10 трендів інтернет-маркетингу у 2018 році

Тренди

Оптимальна стратегія маркетингу – спостерігати за зміною трендів, як за течією великої річки, іноді висмикуючи потрібне, але зберігаючи вірність фірмовому стилю.

10 трендів інтернет-маркетингу у 2018 році

Перш ніж перейти до маркетингових трендів на 2018 рік, знайдіть для себе відповідь на питання: «Навіщо потрібний маркетинг?» З одного боку, для позиціонування компанії на ринку, створення й зміцнення бренду, з іншого – для залучення нових клієнтів і утримання постійних. Якщо у вашої компанії вже є власна історія, є пул лояльних клієнтів, що звикли до айдентики чи фірмового стилю бренду, – чи варто цим ризикувати задля залучення нових клієнтів? Разом з тим повне ігнорування змін призведе до того, що ваші рекламні кампанії втратять ефективність на тлі решти.

Істина, як завжди, десь посередині. Важливо відслідковувати нове і застосовувати лише ті тренди, які можуть краще підкреслити унікальність вашого бренду, а решту або обходити, або максимально адаптувати. За словами Анни Сандал (Anna Sandahl), засновника агенції цифрових комунікацій Ode, найкращий маркетинг – той, що не залежить від плину часу. «Якщо контент вашого сайту чи блогу виконано на високому рівні з точки зору мови та стилю, надає вашій аудиторії інформацію, яка їй необхідна, відповідає на запити, за якими прийшли з пошукових систем, розповідає читачам історії, якими можна ділитися у соцмережах і які зміцнюють ваш бренд – тоді вашому маркетингу не зашкодять ані плин часу, ані нові тренди.

Оптимальна загальна стратегія маркетингу – спостерігати за зміною трендів, як за течією великої річки, іноді висмикуючи потрібне, але зберігаючи вірність фірмовому стилю. 

Тренди інтернет-маркетингу 2018: а ви ризикнете?

1. Віртуальна чи доповнена реальність

Схоже, сьогодні про це не говорить лише лінивий.  Проте застосування хіба VR (Virtual Reality), хіба AR (Augumented Reality) навіть у маркетинговій кампанії є дуже обмеженим. Технології приходять і йдуть – філософія бренду залишається. Віртуальна реальність змінює лише форму доставки контенту, а власне наповнення, як і раніше, залежить від компанії. Наратив для суспільства важливіший, аніж його носій.

2. Порушення табу і норм порядку

В майбутньому ми побачимо масові порушення різних сталих норм виключно з метою привертання уваги. Меседжи не обмежуватимуться статтю і віком ЦА, крос-гендерні комунікації отримають суттєву перевагу. В рекламних кампаніях ми побачимо мову, далеку від літературної, спірні образи і концепти з яскравим політичним забарвленням. Чи потрібно це вашому бренду – серйозне питання, відповідати на яке лише вам. Бо заради короткострокового сплеску уваги можна втратити весь пул відданих прихильників, який напрацьовувався роками.

3. Пункт призначення – область нереального

Аналоговий чи цифровий, реальний чи віртуальний – усі балансують на межі двох світів. Цей стан вплине на те, як ми сьогодні розповідаємо про бренд: нам варто враховувати, що люди зараз дивляться за обрій, романтизують невідоме, фантазії і нереальне. Соцмережі і цифровий світ зараз стали формою ескапізму нового рівня – рівня ірреальності.

Ризикніть використати цей тренд у вашому сторітелінгу: підключіть уяву, переверніть концепт догори ногами, подивіться на все під іншим кутом. Забудьте про спліт-тести A/B і тестуйте невідоме. Робіть те, чого від вас найменше очікують. Так стається неймовірне.

Обрати інструменти для сміливих експериментів з контентом можна на курсах інтернет-маркетингу на платформі EDUGET.

4. Від переглядів до взаємодії

Перегляди і кількість відвідувачів нічого не варті без взаємодії і конверсії. Сайти і сторінки у Facebook з великою кількістю відвідувачів і підписників, але низьким рівнем залучення знижатимуться в рейтингу алгоритмами, які автоматично зменшуватимуть їх доступність, відносячи до категорії інформативних, пасивних і нерелевантних.

