Новий закон про повну середню освіту: все, що треба знати

Главное

Верховна Рада прийняла законопроект про повну загальну середню освіту. "За" проголосували 327 народних депутатів.

Новий закон про повну середню освіту: все, що треба знати

Що змінить Закон

Закон №0901 гарантує зарахування дітей до початкової школи без будь-яких конкурсів, при цьому заклад має бути територіально доступним для дітей незалежно від їх соціального статусу або місця народження.

Діти на тривалому стаціонарному лікуванні отримають право здобувати освіту в медустановах. Для роботи за індивідуальною програмою учень і / або його батьки повинні будуть звернутися із заявою в школу. Під це створюється індивідуальний навчальний план, який писатимуть разом педагоги, батьки та учень, схвалювати педрада і буде стверджувати директор.

Для підтвердження знань з предметів, які купуються поза установи, проводиться звичайне річне оцінювання або ДПА.

Освітній процес

Освітній процес за новим законом буде складатися з декількох циклів:
• 1-2 класи - адаптаційно-ігровий цикл початкової освіти;
• 3-4 класи - основний цикл початкової освіти;
• 5-6 класи - адаптаційний цикл базової середньої освіти;
• 7-9 класи - базове предметне навчання "
• 10 клас - профільно-адаптаційний цикл середньої освіти;
• 11-12 класи - профільний цикл середньої освіти.

У 1 класі урок не повинен тривати більше 35 хвилин, у 2-4 класах - 40 хвилин, в 5-12 класах - 45 хвилин.

Мінімальна кількість учнів в одному класі - 5 осіб, максимальне - 25 для початкової школи і 30 для середньої школи. В законі зазначено мінімальна тривалість навчального року - не менше 175 навчальних днів в період з 1 вересня до 1 липня.

Вивчення української мови

Передбачається три моделі вивчення української мови в школах.
Перша модель передбачена для корінних народів України, які не проживають в мовному середовищі своєї мови і не мають держави, яке цю мову б захищало і розвивало. Перш за все мова йде про кримських татар. Для них в першу модель закладено навчання на мові корінного народу з 1 по 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

Друга модель - для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи і мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різний, але основи такі:
• на материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони будуть вчитися в початковий школі;
• в 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має викладатися українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб в 
9 класі досягти позначки в не менше 40% предметів, які вивчаються на державну мову;
• зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.

Третя модель буде працювати для інших національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з української мовної сімей, а також проживають переважно в середовищі свого виступу (російську мову). Там початкова школа також буде мовою меншини поряд з вивченням української, а з 5 класу не менше 80% навчального часу буде читатися на державну мову.

Робота вчителів після прийняття Закону

Щодо роботи вчителів. Ставка для вчителя - 18 навчальних годин. Передбачені ряд доплат, наприклад, за класне керівництво (20-25%), перевірку навчальних робіт (10-20%), завідування майстернями та кабінетами інформатики (15-20%).


Директор школи призначається на 6 років за результатами конкурсу, одна людина не може займати цю посаду два терміни поспіль. До 2019/2020 навчального року безстрокові договори з нинішніми директорами повинні бути припинені, за їхньою згодою з ним можуть підписати договір на шість років (з директорами пенсійного віку - на 1 рік).

Перший рік роботи молодий учитель буде проходити педагогічну інтернатуру. В її рамках отримає наставника, який буде зобов'язаний надавати консультації молодому фахівцеві і допомагати йому стати успішним учителем. Наставник буде отримувати додаткову 20% надбавку. Учителем може стати людина з будь-якою освітою, а не тільки з педагогічним.

Також документом передбачається, що обов'язковий переклад вчителів-пенсіонерів на термінові контракти повинен відбутися до 1 липня 2020 року.