Книга року BBC-2016: переможці й номінанти у дитячій і дорослій літературі
Тренди
За кількістю номінантів лідирує «Видавництво Старого Лева».
«Книгу року ВВС» 2016 року вручено. 9 грудня оголосили володарів літературної премії – ними стали Таня Малярчук і Галина Ткачук.
Переможців обирали: професор Києво-Могилянської академії Віра Агеєва, журналістка Ольга Герасим’юк, письменник Андрій Курков, письменниця і радник із питань культури ЄБРР Світлана Пиркало, а також випусковий редактор ВВС Марта Шокало.
Вперше «Книгу року ВВС» вручено 2005 року. З 2012-го її отримують у двох номінаціях: доросла література і дитяча. Також окремі призи дають читачам, чиї рецензії визнано найкращими.
За кількістю перемог лідирує Сергій Жадан, він тричі отримував премію. Двічі перемагав Юрій Винничук.
Доросла література
До короткого списку премії потрапили 5 книжок.
Брати Капранови. «Забудь-річка» (Нора-Друк). Двоє героїв знайомляться, закохуються, а тоді з’ясовують, що долі їхніх предків переплелися ще в Другу світову війну – за УПА, Червону Армію та дивізію «Галичина» воювали троє людей під іменем Степан Шагута. Герої роману розслідують, як склалися їхні долі. Роман про людське життя під час історичних зламів.
Макс Кідрук. «Зазирни у мої сни» (Клуб сімейного дозвілля). Трилер, роман жахів. «Український Стівен Кінг» продовжує вражати читачів якісною напруженою прозою. Батьки 5-річного Тео помічають, що після операції він змінився – уві сні до нього приходить темна сила. Сучасне медичне обладнання дозволило дослідити, які образи проникають у його сни.
Мирослав Лаюк. «Баборня» (Видавництво Старого Лева). 71-річна жінка знаходить скриню з речами, які лишилися від покійного чоловіка і які він ніколи їй не показував. Переглядаючи документи, фото, записи, вона має зрозуміти – чи справді знала ту людину, з якою прожила життя.
Таня Малярчук. «Забуття» (Видавництво Старого Лева). Роман присвячено В’ячеславові Липинському, історику початку ХХ ст., що обстоював ідею українського монархізму.
Ярослав Мельник. «Маша, або Постфашизм» (Видавництво Старого Лева). Футуристичний роман. Світ поділено на звичайних людей і «сторів» – тих, хто мають людське тіло, та людьми не вважаються. Закохавшись у таку істоту, журналіст починає боротьбу за права сторів бути рівними з іншими.
Переможцем стала Таня Малярчук. Роман «Забуття» вона писала 4 роки. Щоб не піддатися упередженню, не читала дослідження про життя й погляди В’ячеслава Липинського, а керувалася спогадами, газетною хронікою. Липинський помер в Австрії, а похований на Волині. Його могилу, разом з рештою на польському кладовищі, за радянських часів зрівняли з землею. Метафорично, кажуть критики, роман «Забуття» повернув історику втрачену могилу.
Таня Малярчук зазначила на своїй сторінці у Facebook: «Ризикну припустити, що ще ніколи в історії літературознавства і літературної критики роман не порівнювали з могилою. І я вдячна за таке порівняння. Воно нарешті прояснило мою чотирирічну одержимість. Я не писала, я, власне, копала могилу, яку в Липинського забрали. «Так ніби у дні свого власного відчаю вона вирішила: коли вона напише про Липинського, він її врятує». Так! І врятував».
2012 року Таня Малярчук потрапила до номінантів на премію «Книга року» з романом «Біографія випадкового чуда».
Дитяча література
До короткого списку увійшли 4 книжки.
Юрій Винничук. «Лежень» (Фоліо). Традиційний фольклорний персонаж Лежень – той, що весь час лежить, – в казці зголосився повиганяти з замку чудовиськ. За однієї умови – щоб його весь час годували варениками.
Оксана Лущевська. «Вітер з-під сонця» (Фонтан казок). Підліткова література про перше кохання. Рися й Женька вперше з подивом відчули, що хочуть проводити разом весь час. Водночас мають свої проблеми: Рися мусить рано піти працювати, Женька переживає втрату батька.
Галина Ткачук. «Тринадцять історій у темряві» (Темпора). Страшні оповідання, розказані з гумором та винахідливістю, з поєднанням таємничих страшилок і веселого фіналу.
Ірина Цілик. «МІСТОрія однієї дружби» (Видавництво Старого Лева). Київ очима 10-річної Тані, що дізнається його містичні історії, відвідує загадкові місця. Книгу проілюструвала Марися Рудська.
Перемогла Галина Ткачук зі збіркою «Тринадцять історій у темряві». Її оповідання нагадають дорослим страшні розповіді, що з дитинства заворожували і розбурхували уяву: «в чорному-чорному місті стоїть чорний-чорний будинок…», «одного разу одна дівчинка…». Школярам ці історії пропонують посміятися над моторошним і вигадати свою страшилку. Як каже Галина Ткачук: «Читати страшні історії треба так, щоб і любов, і біль, і Серединожер, і Мумі-троль!».
Кожен переможець отримає винагороду ?1000. Львівське «Видавництво Старого Лева» і київська «Темпора», що опублікували книжки переможців, використовуватимуть логотип «Книги року ВВС» на своїй продукції.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!