Як це – вчитися в стінах, яким сотні років? Щодня наближатися до розкішного фасаду і заходити до архітектурної пам’ятки? В цих будівлях – містичний запах історії, таємничі образи минулого і глибока атмосфера давнини. IGotoWorld.com пропонує
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія
Побудована 1743 року
Адреса: Тернопільська область, м. Кременець, вул. Ліцейна,1
Величну старовинну споруду створив італієць Паоло Фонтана. Колегіум єзуїтів діяв при єзуїтському монастирі Кременця. Архітектурний комплекс поєднав костел, келії та два навчальних корпуси. 1805 року в приміщенні колегіуму заснували гімназію, згодом – ліцей, ще пізніше – інститут і академію.
Костел висотою 28 метрів завершується бароковим куполом. До келій можна дістатися, не виходячи назовні. Бічні крила комплексу окреслюють передній двір. До фасаду ведуть парадні сходи, оформлені в стилі рококо. Вишуканість оздоблення нагадує світські будівлі пізнього бароко і рококо.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Побудований 1834 року
Адреса: м. Київ, вулиця Володимирська, 60
Історична пам’ятка національного значення. Будівля університету являє собою монументальний замкнений квадрат з великим внутрішнім двором. Під час проектування архітектору Вінченцо Беретті не було відомо, з якого боку корпусу прокладуть вулицю Володимирську. Тому він зробив університетську будівлю презентабельною як зі східного, так і з західного боку. Відомий портик з 8 колонами не був червоним від початку. Його пофарбували 1842-го.
Жовтий корпус університету збудував 1852 року Алессандро Беретті. Обидві будівлі є яскравими зразками класицизму.
Одеський національний університет імені І. Мечникова
Побудований 1857 року
Адреса: м. Одеса, вул. Дворянська, 2
1865 року Рішельєвський ліцей був реорганізований в Імператорський новоросійський університет – попередник сучасного університету імені Мечникова. Приміщення ліцею було створено 1857 року архітектором Олександром Шашиним.
Львівський державний університет безпеки життєдіяльності
Побудований 1863 року
Адреса: м. Львів, МСП, вул. Клепарівська, 35
28 лютого 1851 року цісар Франц Йосиф відвідав Львів. Представники міста подали прохання про зведення Будинку військових інвалідів для скалічених вояків Галичини. Імператор звелів, щоб будова була зведена за планом відомого архітектора Теофіла Гансена і виділив 700 тис. злотих.
Будівля в аркадному стилі, з фасадами, зведеними зі звичайної цегли (за кольором поділена на жовті й червоні смуги). У стилістиці домінує монументалізм, що підкреслюється довжиною головного фасаду – 165 метрів.
Бердянський державний педагогічний університет
Побудований 1872 року
Адреса: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4
До 1919 року в цих стінах була чоловіча класична гімназія. Будівля є національною пам’яткою. Вона внесена до відповідного реєстру, тому офіційно охороняється державою. Цінують споруду за рідкісну для наших країв стилістику, в якій вона виконана, – нормандську.
Українська академія банківської справи
Побудована 1873 року
Адреса: м. Суми, вул. Петропавлівська, 57
Академія складається з кількох корпусів. Колишнє приміщення суду витримане в стилі класицизму, з довгим фасадом і колонами. Садибу Кондратьєвих споруджено в другій половині XIX ст. і неодноразово реконструйовано. Будівля Першої жіночої гімназії належить до архітектурних пам’яток. Це унікальний зразок еклектичної архітектури. Асиметричні фасади представляють ренесансний, барочний і готичний стилі.
Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка
Побудований 1874 року
Адреса: Cумська область, м. Глухів, вул. Києво-Московська, 24
Спочатку це був учительський інститут, у якому протягом трьох років готували педагогів для міських училищ. 3 корпуси вишу входять до складу Національного історико-культурного заповідника «Глухів» і є історичними пам’ятками.
