Đăng Ký Đăng Nhập

Karierne Konsultuvannya Yak Vibrati Profesiyu 2109

Кар’єрне консультування: Як вибрати професію?


Експерти


Ольга Дробіна, психолог, викладач, фахівець із профорієнтації EDUGET

Вибір професії – це не одномоментна разова дія, а процес, що часто триває багато років. Перший тою чи іншою мірою свідомий вибір професії ми робимо ще в школі, коли вибираємо університет для вступу.

Робота в студентські роки також стає дуже важливим досвідом для правильного вибору професії, оскільки дозволяє отримати перші потрібні в професійному житті навички і, можливо, змінити університет або спеціальність і вибрати найсприятливіший шлях для себе. Навіть після закінчення університету і з солідним досвідом роботи процес вибору ідеальної професії може і має тривати, поки ви не знайдете те, що подобається і підходить саме вам. В Україні для цього є ресурси: багато передових університетів пропонують отримати другу вищу освіту (так звану післядипломну), існує безліч професійних курсів і освітніх онлайн-ресурсів, які допомагають знайти бажану професію.

З чого можна почати, щоб максимально прискорити цей процес?

Для цього існує достатньо можливостей. Уже з 15-16-річним старшокласником можна і треба обговорювати його майбутню професію: звертати його увагу на те, що існують різні спеціальності, знайомити його з людьми різних професій, залучати фахівців з профорієнтації, давати пробувати себе в різних видах діяльності.Важливо при цьому допомогти підлітку зробити вибір вільно й дати йому вступити на ту спеціальність, яка йому більше до душі. Навіть якщо перший вибір буде хибним (а у 8 людей з 10 так і відбувається), це допоможе йому розкритися й активніше пробувати різні види діяльності, активізує його бажання швидше самореалізуватися, знайти першу роботу. Далі, з отриманням наступного досвіду роботи варто пробувати різні робочі завдання й функції, не боятися при цьому зіпсувати резюме непослідовним досвідом роботи. Сучасне покоління зацікавлене в тому, щоб щоразу пробувати й учитися чогось нового, і багато хто з сучасних молодих людей не працюють на одному місці більше року, а рухаються далі назустріч новому досвіду й викликам. На будь-якому з цих етапів життя буде корисно звернутися за допомогою до консультантів з професійної орієнтації.

У 8 з 10 людей перший вибір професії хибний.

Що таке профорієнтаційне консультування?

Профорієнтаційне консультування – це форма взаємодії між консультантом і клієнтом, у якій консультант сприяє клієнту у виборі пріоритетних напрямків діяльності або кар’єрного шляху. У світі не існує єдиних стандартів того, як і ким може проводитися профорієнтаційне консультування. Консультант може мати освіту економіста, психолога, соціолога, мати досвід роботи в різних сферах діяльності. В Україні профорієнтаційні консультації зазвичай проводять психологи.

Кому потрібне таке консультування?

Профорієнтаційне консультування може бути корисним людині на будь-якому етапі життя і кар’єрного шляху: перед вступом до університету, під час навчання для здобуття спеціальності, при виборі спеціальності для перекваліфікації, а також якщо людина не хоче змінювати сферу діяльності, але вагається у виборі подальших кроків у кар’єрному просуванні: чи приймати пропозицію про роботу в іншому місті, чи змінювати роботу? Останнє входить до спеціального напрямку профорієнтації: кар’єрне консультування, яке в Україні поки не дуже поширене.

В якому форматі краще проводити профорієнтацію?

Можливі два варіанти.
1. Ходити з дитиною на профорієнтаційні гуртки, починаючи з молодшої-середньої школи.
2. Пройти профорієнтацію у психолога. Консультація, як правило, складатиметься з двох частин: тестування й бесіди або інтерв’ю з психологом. З точки зору повноти наданої послуги, добре, якщо є обидві ці частини, але і окремо вони можуть бути корисними.

Як упевнитися, що пропонована послуга якісна і дасть результат, якому можна довіряти?

Очевидні запитання в тестах призводять до упереджених відповідей.

1. Тестування: використовувані методики

Як правило, перед тим як давати рекомендації з приводу відповідних професії або роду діяльності, психолог або консультант протестує вас за допомогою одного або декількох тестів. Методики тестування можуть застосовуватися різні, і важливо дізнатися, які з них використовуються, ще до придбання послуги.

У світі не існує тестування, після проходження яких відразу можна дізнатися, яка професія вам підходить. Але є тести, що комплексно досліджують вашу особистість, здібності й інтереси, і такі методики допомагають психологу максимально наблизитися до потрібного результату. Якісний тест характеризують такі умови.

