освітні установи.
Інтернет-сервіс з доставкою продукту додому:
музика, книжки та фільми, доступні для завантаження;
онлайн-консультації, онлайн-курси, вебінари;
інтернет-магазини з доставкою додому;
ремонтні сервіси;
виклик таксі, служби доставки.
Довідкові служби:
виклик поліції, пожежників, служби газу, швидкої допомоги;
невідкладна допомога: консультація в лікаря;
прогноз погоди і штормові попередження;
інформація про місцеві свята, ярмарки та інші заходи;
театральна афіша, розклад фільмів у кінотеатрах;
довідкові служби муніципальних органів.
Як оптимізувати свій сайт під голосовий пошук?
Дослідження доводять, що голосовий пошук ближчий до реальної розмови, використовує більше слів і часто починається з питальних займенників. Як зразок можна взяти сторінки сайтів категорії «Поширені запитання» (FAQ), сайти Wikihow, Quora, Genon.ru та інші.
Рекомендації SEO-спеціалістів:
Використовуйте замість підзаголовків запитання, як на сторінках FAQ. Рейтинг питальних слів за спаданням: «Хто?», «Що?», «Де?», «Коли?», «Як?», «Чому?», «Куди?», «Навіщо?». Пам’ятайте, що користувачі шукають відповіді на найпростіші запитання – давайте їм ці відповіді в першу чергу.
Обирайте ключові фрази, які складаються з 3-4 слів, до 6 слів – з локальними уточненнями. Щоб сформулювати ключові слова нового типу (long-tail keywords), можна скористатися такими ресурсами, як backlinko.com, ubersuggest.io, soovle.com, а також підказками Google у блоці «Користувачі також шукають» – унизу над значками наступних сторінок видачі.
Обирайте стиль викладення, близький до розмовного. Щоб це виглядало органічно, частіше залучайте експертів, розміщуйте тематичні інтерв’ю.
Виділяйте ключову інформацію так, щоб вона була зручною для читання. Це, перш за все, адреса, ціни, розклад, дати, контакти. Місцевому бізнесу бажано надати пошуковику такі дані: 1) назва компанії, 2) фізична адреса, 3) місцевий телефонний номер, 4) розташування відносно популярних об’єктів/головних магістралей.
Використовуйте можливості мікророзмітки. Schema (schema.org) допомагає пошуковикам зрозуміти контекст матеріалу на вашому сайті. Карта сайту в XML-форматі критично важлива для швидкого знаходження вашого об’єкту голосовим пошуком. Пам’ятайте, що 40% дорослої аудиторії використовують голосовий пошук, щоб прокласти маршрут – і сайти без розмітки залишаться на узбіччі в прямому сенсі слова.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!