Đăng Ký Đăng Nhập

Obgovorennya Zakonu Pro Profesijnu Osvitu 417

Обговорення закону «Про професійну освіту»


ЗНОУ Верховній Раді відбулася презентація законопроекту «Про професійну освіту». Про новації професійно-технічної освіти розповів міністр освіти і науки Сергій Квіт.

У професійній освіті буде дві освітні кваліфікації: «кваліфікований робітник» і «молодший спеціаліст». Ступінь вищої освіти «молодший бакалавр» також можна буде отримати в певних закладах професійної освіти.

Як зауважив Сергій Квіт, у цій сфері необхідно налагодити співпрацю між закладами і працедавцями, для яких готують спеціалістів. Законодавчо буде закріплено державно-громадське і державно-приватне партнерство, що відбуватиметься в рамках закладів професійної освіти, баз професійної освіти, інноваційних підприємств, бізнес-інкубаторів тощо.

Щоб професійна освіта була актуальною, необхідно моніторити ринок праці – на рівні країни і регіону. Тому запровадять «ради стейкхолдерів», які аналізуватимуть ситуацію в межах регіону. Адже затребуваність певних спеціальностей, розвиток наукових програм у сфері професійної освіти дуже залежать від регіональних потреб.

Як і вищі навчальні заклади, професійні матимуть високий рівень автономності. Вони можуть обирати навчальні програми, запроваджувати спеціалізації й видавати документи про отримання спеціальності. Якщо це документ державного зразка, то навчання має бути за акредитованою програмою. При цьому ліцензування, наголосив міністр, відбуватиметься за спрощеною процедурою.

Голова комітету з питань науки та освіти Лілія Гриневич додала кілька міркувань. Доцільно класифікувати усі професійні навчальні заклади, які відповідають потребам державного і регіонального рівнів, та створити чітку систему критеріїв відбору за рівнями. Лілія Гриневич підкреслила, що децентралізація в даному разі може призвести до скорочення мережі профзакладів, яке й так відбуватиметься внаслідок демографічної ситуації. Також народний депутат зробила застереження, що місцеві органи, отримавши ресурси професійних закладів, по-різному можуть розпорядитися ними. Та оскільки планують запровадження трирічної старшої профільної школу, заклади професійної освіти будуть затребувані у вступників.