Đăng Ký Đăng Nhập

Osnovni Etapi Rozrobki Marketingovoi Digital Strategii 2653

Основні етапи розробки маркетингової digital-стратегії


ЛайфхакиСучасні вимоги та методи розвитку продуктових технологій на світовому ринку задають все більше динаміки напрямку digital-маркетингу. Digital-реклама настільки якісно вписалася в наше повсякденне життя, що ми практично перестали реагувати на неї, як на дратівливий чинник. Яким чином світові маркетологи дісталися до наших гаджетів і дізналися всі наші бажання? Знайти відповіді на ці та інші питання нам допоможе аналіз підходів в розробки маркетингової стратегії.

Digital-marketing – це напрям маркетингу, що має на увазі просування послуг, товарів, продуктів, приватних осіб або брендів за допомогою цифрових технологій, що застосовуються на всіх етапах взаємодії зі споживачами. Основна мета digital-маркетингу – привернути увагу цільової аудиторії до свого продукту.

Основним завданням digital-маркетолога є збільшення впізнаваності бренду або продукту за допомогою всіх доступних цифрових каналів комунікації з цільовою аудиторією. В рамках великих рекламних компаній digital-маркетингом займаються digital-агентства. Для максимально ефективного досягнення цілей рекламної кампанії в стандартній команді часто присутні маркетолог, копірайтер, SEO спеціаліст, аналітик, дизайнер, програміст, контент-менеджер, а також менеджер проєктів або продакт-менеджер.

Основними інструментами digital-маркетингу є СМС-розсилка, вірусна реклама, медійна банерна реклама, SEO, контекстна реклама, контент-маркетинг, SMM, канал на Youtube, email-розсилка, нативна реклама, таргетована реклама, реклама в додатках, блог, підкасти, соціальні мережі і вебінари. Для кожної компанії або продукту вибір інструментів може бути різним, тут немає універсального рецепта. Ті інструменти, які для однієї компанії будуть ефективними, для іншої можуть виявитися збитковими.

Основними каналами digital-маркетингу виступають інтернет, цифрове телебачення, локальні мережі, кабельні мережі, мобільні пристрої, інтерактивні дисплеї, а також інші джерела, які можуть передавати інформацію в digital форматі.

Як правило, в рекламних стратегіях використовуються всі доступні інструменти, включаючи платні і безкоштовні. У більшості випадків вибір буде залежати від маркетингових завдань вашого продукту. З усіх інструментів найбільш трендовим та який активно розвивається на сьогоднішній день є відеоконтент, а найефективніший на сьогодні канал комунікації з цільовою аудиторією – месенджери. Також все більшої популярності набирає інфографіка в відеоповідомленнях.

Основні етапи розробки маркетингової стратегії

  1. Мета рекламної кампанії: Розробку стратегії варто починати з визначення цілей вашого повідомлення, продукту для рекламної компанії. Як правило, цілі формулюються в конкретних цифрах (наприклад, збільшити конверсію користувачів на 5%).

  2. Jobs To Be Done (JTBD): Провести аналіз продукту на основі підходу JTBD, який ґрунтується на 4-х питаннях що визначають мотиви того, що стимулює клієнтів купити ваш продукт:

  • На яку роботу користувач буде наймати продукт?
  • Яку проблему користувача буде вирішувати ваш продукт?
  • Якого результату користувач хоче досягти?
  • Як користувач досягає цього зараз?


  3. Value Proposition Canvas: VPC або шаблон ціннісної пропозиції – це додатковий модуль до Business Model Canvas (BMC, шаблон бізнес-моделі), призначений для поглибленого опису цінності продукту для споживача. На основі даного шаблону можна зробити аналіз вашого продукту і клієнта, щоб виявити цінність вашої компанії і вибудувати пропозицію щодо аналізу споживача в процесі вибору стратегії.

  4. Цільова аудиторія: Наступним етапом буде визначення цільової аудиторії рекламної кампанії на основі критеріїв актуальних для вашого продукту.

 

  5. Аналіз конкурентів: Після визначення цільової аудиторії слід провести глибокий аналіз прямих, непрямих, а також вторинних конкурентів на ринку.

  • Пряма конкуренція – продукти виконують одну і ту ж роботу однаковим способом
  • Вторинна конкуренція – продукти виконують одну і ту ж роботу різними способами
  • Непряма конкуренція – продукти виконують різну роботу з конфліктуючим результатом і борються за час і гроші того ж користувача


  6. SWOT-аналіз: Наступним етапом буде визначення конкурентних переваг і недоліків вашого продукту.

SWOT-аналіз (Strengths (сильні сторони), Weaknesses (слабкі сторони), Opportunities (можливості), Threats (загрози))  – це метод для оцінки внутрішніх і зовнішніх факторів, що впливають на розвиток компанії способом аналізу сильних і слабких сторін організації, а також можливостей і загроз з боку навколишнього середовища. “S” і “W” належать до стану компанії, а “O” і “T” до зовнішнього оточення організації.

  7. Вибір каналів комунікації: На основі зібраних даних необхідно вибрати кілька каналів комунікації з вашою цільовою аудиторією.

  8.Метрики ефективності: Визначте метрики показників оцінки ефективності всіх обраних вами каналів комунікації з аудиторією щодо цілей рекламної кампанії.

Наприклад: ваша мета привернути на сайт як можна більше користувачів, яким цікавий продукт або послуга. Для цього оцінюємо, як люди реагують на рекламне оголошення на основі двох показників CTR і CPC.

CTR – клікабельність оголошень, показує скільки людей побачили рекламу і перейшли по посиланню. Допомагає зрозуміти, наскільки оголошення привабливо для користувачів. Низький CTR говорить про те, що заголовок не потрапляє в інтереси і бажання користувачів, оффер сформульований невиразно або зображення в оголошенні не привертає увагу.

CPC – вартість кліка або наші витрати на залучення одного користувача, який перейшов по рекламному оголошенню на сайт. Вартість кліка залежить від якості оголошення, кількості конкурентів в бізнес-ніші, кількості і специфіки аудиторії. Чим вужча цільова аудиторія у бізнесу і чим більше конкурентів, тим вартість переходу буде вище.

  9. Бюджет рекламної компанії: Коли вибір зроблений, важливо прорахувати бюджет і терміни дії ваших рекламних кампаній щодо поставлених цілей.

 

  10. Затвердження стратегії: Остаточним етапом буде аналіз результатів вашого дослідження і фінальне затвердження обраної стратегії.

Переваги digital-маркетингу в тому, що він надає можливість точно розрахувати ROI (Return on Investment- це коефіцієнт повернення інвестицій) практично кожного аспекту ваших маркетингових зусиль. Також, на відміну від оффлайн-маркетингу, його цифровий різновид дає можливість отримувати точні результати в режимі реального часу і поширювати інформацію про продукт набагато більшій кількості споживачів.


 

Ірина Вишнетська, бізнес проджект менеджер в PlayTech
Автор