Đăng Ký Đăng Nhập

Gorizont 2020 V Ukraini 553

«Горизонт 2020» в Україні


Тренди



Що таке «Горизонт 2020»

«Горизонт 2020» – програма Євросоюзу, яка триватиме з 2014 до 2020 року з загальним бюджетом близько 70 млрд євро. Це об’єднання кількох важливих проектів: Програма з досліджень та інноваційного розвитку (РП), Програму конкурентоспроможності та інновацій (СІР) та Європейський інститут інновацій та технологій (ЕІТ).

По суті через «Горизонт» направлятимуть зусилля на зміцнення конкурентоспроможності Європи у глобальному вимірі, її економічного зростання та створення нових робочих місць. Основні засади програми – максимальна простота і доступність інструментів програми для пересічних людей, а також інтеграція досліджень і економіки.

Перша засада втілюється у спрощенні правил і умов, скороченні бюрократичної тяганини й паперових оформлень, запровадженні «єдиного підходу» для учасників, а також – зменшенні середнього часу на видачу гранту до 100 днів.

Друга засада означає фінансовий супровід досліджень від розробки ідеї до виходу на ринок, підтримку інноваційної діяльності, розвиток бізнес-можливостей.

Програма «Горизонт 2020» сегментована на 3 компоненти.

Передова наука. Підтримка найперспективніших дослідників і наукових груп, надання їм доступу до технологічно сучасної інфраструктури, пошук нових областей досліджень.

Лідерство у промисловості. Фінансування ключових технологій (біо- та нанотехнології, новітні матеріали, індустріальний розвиток, виробництво і космічна галузь). Ширший доступ до ризикового фінансування для інвестицій в дослідження та інновації.

Соціальні виклики. Розвиток відновлюваних джерел енергії, очищення продуктів харчування, боротьба зі старінням населення, морські дослідження та біоекономіка. Розробка раціонального, «зеленого» та інтегрованого транспорту. Ефективне використання ресурсів та сировини, орієнтація на самодостатні, інноваційні та захищені суспільства.

Як задіяна в «Горизонті 2020» Україна

20 березня 2015 року міністр освіти і науки Сергій Квіт та комісар з досліджень, науки та інновацій Європейського Союзу Карлос Моедас підписали Угоду між Україною і ЄС про участь України в «Горизонті 2020».

Кожна європейська країна має сплатити внесок за участь в проекті. Україна теж його сплатить, але зі знижкою 95%.

Відтепер українські дослідники мають доступ до всього спектру напрямків, які фінансуються в межах програми. Вони можуть подавати заявки на отримання грантів, участь у програмах мобільності та отримувати стипендії із загальним фінансуванням близько 6 млрд євро.

Українські підприємці зможуть скористатися інструментами сприяння інноваційному виробництву, впровадження сучасних технологій та інтеграції досліджень з ринком.

Програма “Горизонт 2020” базується на принципах відкритих конкурсів. Їх оголошує Європейська Комісія. Більшість конкурсів вимагають подання командної проектної пропозиції, причому команди можуть формуватися з представників різних країн. Конкуренція дуже жорстка, тому українським науковцям доведеться виводити свої розробки на високий рівень, вникати в наукові тренди і вивчати ринок технологій. Консультативний супровід кандидати на фінансування можуть отримати в Міносвіти. Передбачено створення мережі національних контактних пунктів, які виконуватимуть функції інформаційних центрів.

Це унікальна можливість для науковця отримати доступ до світових фінансових та інтелектуальних ресурсів, без необхідності переїздити до однієї з розвинутих країн. Кожен розробник може вступити в боротьбу за грант, але для цього він має досягнути в своїй діяльності конкурентних результатів – не тільки в масштабах України, але й світу.