Кар'єрне консультування: Як вибрати професію?

Експерти
профорієнтація, HILL International, як вибрати професію, як знайти справу до душі, як знайти свою справу, як знайти себе
Ольга Дробіна, психолог, викладач, фахівець із профорієнтації EDUGET

Вибір професії – це не одномоментна разова дія, а процес, що часто триває багато років. Перший тою чи іншою мірою свідомий вибір професії ми робимо ще в школі, коли вибираємо університет для вступу.

Робота в студентські роки також стає дуже важливим досвідом для правильного вибору професії, оскільки дозволяє отримати перші потрібні в професійному житті навички і, можливо, змінити університет або спеціальність і вибрати найсприятливіший шлях для себе. Навіть після закінчення університету і з солідним досвідом роботи процес вибору ідеальної професії може і має тривати, поки ви не знайдете те, що подобається і підходить саме вам. В Україні для цього є ресурси: багато передових університетів пропонують отримати другу вищу освіту (так звану післядипломну), існує безліч професійних курсів і освітніх онлайн-ресурсів, які допомагають знайти бажану професію.

З чого можна почати, щоб максимально прискорити цей процес?
Для цього існує достатньо можливостей. Уже з 15-16-річним старшокласником можна і треба обговорювати його майбутню професію: звертати його увагу на те, що існують різні спеціальності, знайомити його з людьми різних професій, залучати фахівців з профорієнтації, давати пробувати себе в різних видах діяльності.


Важливо при цьому допомогти підлітку зробити вибір вільно й дати йому вступити на ту спеціальність, яка йому більше до душі. Навіть якщо перший вибір буде хибним (а у 8 людей з 10 так і відбувається), це допоможе йому розкритися й активніше пробувати різні види діяльності, активізує його бажання швидше самореалізуватися, знайти першу роботу. Далі, з отриманням наступного досвіду роботи варто пробувати різні робочі завдання й функції, не боятися при цьому зіпсувати резюме непослідовним досвідом роботи. Сучасне покоління зацікавлене в тому, щоб щоразу пробувати й учитися чогось нового, і багато хто з сучасних молодих людей не працюють на одному місці більше року, а рухаються далі назустріч новому досвіду й викликам. На будь-якому з цих етапів життя буде корисно звернутися за допомогою до консультантів з професійної орієнтації.

У 8 з 10 людей перший вибір професії хибний.

Що таке профорієнтаційне консультування?
Профорієнтаційне консультування – це форма взаємодії між консультантом і клієнтом, у якій консультант сприяє клієнту у виборі пріоритетних напрямків діяльності або кар'єрного шляху. У світі не існує єдиних стандартів того, як і ким може проводитися профорієнтаційне консультування. Консультант може мати освіту економіста, психолога, соціолога, мати досвід роботи в різних сферах діяльності. В Україні профорієнтаційні консультації зазвичай проводять психологи.

Кому потрібне таке консультування?
Профорієнтаційне консультування може бути корисним людині на будь-якому етапі життя і кар'єрного шляху: перед вступом до університету, під час навчання для здобуття спеціальності, при виборі спеціальності для перекваліфікації, а також якщо людина не хоче змінювати сферу діяльності, але вагається у виборі подальших кроків у кар'єрному просуванні: чи приймати пропозицію про роботу в іншому місті, чи змінювати роботу? Останнє входить до спеціального напрямку профорієнтації: кар'єрне консультування, яке в Україні поки не дуже поширене.

В якому форматі краще проводити профорієнтацію?
Можливі два варіанти.
1. Ходити з дитиною на профорієнтаційні гуртки, починаючи з молодшої-середньої школи.
2. Пройти профорієнтацію у психолога. Консультація, як правило, складатиметься з двох частин: тестування й бесіди або інтерв'ю з психологом. З точки зору повноти наданої послуги, добре, якщо є обидві ці частини, але і окремо вони можуть бути корисними.

Як упевнитися, що пропонована послуга якісна і дасть результат, якому можна довіряти?

Очевидні запитання в тестах призводять до упереджених відповідей.

1. Тестування: використовувані методики
Як правило, перед тим як давати рекомендації з приводу відповідних професії або роду діяльності, психолог або консультант протестує вас за допомогою одного або декількох тестів. Методики тестування можуть застосовуватися різні, і важливо дізнатися, які з них використовуються, ще до придбання послуги.
У світі не існує тестування, після проходження яких відразу можна дізнатися, яка професія вам підходить. Але є тести, що комплексно досліджують вашу особистість, здібності й інтереси, і такі методики допомагають психологу максимально наблизитися до потрібного результату. Якісний тест характеризують такі умови.

