Đăng Ký Đăng Nhập

Oleksij Botvinov Bez Shhodennoi Vdumlivoi Roboti U Velikij Muzici Robiti Nichogo 2085

Олексій Ботвінов: «Без щоденної вдумливої роботи у великій Музиці робити нічого»


Експерти


Олексій Ботвінов викладає в консерваторії, проводить музичні фестивалі й концерти, відомий революційним підходом до виконання класики

Один із найвидатніших піаністів сучасності, Олексій Ботвінов народився в Одесі в музичній родині, в 19 років став наймолодшим лауреатом Конкурсу імені Рахманінова в Москві, потім були перемоги в міжнародному конкурсі Баха в Лейпцигу і Клари Шуман у Дюссельдорфі. Перший концерт Чайковського, виконаний Ботвіновим на відкритті сезону в Цюріху в 1993 році, з захватом зустріли публіка та преса, що стало початком успішної міжнародної кар’єри піаніста. У виконанні Олексія Ботвінова цінителі особливо відзначають концерти Рахманінова, Баха – його шедевр «Гольдберг-варіації», твори Моцарта, Шопена, Шостаковича, Равеля, Прокоф’єва, Мусоргського, Скрябіна, Шумана. Виступи Олексія Ботвінова незмінно викликають овації публіки та схвальні відгуки преси в різних куточках світу.

У рідному місті великий піаніст викладає в консерваторії, проводить музичні фестивалі й концерти. Так, фестиваль Odessa Classics, відомий також як Botvinov and friends, збирає зірок класичної музики з усього світу, в рамках програми «Музичне партнерство Бремен-Одеса» проводяться концерти за участю німецьких і українських музикантів і вокалістів. Олексій Ботвінов відомий також своїм революційним підходом до виконання класики: справжньою сенсацією в світі музики стали його проекти «Гольдберг. Перезавантаження», де варіації Баха у виконанні Олексія поєднуються з орієнтальним ритмом у суфійських традиціях від турецького перкусіоніста Бурхана Очала, театрально-музичний проект «Письмовник. Елегія», в якому відомий піаніст виступив і як режисер. Величезну кількість шанувальників класичної та сучасної музики збирають опен-ейр концерти «Віртуальна реальність музики» – мультимедійний фортепіанний концерт, де виконання класики великим піаністом супроводжується відеоінсталяціями, створюваними віджеями в режимі реального часу.

Олексій Ботвінов люб’язно погодився відповісти на питання EDUGET і поділитися своїми порадами з майбутніми музикантами.

Розкажіть, будь ласка, як ви вирішили стати музикантом? Ви завжди знали, що хочете стати саме піаністом, чи це не був ваш перший вибір?

Я народився в родині музикантів – і почав вчитися грати на фортепіано в 7 років. Однак перші 2 роки гра в футбол, читання й інші цікаві речі захоплювали мене, мабуть, більше рояля. Щось переключилася в моїй голові на Новий рік, коли мені було трохи більше 9 років. Я серед новорічних подарунків знайшов ноти «Маленьких Прелюдій» Баха. І – зачепило… Цього дня я раптом чітко і ясно усвідомив, що буду піаністом. Причому я був впевнений, що їздитиму з концертами по світу – хоча на той момент особливих досягнень за мною не було. Перші успіхи почалися тільки в 14-15 років.

Якими талантами, здібностями треба володіти, вирощувати їх у собі, щоб стати професіоналом у вашій справі?

Необхідний комплекс. 1) Талант від Бога. Тобто якщо дитина мучиться за музичним інструментом – напевно, не варто сильно на неї тиснути. Звичайно, якщо з’ясовується, що є абсолютний музичний слух (досить рідкісна річ) – то професійно вчитися обов’язково. 2) Працездатність. Без щоденної вдумливої ??роботи – у великій Музиці робити нічого. Подібно великому спорту, Велике Мистецтво вимагає щоденного тренінгу й суворого дотримання режиму. І так практично – все життя, попри високі заслуги. 3) Сила характеру. Професійне артистичне середовище в наш час – це середовище неймовірно високої конкурентності. Неминучі кар’єрні невдачі треба долати, як «іван-покиван», знову і знову підніматися, не втрачати бойового духу й віри в себе.

Скільки часу необхідно готуватися і на яких спеціальностях потрібно вчитися, щоб стати професійним музикантом?

Починаючи з 7 років – найпізніше. Щоденні заняття 3-6 годин на музичному інструменті. З 10 років – вивчення сольфеджіо, гармонії, історії музики, аналізу музичних творів, композиції, співу. Потім 5-8 років у середньому і вищому навчальному закладі: музучилище, консерваторія, аспірантура. А потім – вдосконалення ВСЕ ЖИТТЯ. Вивчення всіх видів мистецтва й гуманітарних наук, постійний тренінг, майстер-курси в різних музикантів і педагогів. Не забудемо обов’язкову участь у безлічі музичних конкурсів!

У яких сферах і видах діяльності може бути затребувана людина вашої професії? Що саме може стати піком кар’єри або професійного росту у вашій галузі?

Музичний педагог. Акомпаніатор співакам або скрипалям та іншим музикантам. Учасник музичного ансамблю різних жанрів музики. Музичний або арт-менеджер. Вершина професійної кар’єри – соло-піаніст, з регулярними виступами в різних країнах світу. Це – мрія будь-якої дитини, яка починає вчитися грі на фортепіано. Досягають цього одиниці. Попри затребуваність подібних концертів у світі, високопрофесійних піаністів значно більше, ніж реальних можливостей для вищої реалізації. Що ж рухає людьми, які прирекли себе на таку ризиковану професію? Любов до Музики. Неможливість вчинити інакше, всупереч труднощам.

Чого у вашій роботі більше – таланту, праці, креативності або чіткого виконання завдань (інструкції)?

Всього порівну. Виконання не інструкцій, але задуму великих композиторів.

Як виглядає ваш звичайний день? Яке з ваших занять вас надихає найбільше?

Кілька годин занять за роялем зазвичай розбите на частини. Кілька зустрічей з питань арт-менеджменту, яким я займаюся вже близько 7 років. Спілкування з дитиною. Сім’єю. Кіно, книги – як виходить. Кілька годин в Інтернеті з питань арт-менеджменту й огляд ситуації в країні та світі. Прогулятися виходить, на жаль, не завжди.

Який свій досвід ви взяли б у майбутнє?

Ніколи не засмучуватися, якщо щось не виходить.

Яку пораду ви дали б тому, хто хоче присвятити себе музиці, мистецтву?

Любіть музику і постарайтеся зробити світ трохи кращим.