Національний університет «Львівська політехніка»
Побудований 1877 року
Адреса: м. Львів, вул. Степана Бандери, 12
Будівлю було створено для Технічної академії 1844 року. Після пожежі постала необхідність звести цілком іншу споруду. Підготовку проекту доручили архітектору Юліану Захаревичу. Пам’ятка архітектури є характерним зразком періоду історизму, стиль якого поєднує мотиви неокласицизму та італійського неоренесансу. Планування корпусу, з двома внутрішніми двориками, відображає європейські традиції у проектуванні навчальних закладів – подібно до будинку Віденської політехніки, де навчався Юліан Захаревич. На аттику розміщено алегоричні скульптури Інженерної науки, Архітектури та Механіки.
Національний університет «Києво-Могилянська академія»
Побудований у 1870-ті роки
Адреса: м. Київ, вул. Григорія Сковороди, 2
Найстаріший корпус закладу – Староакадемічний (Мазепин) корпус. 1703 року вихованець Могилянки Іван Мазепа заклав на території Братського монастиря будинок Академії. Зображень не залишилося. Судячи з описів, споруда була одноповерховою, з двосхилим дахом. 1739-го добудували класи філософії та богослов’я, а також Конгрегаційну залу. Так корпус став триповерховим, з однобанною церквою Благовіщення. Архітектор не змінив перший поверх, а надбудову оформив лоджією і колонами. Уся будівля перекривалася чотирисхилим із заломами дахом, характерним для стилю бароко. Будівля перенесла пожежу і була цілковито відбудована в 70-ті роки XIX ст.
Зображення Мазепиного корпусу винесено на купюру 500 грн.
Львівський національний університет імені Івана Франка
Побудований 1881 року
Адреса: м. Львів, вул. Університетська, 1
Пам’ятка віденського неоренесансу. Будівлю спорудили для Сейму Галичини. Після розвалу Австро-Угорської імперії 1919 року тут оселився університет. Архітектурне рішення вирізняється оригінальним скульптурним оформленням. Вхід прикрашають алегоричні композиції Освіта і Праця. На аттику – скульптурна група Галичини, Дністра і Вісли. Нижче розташовані символічні зображення Кохання, Справедливості, Правди і Віри. Парадна сходова клітина прикрашена неоренесансними орнаментами, а вестибюль – розписами в стилі соцреалізму.
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Побудований 1882 року
Адреса: м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2
Фантастично красивий архітектурний ансамбль входить до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО. Колишня резиденція буковинських митрополитів оформлена з величністю і розкішшю. Над інтер’єром працювали відомі буковинські й чеські художники. У спорудах використано еклектичний стиль з мотивами візантійської та романської архітектури.
Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого
Побудований 1893 року
Адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, 77
Головний навчальний корпус зведено за проектом Олександра Бекетова в стилі класицизму. Тоді заклад називався Харківським імператорським університетом. Головний корпус і корпус криміналістики є пам’ятками архітектури.
Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут»
Побудований 1898 року
Адреса: м. Київ, проспект Перемоги, 37
Київська громада вирішила створити навчальний заклад, що за типом був би політехнічним інститутом і складався з кількох відділів різних спеціальностей, за прикладом політехнікумів у Цюріху, Мюнхені, Відні, Ризі. Кошти на будівництво виділили найвідоміші тогочасні меценати.
До пам’яток архітектури зараховують кілька будівель, зокрема головний корпус. Зали оформлені ліпниною і природним каменем, що надає їм романсько-ренесансної стилістики.
Запорізький національний університет
Побудований 1921 року
Адреса: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66
Педагогічні курси були з часом реорганізовані в технікум, а згодом – в університет. Студенти навчаються у 8 корпусах. Два з них – колишні чоловіча та жіноча гімназії (перший та третій корпуси). Вони виконані у стилі пізнього історизму та модернізму. Внесені до списку історичних пам’яток місцевого значення.
Харківський національний університет радіоелектроніки
Побудований 1930 року
Адреса: м. Харків, проспект Науки, 14
Над пам’яткою працював архітектор Яків Штейнберг. Колони, арочні вікна і просторий передній двір створюють величний архітектурний ансамбль. Після Другої світової будівля постраждала. До її відновлення були залучені студенти вишу, і не завжди добровільно. В разі відмови від робіт студента могли покарати і навіть виключити із закладу.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!