Гравітаційні хвилі передбачив Альберт Ейнштейн у своїй теорії відносності. За Ейнштейном, матерія вигинає простір та час, і що вища щільність матерії, то крутішою буде гравітаційна синусоїда. Так, значні космічні події – стикання чорних дір, вибухи зірок чи самий Великий вибух – випромінюють гравітаційні хвилі, які подорожують простором і часом.
Відкриттю передували 50 років спроб та помилок, 25 років безупинної роботи з побудови та вдосконалення інструментів фіксації гравітаційних хвиль, бо наукова сенсація вимагала більш достовірної інформації.
Для реєстрації гравітаційних хвиль вчені побудували пристрій LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) – лазерний інтерферометр обсерваторії гравітаційних хвиль. Власне, таких пристроїв є декілька, вони розташовані в різних найбільш пустельних частинах США для об’єктивного збору інформації. Кожна гравітаційна обсерваторія складається з двох гігантських бетонних рукавів, розміщених на землі під певним кутом. Всередині кожного 4-кілометрового рукава стримить лазерний промінь та встановлені високочутливі дзеркала для більш точної фіксації сигналу.
Вчені зосередились на вловлюванні хвиль, які надходять від двох чорних дір, що наразі взаємодіють одна з одною. Коли гравітаційна хвиля сягала Землі і проходила крізь неї, промінь лазера збивався, прилади фіксували скорочення хвилі лазера. Тому весь комплекс назвали інтерферометр – бо збивання спричинялося інтерференцією світлової (лазер) та гравітаційної хвиль. Треба зазначити, що зміна довжини лазерного променя була дуже малою – одна мільйонна від товщини людської волосини. До того ж різні сейсмічні та техногенні фактори на Землі додавали «шуму» до сигналу, тому вченим з багатьох країн довелося багато років працювати над обладнанням для фіксації найменших змін у поведінці лазера.
Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) у штаті Вашингтон |
Вагомий внесок в отримання результату зробили вчені з університету Ґлазго, що у Великій Британії. Мартін Хендрі (Martin Hendry), професор гравітаційної астрофізики та космології університету Ґлазґо та член наукового об’єднання LIGO, докладно роз’яснив інтернет-виданню
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!