Інтерактивність – це золото у світі інтернет-маркетингу. Доволі марнотратно зосереджувати всі сили на отриманні уваги без збільшення взаємодії – згодом це вплине на ваше охоплення і, відповідно, маркетинговий бюджет.

Оцінюйте взаємодію, а не охоплення. Зовсім скоро саме за це будуть з вас брати гроші пошуковики і соцмережі, якщо ви не зможете досягти таких показників органічно. На сьогодні саме залучення користувачів має реальну цінність. 

5. Автентичність – відкинути фільтри

Після пригладжених і відполірованих картинок в Інтернеті ми починаємо нудьгувати за «справжнім» – автентичною альтернативою. Ми навряд чи відлипнемо від екранів, щоб рушити на пішу прогулянку у гори, але ми хотіли б читати і дивитися історії про те, як це відбувається, і що ближче до натури – то краще.

Забудьте про стокові фото. Дрібні недосконалості ілюстрацій зроблять історію більш реальною, емоційною і близькою вашому читачеві – використовуйте це для просування бренду. Бо для чого потрібний маркетинг? В тому числі і для того, щоб повести за собою. Слідуйте тренду #nofilter – і вам довірятимуть.

6. Новий погляд на email-розсилки

Нове захоплення серед керівників – inbox zero, чи боротьба із захаращенням папки «Вхідні». Своєорідний фен-шуй цифрового робочого місця призводить до того, що за увагу до ваших листів доведеться боротися ще сильніше. Аби захистити свою поштову скриньку від зайвих розсилок, бізнес, особливо в b2b сегменті, надає перевагу будь-яким іншим каналам комунікації: телефонний дзвінок, спілкування у соцмережах, скайпом і в інших месенджерах.

При тому важливість email-розсилок як інструменту лише зростає: більшість сприймає перегляд пошти за аналогією з переглядом стрічки новин. Щоб зберегти баланс між інформуванням і настирливістю, збирайте декілька новин у одній розсилці і відправляйте їх з періодичністю раз на місяць. Зробіть акцент на вашій експертності, об’єктивності, відправляючи замість звичайних повідомлень про знижки і кампанії посилання на статті в журналі для клієнтів. Але не перестарайтеся – ніхто не буде читати 40-сторінкові публікації.  

Якщо ви ще не маєте онлайн-журнал для клієнтів чи корпоративний блог про досягнення компанії – створіть його і насолоджуйтеся збільшенням трафіку.

Покрокова інструкція, як створити і вести корпоративний блог для ефективного просування бренду – в спеціальному курсі на платформі EDUGET. 

7. Від індивідуалізму до спільної творчості

Тектонічні зсуви в культурі від акценту на індивідуальному сприйнятті до шерінгу і від особистості до спільнот лише почалися, далі буде впродовж наступного десятиріччя – в політиці, у бізнесі, в мистецтві. І, звичайно, в маркетингу. В соцмедіа думка одинака вже не настільки вагома порівняно із силою групи, віртуального племені – і це ще один крок до тренду Sharing Economy, чи спільного споживання, як його інтерпретують.

В цифровому світі це означає націленість на спільноти, а не на окремих людей. Ком’юніті за вподобаннями більше дають маркетологам для просування бренду, ніж орієнтація на одну людину. Наприклад, популярні сервіси з оренди використовуються великими компаніями для надання клієнту можливості протестувати продукт перед покупкою.

Створюйте спільноти за вподобаннями у своїй галузі. Публікуйте контент і історії, завдяки яким клієнти зрозуміють, що ваш бізнес готовий змінюватися: що ви інвестуєте в групу, для загальної користі і вирішення загальних потреб.

Перехід бізнесу на самокерування і самозабезпечення всередині робочих груп, децентралізація процесу прийняття рішень впливає і на маркетинг, особливо в сегменті b2b. Це непростий процес, проте незворотній. Загальна стратегія маркетингу повинна бути спрямована на вдосконалення комунікації і сервісу – що у звичних b2c і b2b сегментах, то у ринку c2c, який саме народжується.

8. Ваш новий куратор – пошуковий робот

Поки ви впорядковуєте хмарину тегів, вона вже застаріла: сьогодні інші алгоритми вирішують, яку статтю показати користувачам у пошуковій системі. Аналіз даних конкретного користувача, що він читав останнім часом, його історії пошукових запитів впливатимуть на те, який матеріал йому видаватиме на першому місці пошуковик. Все це вже відбувається, а в подальшому на нас очікує бум на створення і використання пошукових алгоритмів.