  • Орієнтація на західні методики дослідження особистості. Методики, що використовуються в профорієнтаційному консультуванні в Україні, поділяються на західні й винайдені в Радянському Союзі. Останні вже частково застаріли і не пройшли процедуру поновлення. При цьому в більшості країн пострадянського простору, включно з Україною, стандарти створення тестів та інших психологічних методик, як правило, не прописані чітко й не зафіксовані законодавчо, на відміну від Європи та США. Західні стандарти створення та впровадження психологічних методик суворі, тестування проходять ретельну перевірку надійності й об'єктивності. Як правило, подібні процедури тривають кілька років і є доволі дорогими. У зв'язку з цим придбання такого тестування для використання в профорієнтації обходиться психологам недешево, в результаті підвищується вартість послуги. Однак на даному етапі єдина гарантія достовірності результату – тестування, яке було розроблене за кордоном. Будемо сподіватися, що з часом ситуація в Україні зміниться.
  • Багато запитань. Стандартизована, якісно розроблена методика дослідження особистості, яка пройшла всі необхідні процедури і дійсно вимірює те, що мала б, містить мінімум 80 запитань. Один із прикладів – популярний у клінічній психології та психіатрії опитувальник MMPI.
  • Неочевидні запитання. Дуже часто неякісна методика пропонує відповісти на запитання, з яких очевидно, навіщо їх було поставлено. Наприклад, на профорієнтаційному тестуванні ви отримуєте запитання: «Що вам більше подобається: гратися з дітьми чи готувати їжу?». Це приклад запитання, яке очевидно вказує, що вам слід обрати професію, пов'язану з вихованням дітей, або кулінарію. На жаль, таких опитувальників багато й використовуються вони часто, але очевидність запитання наштовхує на упереджену відповідь, оскільки в кожної людини є свої уявлення про те, який результат тестування вона хотіла б отримати.
  • Комплексний підхід. Необхідно переконатися, що всі методики, які використовуються для вашої профорієнтації, в сукупності досліджують усі аспекти вашої особистості: риси характеру, здібності (до яких видів діяльності у вас є природні схильності) та інтереси (які галузі знань і діяльності вам найцікавіші). Тільки комбінація цих характеристик може дати уявлення про те, яка професія може підійти людині найбільше.

2. Кваліфікація психолога
В Україні та близькому зарубіжжі немає такого університету або курсу, який готував би майбутніх профорієнтаційних психологів або консультантів. Відповідно, кваліфікація психолога вимірюється його освітою й досвідом роботи. Будь-який психолог (якщо профорієнтаційну консультацію проводить психолог, а в Україні в 90% випадків це саме так), до якого ви йдете на прийом, мусить мати як мінімум вищу освіту в галузі психології, а не сертифікати, що видаються після завершення курсів чи тренінгів. Також бажано мати досвід роботи не лише в психологічному консультуванні або терапії, але і в інших сферах діяльності. Без певного досвіду в різних сферах діяльності навіть найкращому психологу буде складно визначити відповідну професію.

3. Зміст консультації
Консультація з професійної орієнтації може бути разовою, а може розтягнутися на кілька зустрічей. Зміст якісно проведеної консультації відрізняється залежно від того, для кого вона проводиться: дорослої людини чи підлітка (до 18-20 років). Профорієнтаційна консультація з дорослою людиною може відбуватися у форматі запитання-відповідь, при цьому консультант допомагає клієнтові осмислити свій попередній досвід роботи, краще усвідомити свої відчуття й емоції стосовно тієї чи іншої діяльності та скеровує людину на самостійне вирішення питання про подальший професійний шлях. З підлітками ж, у більшості випадків, консультацію слід проводити у форматі практичних завдань, ігор або додаткових тестів, оскільки підліток ще не володіє добре відпрацьованими внутрішніми механізмами самоусвідомлення, а також не має досвіду професійної діяльності. Перед придбанням послуги профорієнтації обов'язково поцікавтеся, що саме відбуватиметься під час консультації.

Тест має вивчати:

  • риси характеру
  • здібності
  • зацікавлення

У багатьох великих містах є агенції, що надають цю послугу. Її вартість у Києві, наприклад, варіюється від 800 гривень до 3000-5000, залежно від обсягу, кількості зустрічей з психологом-консультантом, досвіду агентства на ринку, кваліфікації психолога. Однак послуги, в основу яких закладено якісне тестування особистості, відповідне зазначеним вище критеріям, коштують не менше 1500-2000 гривень з подальшою консультацією та роз'ясненням результатів.
Профорієнтаційне тестування HILL International – лише один із прикладів, при цьому воно дуже якісно вирішує поставлене завдання. Це тестування часто проходять не тільки старшокласники, але й люди, які вже отримали освіту й досвід роботи, і нам нерідко вдається за результатами тестування визначити, на якій посаді вони працюють. На результати можна покластися, як і на результати будь-якого якісного тестування. Якщо у своєму виборі профорієнтаційної послуги ви керуватиметеся вищезазначеними критеріями, то не раз переконаєтеся в достовірності отриманих результатів тестування і в тому, що мали рацію, довіривши допомогу у виборі спеціальності досвідченим професіоналам.

Теги: "ВНО"