Đăng Ký Đăng Nhập

Olena Chernova Media Zminyuyutsya Razom Zi Spozhivachem I Texnologiyami 2087

Олена Чернова: «Медіа змінюються разом зі споживачем і технологіями»


Експерти


Найскладнішим і найцікавішим своїм проектом Олена Чернова називає запуск Vogue UA

В медіабізнесі Олена Чернова з 1994 року. Після першого журналістського досвіду в газеті «Бульвар» була робота в інших видавництвах і холдингах як маркетолога, директора з маркетингу, комерційного директора, головного редактора й керівника журналу «Наталі», керівника видавництва «Караван-Медіа». У холдингу «Сьогодні Мультимедіа» Олена Чернова є видавцем Vogue Ukraine. Для журналу Vogue Україна стала ювілейною, двадцятою країною, а для України журнал і всі його проекти – найяскравішими і найуспішнішими в світі українського глянцю.

Розкажіть, будь ласка, коли і як ви прийняли рішення стати видавцем? Ви завжди знали, що хочете вибрати саме цю професію, чи це не був ваш перший вибір?

У видавничий бізнес я потрапила випадково. В середині 90-х, коли я вчилася університеті імені Тараса Шевченка, мені, як і багатьом моїм одноліткам, доводилося підробляти, бо часи були важкі. Знайти роботу за фахом було практично неможливо. Економісти перекваліфікувалися на бухгалтерів, половина країни стояла на ринках і торгувала чим доведеться, і про роботу соціолога можна було вже не мріяти. Ми намагалися влаштуватися на роботу хоч кудись і хоч кимось. Я дружила з одним відомим на той час «зірковим» фотографом, який порекомендував мене Дмитру Гордону, і першим моїм місцем роботи стала газета «Бульвар». На той час це була єдина кольорова, глянцева газета. Завдяки цьому ж фотографу вийшло і моє перше інтерв’ю: він взяв мене на прес-конференцію Володимира Войновича, який приїхав до Києва з презентацією свого роману «Життя і незвичайні пригоди солдата Івана Чонкіна».

Редакція доручила зробити фотосесію і записати прес-конференцію на диктофон. Техніка підвела – диктофон виявився несправним. Я, користуючись навичками студента, дуже швидко все законспектувала. А коли підготувала текст, редактор сказав, що це готовий матеріал, і на шпальту вийшла моя перша стаття. Так і почалася моя кар’єра у видавничому бізнесі, і розвивалася вона дуже стрімко, як і сам бізнес у той час.

Якими талантами, здібностями потрібно володіти, щоб стати професіоналом у вашій справі?

Як і будь-якому менеджеру й керівнику, слід уміти керувати людьми і створювати команду. У моєму бізнесі це ще й управління творчими людьми, постійний пошук найкращих з них, найпрофесійніших і найталановитіших. Важливо мати навички ефективної комунікації, причому як для спілкування з колегами, так і з клієнтами й партнерами. Дуже важливо добре розбиратися в маркетингу, і цій сфері бізнесу необхідно приділяти багато часу, оскільки споживач у медіа – на першому місці. Ну і, безумовно, важлива фінансова грамотність. Навіть якщо у вас немає спеціальної освіти, треба розбиратися в бухгалтерській і фінансовій звітності. Будь-який медіабренд має бути не тільки цікавим аудиторії, а й фінансово успішним.

Скільки часу необхідно готуватися і на яких спеціальностях потрібно вчитися, щоб стати медіаменеджером топ-рівня?

У мене освіта соціолога й філолога. Звичайно ж, мої знання допомагали в роботі, але щоб стати керівником, видавцем, мені довелося отримати досвід на багатьох посадах – і в творчому редакційному колективі, і в комерційній службі, дізнатися всі виробничі процеси зсередини, попрацювати на різних ділянках підготовки продукту. Попри мій більш ніж 20-річний досвід, я все життя продовжую вчитися. У медіабізнесі не можна зупинятися, медіа змінюються разом зі споживачем і технологіями. Необхідно оперативно реагувати на зміни ринку, бути інноваційним, бути завжди в тренді. Тому готуватися і вчитися треба все життя, а прийти в цю професію можна і з журналістики, і з маркетингу, і з фінансів. Будь-яка освіта – тільки старт, база, найважливіші знання і навички прийдуть з досвідом.

У яких сферах і видах діяльності може працювати людина вашої професії? Що саме може стати вершиною кар’єри або професійного росту у вашій галузі?

Я починала свою кар’єру в редакції газети «Бульвар», потім працювала головним редактором і видавцем у журналі «Наталі», пізніше керувала видавничим домом «Караван-Медіа». Зараз я працюю в «Сьогодні Мультимедіа» на позиції видавця бренду Vogue UA, це був найцікавіший і найскладніший запуск у моїй кар’єрі. У глянцевій журналістиці цей бренд є тією самою «вершиною». Це міжнародний медіабренд, найуспішніший у своєму сегменті ринку. Найскладніше в запуску цього продукту було зібрати «зіркову» та суперпрофесійну команду. Всі інші процеси для мене були не новими, я розуміла, що і як треба робити. По-своєму кожен бренд, яким я займалася, був моєю «вершиною». І я сподіваюся, що їх ще багато попереду.

Як виглядає ваш звичайний день? Яке з ваших занять вас надихає найбільше?

Коли моя донька була маленькою і я розповідала їй, що в мене дуже цікава робота, вона відповідала: «Ну що цікавого? Ти весь час сидиш за комп’ютером або спілкуєшся з людьми». Саме з цього і складається в основному робочий процес. Потрібно бути готовими, що ви не берете участь у зйомках, не обговорюєте їх зі стилістами, не відбираєте фото з дизайнерами і не спілкуєтеся зі знаменитостями. Ваше завдання – керувати спеціально навченими для цього людьми і досягати успішного результату. При цьому мене надихає кожен член нашої команди, наші здобутки, наша популярність, наші читачі, наш готовий продукт, який ми спільно випускаємо на ринок.

Яку пораду ви дали б тому, хто хоче стати медіаменеджером?

Головне побажання будь-якій людині будь-якої інтелектуальної професії в мене одне: ви маєте почуватися щасливим на своїй роботі й отримувати від неї задоволення. Якщо цього відчуття у вас немає, то слід терміново щось змінювати у своєму житті. Треба знайти себе – це непросто, але можливо. Займайтеся тільки улюбленою справою, розкривайте свої таланти, не бійтеся, поки молоді, пробувати все, переміщатися з позиції на позицію; багато працюйте, багато читайте і постійно вчіться.

У мене ніколи не було кумирів, але я завжди багато читала про людей, які досягли успіху. Для того, щоб зрозуміти, як вони себе мотивували, як створювали свою долю, як долали перешкоди й невдачі, як організовували своє життя. Я захоплююся багатьма видатними людьми з різних сфер бізнесу, мистецтва, спорту. У кожного свій шлях до успіху і своє розуміння щастя, головне – вміти ставити цілі, мотивувати себе на їх досягнення і при цьому отримувати задоволення від життя.

У Коко Шанель є чудова фраза: «Все в наших руках, тому їх не можна опускати». Хочу побажати кожному – тримайте свою долю у своїх руках і за жодних обставин їх не опускайте. І у вас все вийде!