Як маркетолог, ви повинні заздалегідь забезпечити бренду «подушку безпеки» – не лише адекватний контент, але й його правильна класифікація на сайті, оптимізація під пошукових роботів (SEO). Штучний інтелект відбиратиме користувачеві за його запитом не лише текстові матеріали, але й будь-який релевантний контент – все, що допомагає розкрити тему. Таким чином, щоб забезпечити собі перші позиції, треба надати максимальне різноманіття на сторінках свого сайту.

9. Технології і духовність – новий дует

Сучасні стартапи успішно поєднують креативність і технічну раціональність. Коли кожен другий пише код, технології охоплюють все нові й нові ділянки і виходять за межі звичайного експерименту – тепер це спосіб втілення культурних експериментів у цифровому просторі.

Коли технологія стає помічником у духовному пошуку, новим трендом виявляються додатки, що допомагають людям позбутися додатків, віртуальні інструменти, завдяки яким можна наблизитися до реальності.

Маркетолог може спіймати цю хвилю і допомогти клієнтам у їх прагненні отримати більше офлайнового часу для себе, для внутрішнього розвитку, для самореалізації – саме завдяки інструментам онлайн-сервісу.

10. Інтернет речей

Маркетинговий потенціал смарт-об’єктів, якими ми користуємося щодня, буде лише зростати. Поки що це в більшості смарт-годинники і фітнес-браслети, що надсилають дані про стан здоров’я свого власника. Окрім b2c сегменту, на ринку b2b також можливо використання даних від підключених до глобальної мережі приладів: наприклад, принтер може сам надсилати до сервісного центру повідомлення про несправності чи про необхідність заміни картриджів.

Збирання і аналіз нового обсягу даних, з одного боку, надає маркетологам привід для нових розсилок клієнтам, з іншого – відкриває ще одну нішу із запиту на захист приватності і комерційної інформації. Доступ побутових приладів, наприклад, кухонних, до акаунтів у соцмережах, email чи цифрового підпису власника, а також даним про його геолокацію не лише збільшує можливості спілкування і підвищує якість сервісу, але й загострює питання безпеки і захисту даних.

Прямі продажі мігрують до онлайну, і найзручніший майданчик для них – саме Інтернет речей. Цифровий директ-маркетинг керується ботом, що програмується, який контактує зі смарт-об’єктами, і таким чином уникає негативу, пов’язаного з емційним аспектом прямих продажів.

Висновки

Маркетинг без бюджету чи з мінімально можливими витратами є реальним саме за використання онлайн-технологій. Планка входу брендів на нові ринки ніколи не була настільки низькою, можливості конкурувати з лідерами і сталим середовищем – настільки широкими. Комунікація з клієнтом у режимі реального часі, формування email-розсилки в момент її відкриття (коли користувачеві підвантажуються контентні блоки, які є релевантними його актуальному пошуку) – все це ускладнює інтернет-маркетинг, але й разом з тим робить його більш орієнтованим на клієнта.

Для оптимізації маркетингу під нові технологічні вимоги варто розробляти стратегію просування ще на етапі створення продукту: може, до його звичайних характеристик варто додати інтелектуальне «начиння» – зв’язок із дата-центром онлайн, вивід повідомлень користувачеві, візуалізація інформації в режимі віртуальної реальності, вбудована можливість оплати додаткових послуг, перед- і пост-продажний сервіс на новому рівні, інтеграція до соцмереж і системи «розумний дім».

Єдина правильна відповідь на питання «Для чого потрібний маркетинг?» навряд чи можлива, але всі варіанти повинні враховувати вподобання і продавця, і покупця. Знайти власну нішу в цифровому світі і при тому зберегти ідентичність бренду і лояльність постійних покупців – завдання на найближчий час для маркетологів, PR-спеціалістів і менеджерів з продукту.

Всі дані, необхідні для інтернет-маркетингу, надає веб-аналітика. Спеціальний курс для початківців на платформі EDUGET.

За матеріалами Анни Сандал (Anna Sandahl), засновника агенції цифрових комунікацій Ode, і за прогнозами компанії Artegic.