Як боротися з правопорушеннями у внз

ЗНО
Profrights, CEDOS, Національний фонд за демократію (National Endowment for Democracy, університет, корупція, хабар

Аналітичний центр CEDOS за підтримки Національного фонду за демократію (National Endowment for Democracy, NED) презентував новий проект. Це онлайн-ресурс Profrights, на якому можна розмістити інформацію про порушення в українських вищих навчальних закладах. Йдеться в першу чергу про порушення прав студентів та викладачів. Будь-хто може зареєструвати своє повідомлення про порушення, яке адміністратори перевірять, а тоді внесуть до бази.

Якщо протилежна сторона не погоджується з поширеною інформацією або її акцентами, вона може представити свою точку зору і обґрунтувати її. Це повідомлення також буде опубліковано на Profrights.

Скарги стосуватимуться корупції, незаконного звільнення, вимагання хабара, перенавантаження викладачів і решти подібних порушень.

Виконавчий директор CEDOS Єгор Стадний зазначив, що мета проекту – створити «сукупну та зручну базу правопорушень у внз», інструмент репутаційного тиску в руках громадськості. При цьому університет може надати докази того, що порушення усунуто. «Після цього порушення в базі отримає спеціальну позначку. Тобто ми не лише показуємо реальний стан справ у вишах, але й стимулюємо адміністрацію вирішувати проблеми, дотримуватись законів», – пояснює Єгор Стадний.

Завдяки постійному моніторингу порушень вдасться виявляти найпоширеніші з них і визначати необхідні зміни для вдосконалення законодавства. Окрім того, на сайті можна обрати перегляд правопорушень у вишах певного міста чи області й подивитися їх на карті чи у вигляді інфографіки. Є окремий розділ, у якому розміщенні поради: як діяти в певних ситуаціях порушень ваших прав, які саме порушення бувають, як захищати свої права в суді й грамотно укладати трудовий договір.

Нині до бази внесено 213 правопорушень, найбільше за кількістю в Києві (44), Харкові (23) та Одесі (16). Серед скарг – повідомлення про вимогу хабара, захист дисертації з фрагментами плагіату, процедурні порушення з боку адміністрації навчального закладу.