Яким має бути здоровий сніданок і чи варто взагалі снідати: сучасні дослідження харчових звичок

Тренди
Харчові звички, харчова поведінка, що їсти на сніданок, менеджмент звичок, здоровий спосіб життя, як правильно харчуватися, традиційний сніданок, як змінити життя, здорові звички, як формуються звички

Їсти часто чи тричі на день, снідати вуглеводами чи білками, вечеряти за 3 години до сну чи за 4? Пересічній людині непросто розібратися в тонкощах здорового способу життя, більше того – самі дієтологи відповідатимуть на ці запитання по-різному.

Звісно, це не привід зневажати здоровими звичками. Базових уявлень про те, як функціонує організм, як формуються погані й хороші звички, які ментальні пастки розставляє «ледачий» мозок, достатньо для обрання власного рецепту оздоровлення. Отримати ці уявлення можна в курсі лайф-коуча, засновника проекту з керування здоровими звичками Олени Бурдейної «Менеджмент звичок». Безкоштовний курс тренера «Як змінити своє життя на краще: поради та лайфхаки» розповідає про те, як усвідомити необхідність активного способу життя й мотивувати себе.

Розібравшись із ключовими поняттями, згодом ви зможете експериментувати з видами спорту, пріоритетними продуктами і часом прокидання. Й обирати найефективніші для себе.

Приміром, необхідність поживного сніданку, що багато років вважалася аксіомою, зараз ставлять під сумнів як фахівці з харчування, так і звичайні люди, що не відчувають потреби наїдатися зранку. Відповідь на запитання «Чи справді треба снідати?» шукала експерт Елісон Обрі (Allison Aubrey) з NPR.

Елісон Обрі спеціалізується на аналітичних статтях про правильне харчування, веде радіопередачі й відеоканал. 2012-го блог Елісон визнаний найкращим з блогів про їжу, а сама авторка має не одну премію за журналістську роботу в темах здоров’я і харчування.

Уявлення про сніданок як найкорисніший прийом їжі – данина культурі й традиціям, а також маркетинговим зусиллям виробників каш, вважає Елісон.

У 1960-ті роки провели дослідження впливу повсякденних звичок людей на їхній фізичний стан. Саме тоді регулярні сніданки визнали запорукою здоров’я й довголіття. Та останніми роками цей аспект розглядали в складніших ракурсах і взаємозв’язках, і висновки виявилися не такими очевидними.

Наприклад, канадські вчені дослідили звички понад 12 000 дорослих і з’ясували: «споживання сніданку не має послідовного зв’язку зі зміною ваги чи ожирінням». А недавнє дослідження, опубліковане в Американському журналі клінічного харчування (American Journal of Clinical Nutrition) зафіксувало, що коли йдеться про втрату ваги, немає різниці – снідали піддослідні чи пропускали сніданок.

Ось життєвий аргумент: багато американців не вважають необхідним їсти щоранку. У проведеному  NPR опитуванні 1 із 5 респондентів сказав, що не снідає взагалі або обмежується кавою. Ще чверть  швидко перекушують йогуртом чи енергетичним батончиком.

Що зазвичай обирають на сніданок

17% - нічого я пропустив його;

26% - каша;

24% - швидкий перекус (йогурт чи батончик);

33% - гаряча страва (яєчня, бекон).

Найбільше тенденція відмови від сніданку помітна серед міленіалів, які пропускають ранкову трапезу вдвічі частіше за старших людей. Ще одна відмінність – якщо міленіал таки вирішив поснідати, він обере не кашу, а гарячу страву типу омлету.

Підсумовуючи висновки науковців: їжа зранку не має жодної чудодійної сили. Багато хто не хоче їсти кілька годин після прокидання, тож якщо ви з тих, хто о 10 ранку перекушує йогуртом – це цілком нормально і нічим вам не загрожує. А якщо ви їсте аж в обід і добре при цьому почуваєтеся – це теж нормально. Більше того, подібні мініголодування можуть сприяти у скиданні ваги.

 Якщо ви з тих, хто о 10 ранку перекушує йогуртом – це цілком нормально і нічим вам не загрожує. А якщо ви їсте аж в обід і добре при цьому почуваєтеся – це теж нормально

Отже, наша ранкова їжа ні на що не впливає? Професор харчування в Гарвардській школі охорони здоров'я Девід Людвіг (David Ludwig) вивчає проблеми ожиріння й порушення харчової поведінки. Він стверджує: «Важливіше, що саме ми їмо, а не коли ми це їмо». Якщо сніданок складається з простих вуглеводів (приміром, солодкі пластівці чи здоба), то корисніше його взагалі пропустити. Чому? Рафіновані вуглеводи призводять до стрибка цукру в крові та програмують організм накопичувати жир, в результаті в людини виникає бажання спожити більше калорій. Отже, після сніданку з простих вуглеводів ви швидко знову зголоднієте.

Водночас багатий білком сніданок (наприклад, яйця) дасть довге відчуття ситості – білки й жири довше перетравлюються. Таким чином ви з’їдаєте менше і легше контролюєте апетит протягом дня.

Чи існує ідеальний сніданок? Психіатр Дрю Ремсі (Drew Ramsey), який спеціалізується на вивченні зв’язку між їжею і психологічним станом, бачить його таким: яйця, посипані свіжою зеленню і гарбузовим насінням, яке завдяки насиченості магнієм знижує рівень тривожності.

Здається, ми повертаємося до витоків: колись саме такий «фермерський» сніданок був традиційним. Згодом каші витіснили його і стали вважатися найкращим варіантом ранкової їжі – не в останню чергу завдяки маркетинговим відділам виробників каш. А зараз молодь знову обирає омлет (якщо взагалі снідає).