  • Орієнтація на західні методики дослідження особистості. Методики, що використовуються в профорієнтаційному консультуванні в Україні, поділяються на західні й винайдені в Радянському Союзі. Останні вже частково застаріли і не пройшли процедуру поновлення. При цьому в більшості країн пострадянського простору, включно з Україною, стандарти створення тестів та інших психологічних методик, як правило, не прописані чітко й не зафіксовані законодавчо, на відміну від Європи та США. Західні стандарти створення та впровадження психологічних методик суворі, тестування проходять ретельну перевірку надійності й об’єктивності. Як правило, подібні процедури тривають кілька років і є доволі дорогими. У зв’язку з цим придбання такого тестування для використання в профорієнтації обходиться психологам недешево, в результаті підвищується вартість послуги. Однак на даному етапі єдина гарантія достовірності результату – тестування, яке було розроблене за кордоном. Будемо сподіватися, що з часом ситуація в Україні зміниться.
  • Багато запитань. Стандартизована, якісно розроблена методика дослідження особистості, яка пройшла всі необхідні процедури і дійсно вимірює те, що мала б, містить мінімум 80 запитань. Один із прикладів – популярний у клінічній психології та психіатрії опитувальник MMPI.
  • Неочевидні запитання. Дуже часто неякісна методика пропонує відповісти на запитання, з яких очевидно, навіщо їх було поставлено. Наприклад, на профорієнтаційному тестуванні ви отримуєте запитання: «Що вам більше подобається: гратися з дітьми чи готувати їжу?». Це приклад запитання, яке очевидно вказує, що вам слід обрати професію, пов’язану з вихованням дітей, або кулінарію. На жаль, таких опитувальників багато й використовуються вони часто, але очевидність запитання наштовхує на упереджену відповідь, оскільки в кожної людини є свої уявлення про те, який результат тестування вона хотіла б отримати.
  • Комплексний підхід. Необхідно переконатися, що всі методики, які використовуються для вашої профорієнтації, в сукупності досліджують усі аспекти вашої особистості: риси характеру, здібності (до яких видів діяльності у вас є природні схильності) та інтереси (які галузі знань і діяльності вам найцікавіші). Тільки комбінація цих характеристик може дати уявлення про те, яка професія може підійти людині найбільше.

2. Кваліфікація психолога

В Україні та близькому зарубіжжі немає такого університету або курсу, який готував би майбутніх профорієнтаційних психологів або консультантів. Відповідно, кваліфікація психолога вимірюється його освітою й досвідом роботи. Будь-який психолог (якщо профорієнтаційну консультацію проводить психолог, а в Україні в 90% випадків це саме так), до якого ви йдете на прийом, мусить мати як мінімум вищу освіту в галузі психології, а не сертифікати, що видаються після завершення курсів чи тренінгів. Також бажано мати досвід роботи не лише в психологічному консультуванні або терапії, але і в інших сферах діяльності. Без певного досвіду в різних сферах діяльності навіть найкращому психологу буде складно визначити відповідну професію.

3. Зміст консультації

Консультація з професійної орієнтації може бути разовою, а може розтягнутися на кілька зустрічей. Зміст якісно проведеної консультації відрізняється залежно від того, для кого вона проводиться: дорослої людини чи підлітка (до 18-20 років). Профорієнтаційна консультація з дорослою людиною може відбуватися у форматі запитання-відповідь, при цьому консультант допомагає клієнтові осмислити свій попередній досвід роботи, краще усвідомити свої відчуття й емоції стосовно тієї чи іншої діяльності та скеровує людину на самостійне вирішення питання про подальший професійний шлях. З підлітками ж, у більшості випадків, консультацію слід проводити у форматі практичних завдань, ігор або додаткових тестів, оскільки підліток ще не володіє добре відпрацьованими внутрішніми механізмами самоусвідомлення, а також не має досвіду професійної діяльності. Перед придбанням послуги профорієнтації обов’язково поцікавтеся, що саме відбуватиметься під час консультації.

Тест має вивчати:

  • риси характеру
  • здібності
  • зацікавлення

У багатьох великих містах є агенції, що надають цю послугу. Її вартість у Києві, наприклад, варіюється від 800 гривень до 3000-5000, залежно від обсягу, кількості зустрічей з психологом-консультантом, досвіду агентства на ринку, кваліфікації психолога. Однак послуги, в основу яких закладено якісне тестування особистості, відповідне зазначеним вище критеріям, коштують не менше 1500-2000 гривень з подальшою консультацією та роз’ясненням результатів.

Профорієнтаційне тестування HILL International – лише один із прикладів, при цьому воно дуже якісно вирішує поставлене завдання. Це тестування часто проходять не тільки старшокласники, але й люди, які вже отримали освіту й досвід роботи, і нам нерідко вдається за результатами тестування визначити, на якій посаді вони працюють. На результати можна покластися, як і на результати будь-якого якісного тестування. Якщо у своєму виборі профорієнтаційної послуги ви керуватиметеся вищезазначеними критеріями, то не раз переконаєтеся в достовірності отриманих результатів тестування і в тому, що мали рацію, довіривши допомогу у виборі спеціальності досвідченим професіоналам.

Теги:

“ВНО”