Тоні Фернандес (Tan Sri Anthony Francis Fernandes), CEO AirAsia, купив у Малайзійського уряду збиткову авіакомпанію у 2001 році за 25 центів, причому за декілька днів сталися трагічні події, відомі як 9/11, і пасажирські перельоти впали в рази – по всьому світові й на кілька років. Все це не завадило Тоні виростити компанію з двох літаків до приголомшливого повітряного флоту в 180 лайнерів, які транспортують щорічно близько 50 млн пасажирів. Завдяки зростанню доходів авіакомпанії Тоні Фернандес зараз має статок, який оцінюється у ?400 млн.
Коли Тоні Фернандесу було 12 років, його родина переїхала до Лондона. Тоні навчався у престижному Epsom College, потім закінчив London School of Economics і 14 років присвятив музичному бізнесу: працював у Virgin Music сера Річарда Бренсона й у Warner Music у рідній Малайзії. Після об’єднання Time Warner і AOL Тоні Фернандес вивів свою частку в кеш і вирішив розпочати авіабізнес. У Лондоні він познайомився з Конором Маккарті, який у минулому був на керівній посаді в авіакомпанії Ryanair. Конор порадив Тоні вивчити історії успіху компаній Ryanair і EasyJet та адаптувати їх під азійський ринок для рейсів малої дальності.
Тоні Фернандес прислухався до поради й досяг таких успіхів, що нині його компанія є найбільшим лоукостером в Азіатському регіоні й успішно переходить від ближніх рейсів до дальніх. Сильною рисою Тоні Фернандеса завжди було вміння обирати розумних помічників і діяти рішуче. Завдяки особистій залученості у просування компанії, вдало підібраній команді й харизматичному лідерству вдалося пройти без суттєвих втрат навіть такі випробування, як падіння літака A320 у Яванському морі. Тоді Тоні Фернандес особисто вилетів до аеропорту прибуття, щоб розділити горе з родичами загиблих, і вся команда працювала з іще більшою відданістю, щоб пройти крізь цей трагічний інцидент з найменшими втратами для бізнесу. До цього були 14 років роботи AirAsia без жодної аварії, попереду – відновлення репутації.
Дії Тоні Фернандеса після аварії стали для багатьох взірцем для наслідування. Малайзійський сайт навіть опублікував
За два роки можна зі впевненістю констатувати, що компанія вийшла з піке і навіть збільшила пасажиропотік до 55 мільйонів – у тому числі завдяки продажам білетів онлайн і активному просуванню в соцмережах. Однак перш за все завдяки особистій харизмі Тоні Фернандеса та його дружній команді – 17 000 осіб по всьому світові працюють у AirAsia, і всі пишаються причетністю до росту компанії. (Детально про те, як лідеру розібратися в собі та підібрати працівників, які його ідеально доповнювали б, – у курсі Лілії Чакової «Управлінський старт. Частина 3. Оцінка себе».)
Тоні Фернандес рекомендує підбирати помічників, які сильні в тому, у чому сам керівник не є експертом. Стартаперам радить перш за все вірити в себе і віддаватися справі з усією пристрастю, пропонувати ринку той товар, який потрібний людям, і обов’язково зробити свій продукт відомим, щоб клієнти дізналися про його переваги – в умовах економії бюджету особливо зручні для бізнесу на старті саме соцмережі. (Дізнатися про всі можливості просування можна на спеціальних курсах «SMM для бізнесу: курс молодого бійця» і «Налаштування реклами у Facebook: практичний курс».)
Свій стиль лідерства сам Фернандес визначає як неформальний. Фоловери Фернандеса у Facebook можуть підтвердити: більшу частину часу керівник найбільшої компанії проводить у спілкуванні з менеджерами, обговорюючи, як іще можна вдосконалити сервіс. (Про те, як створити сервісну компанію світового рівня, в авторському курсі експерта з сервісу Анастасії Владичинської.)
В контексті мотивації персоналу Фернандес зауважує, що важливий фактор – прозорість у бізнесі. Коли підлеглі бачать, що робить їхній бос, вони налаштовуються на його хвилю і працюють у тому ж ритмі. Окрім того, важливо давати працівникам можливості для кар’єрного зростання, для втілення заповітних мрій. Наприклад, один із диспетчерів AirAsia вивчився на пілота і тепер виходить у рейси. Можливість втілювати свої бажання – найпотужніший інструмент мотивації, і це далеко не завжди пов’язано з матеріальним заохоченням.
Повне інтерв’ю Тоні Фернандеса для World Economic Forum
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!