Đăng Ký Đăng Nhập

Model Grow Chi Yak Keruvati Kolektivom 1487

Модель GROW чи як керувати колективом


ЛайфхакиЧас геніальних одинаків минув, наразі по-справжньому відчутних успіхів досягають талановиті команди. Завдання менеджера на будь-якому рівні – зробити так, щоб здібності підлеглих розкривалися найефективнішим для них і для компанії чином, підтримувати мотивацію й контролювати результат. Часом для цього доводиться навчати своїх працівників досягати поставлених цілей.

Один із найкращих способів ефективного досягнення цілей як усією командою, так і її окремими членами – перевірена часом модель GROW.

Модель GROW було розроблено у 1980-х коучем сером Джоном Вайтмором (Sir John Whitmore), потім її розвинули такі коучі, як Алан Файн (Alan Fine) і Грехам Александер (Graham Alexander).

Акронім GROW означає:

G (goal) – мета,

R (current reality) – реальність, поточний момент,

O (options/obstacles) – можливості й перешкоди,

W (will) – воля.

Простий приклад застосування. Попросіть працівника визначити й записати кінцеву мету, наприклад – бажаний рівень продажів. Потому треба окреслити стартову точку, описати ту реальність, у якій працівник перебуває. Наступним етапом розглядають опції – те, що може наблизити до досягнення бажаної цілі, причому для кожного способу прописуються його переваги й недоліки. Потім треба зібрати волю в кулак – знайти мотивацію й сили добиватися поставленої мети.

Отже, етапи застосування методики GROW

1) Встановлення мети. Переконайтесь, що це SMART-ціль: Specific – конкретна, Measurable – вимірна, Attainable – досяжна, Realistic – реалістична, Time-bound – прив’язана до часу.

На цьому етапі керівникові важливо відповісти для себе на такі запитання:

 • Як ви дізнаєтеся, що член команди досяг мети? Як ви дізнаєтеся, що проблему чи завдання вирішено?
 • Чи збігається мета працівника з його (її) загальними кар’єрними цілями? Чи узгоджується вона з цілями інших членів команди?

2 Співвіднесення з реальністю – визначення стартової позиції. Попросіть члена команди описати його (її) теперішні обставини. Це важливий момент, оскільки часто починають вирішувати проблему, не розібравшись у поточній ситуації, не враховуючи інформацію, яка могла б допомогти досягти мети ефективніше.

Щоб допомогти впоратися з цим кроком, поставте працівникам наступні запитання:

 • Що відбувається зараз? Які результати дають нинішні дії?
 • Ви вже вдавалися до якихось дій, які наблизили б вас до мети?
 • Чи конфліктує мета з іншими вашими цілями й намірами?

3) Вивчення можливостей. Щойно у вас і членів вашої команди сформувалось адекватне бачення поточної ситуації, настає час визначитися з можливими засобами досягнення цілей. Для цього можна використовувати поєднання мозкового штурму з індивідуальною роботою.

У будь-якому разі спочатку дайте висловитися членам команди, а вже потім направляйте кожного працівника. Типові запитання, які можна для цього використовувати:

 • Що ще я можу зробити?
 • Якщо зникне те чи інше обмеження, що зміниться?
 • Які переваги й недоліки кожного зі способів досягнення цілі?
 • Якими факторами чи міркуваннями ви керувалися, обираючи той чи інший спосіб?
 • Що вам треба припинити робити для досягнення мети?
 • Які перешкоди існують на вашому шляху?

4) Концентрація зусиль. Досягнення цілі неможливе без конкретних дій – і для їх виконання потрібні воля та мотивація. Перед початком руху в обраному напрямку керівник може поставити членам команди такі запитання:

 • Отже, що ви тепер робитимете? А ще?
 • Що може зупинити ваше просування до цілі? Як ви з цим впораєтеся?
 • Як плануєте підтримувати власну мотивацію?
 • Коли будете звірятися з планом, щоб виміряти свій прогрес? Щодня, щотижня, щомісяця? (Також визначте дату, коли ви разом з працівниками перевірите стан справ за наміченою програмою дій.)

Важливий момент – дозвольте підлеглим вносити зміни до плану, якщо первісно затверджені дії не дають бажаного результату.

Докладніше про модель GROW, її покрокове застосування на практиці у вітчизняних умовах, а також про те, як мотивувати підлеглих, розповідає коуч Наталія Романенко на безкоштовному курсі «Коучинг у діяльності керівників» на платформі EDUGET.

З чого починати менеджеру, який вперше отримав у керування колектив, як виростити компанію, як планувати власний графік, щоб не вигорати на роботі – про це в авторському курсі Тетяни Єфименко, генерального директора компанії EDUGET – «Що робити, якщо ви прокинулися менеджером».