Вибір професії – це не одномоментна разова дія, а процес, що часто триває багато років. Перший тою чи іншою мірою свідомий вибір професії ми робимо ще в школі, коли вибираємо університет для вступу.
Робота в студентські роки також стає дуже важливим досвідом для правильного вибору професії, оскільки дозволяє отримати перші потрібні в професійному житті навички і, можливо, змінити університет або спеціальність і вибрати найсприятливіший шлях для себе. Навіть після закінчення університету і з солідним досвідом роботи процес вибору ідеальної професії може і має тривати, поки ви не знайдете те, що подобається і підходить саме вам. В Україні для цього є ресурси: багато передових університетів пропонують отримати другу вищу освіту (так звану післядипломну), існує безліч професійних курсів і освітніх онлайн-ресурсів, які допомагають знайти бажану професію.
З чого можна почати, щоб максимально прискорити цей процес?
Для цього існує достатньо можливостей. Уже з 15-16-річним старшокласником можна і треба обговорювати його майбутню професію: звертати його увагу на те, що існують різні спеціальності, знайомити його з людьми різних професій, залучати фахівців з профорієнтації, давати пробувати себе в різних видах діяльності.
Важливо при цьому допомогти підлітку зробити вибір вільно й дати йому вступити на ту спеціальність, яка йому більше до душі. Навіть якщо перший вибір буде хибним (а у 8 людей з 10 так і відбувається), це допоможе йому розкритися й активніше пробувати різні види діяльності, активізує його бажання швидше самореалізуватися, знайти першу роботу. Далі, з отриманням наступного досвіду роботи варто пробувати різні робочі завдання й функції, не боятися при цьому зіпсувати резюме непослідовним досвідом роботи. Сучасне покоління зацікавлене в тому, щоб щоразу пробувати й учитися чогось нового, і багато хто з сучасних молодих людей не працюють на одному місці більше року, а рухаються далі назустріч новому досвіду й викликам. На будь-якому з цих етапів життя буде корисно звернутися за допомогою до консультантів з професійної орієнтації.
У 8 з 10 людей перший вибір професії хибний.
Що таке профорієнтаційне консультування?
Профорієнтаційне консультування – це форма взаємодії між консультантом і клієнтом, у якій консультант сприяє клієнту у виборі пріоритетних напрямків діяльності або кар’єрного шляху. У світі не існує єдиних стандартів того, як і ким може проводитися профорієнтаційне консультування. Консультант може мати освіту економіста, психолога, соціолога, мати досвід роботи в різних сферах діяльності. В Україні профорієнтаційні консультації зазвичай проводять психологи.
Кому потрібне таке консультування?
Профорієнтаційне консультування може бути корисним людині на будь-якому етапі життя і кар’єрного шляху: перед вступом до університету, під час навчання для здобуття спеціальності, при виборі спеціальності для перекваліфікації, а також якщо людина не хоче змінювати сферу діяльності, але вагається у виборі подальших кроків у кар’єрному просуванні: чи приймати пропозицію про роботу в іншому місті, чи змінювати роботу? Останнє входить до спеціального напрямку профорієнтації: кар’єрне консультування, яке в Україні поки не дуже поширене.
В якому форматі краще проводити профорієнтацію?
Можливі два варіанти.
1. Ходити з дитиною на профорієнтаційні гуртки, починаючи з молодшої-середньої школи.
2. Пройти профорієнтацію у психолога. Консультація, як правило, складатиметься з двох частин: тестування й бесіди або інтерв’ю з психологом. З точки зору повноти наданої послуги, добре, якщо є обидві ці частини, але і окремо вони можуть бути корисними.
Як упевнитися, що пропонована послуга якісна і дасть результат, якому можна довіряти?
Очевидні запитання в тестах призводять до упереджених відповідей.
1. Тестування: використовувані методики
Як правило, перед тим як давати рекомендації з приводу відповідних професії або роду діяльності, психолог або консультант протестує вас за допомогою одного або декількох тестів. Методики тестування можуть застосовуватися різні, і важливо дізнатися, які з них використовуються, ще до придбання послуги.
У світі не існує тестування, після проходження яких відразу можна дізнатися, яка професія вам підходить. Але є тести, що комплексно досліджують вашу особистість, здібності й інтереси, і такі методики допомагають психологу максимально наблизитися до потрібного результату. Якісний тест характеризують такі умови.
2. Кваліфікація психолога
В Україні та близькому зарубіжжі немає такого університету або курсу, який готував би майбутніх профорієнтаційних психологів або консультантів. Відповідно, кваліфікація психолога вимірюється його освітою й досвідом роботи. Будь-який психолог (якщо профорієнтаційну консультацію проводить психолог, а в Україні в 90% випадків це саме так), до якого ви йдете на прийом, мусить мати як мінімум вищу освіту в галузі психології, а не сертифікати, що видаються після завершення курсів чи тренінгів. Також бажано мати досвід роботи не лише в психологічному консультуванні або терапії, але і в інших сферах діяльності. Без певного досвіду в різних сферах діяльності навіть найкращому психологу буде складно визначити відповідну професію.
3. Зміст консультації
Консультація з професійної орієнтації може бути разовою, а може розтягнутися на кілька зустрічей. Зміст якісно проведеної консультації відрізняється залежно від того, для кого вона проводиться: дорослої людини чи підлітка (до 18-20 років). Профорієнтаційна консультація з дорослою людиною може відбуватися у форматі запитання-відповідь, при цьому консультант допомагає клієнтові осмислити свій попередній досвід роботи, краще усвідомити свої відчуття й емоції стосовно тієї чи іншої діяльності та скеровує людину на самостійне вирішення питання про подальший професійний шлях. З підлітками ж, у більшості випадків, консультацію слід проводити у форматі практичних завдань, ігор або додаткових тестів, оскільки підліток ще не володіє добре відпрацьованими внутрішніми механізмами самоусвідомлення, а також не має досвіду професійної діяльності. Перед придбанням послуги профорієнтації обов’язково поцікавтеся, що саме відбуватиметься під час консультації.
Тест має вивчати:
У багатьох великих містах є агенції, що надають цю послугу. Її вартість у Києві, наприклад, варіюється від 800 гривень до 3000-5000, залежно від обсягу, кількості зустрічей з психологом-консультантом, досвіду агентства на ринку, кваліфікації психолога. Однак послуги, в основу яких закладено якісне тестування особистості, відповідне зазначеним вище критеріям, коштують не менше 1500-2000 гривень з подальшою консультацією та роз’ясненням результатів.
Профорієнтаційне тестування HILL International – лише один із прикладів, при цьому воно дуже якісно вирішує поставлене завдання. Це тестування часто проходять не тільки старшокласники, але й люди, які вже отримали освіту й досвід роботи, і нам нерідко вдається за результатами тестування визначити, на якій посаді вони працюють. На результати можна покластися, як і на результати будь-якого якісного тестування. Якщо у своєму виборі профорієнтаційної послуги ви керуватиметеся вищезазначеними критеріями, то не раз переконаєтеся в достовірності отриманих результатів тестування і в тому, що мали рацію, довіривши допомогу у виборі спеціальності досвідченим професіоналам.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!