Đăng Ký Đăng Nhập

Osoblivosti Zno 2017 1879

Особливості ЗНО-2017


ЗНОЗНО-2016 завершилося, за його результатами вже триває вступна кампанія, і все більше цікавості виникає щодо ЗНО-2017. Тим більше, що цьогорічні сертифікати ЗНО можна буде використовувати і наступного року. Актуально це для тих, хто взяв перерву на рік, вирішив попрацювати, подумати над подальшими діями – і вступати пізніше. Які особливості ЗНО-2017 уже відомі, а які можна прогнозувати?

ЗНО + ДПА

2016 року українську мову та літературу, історію України та математику винесли в окрему сесію ЗНО, яку складали в травні. Зроблено це для того, щоб результати можна було зарахувати і як ЗНО, і як ДПА. Оскільки оцінка ДПА впливає на середній бал шкільного атестату, ці предмети складали в травні, щоб результати можна було отримати до завершення шкільного року. Українська мова та література – обов’язковий для кожного предмет, а з математики та історії України можна обрати один. Для ЗНО-2017 прогнозували введення ще одного обов’язкового предмета для ЗНО – іноземної мови.

ЗНО з іноземної мови

Підготовка до ЗНО-2016 супроводжувалася то впровадженням ЗНО з іноземної як обов’язкового, то скасуванням. Врешті зупинилися на компромісному варіанті: обов’язковою буде ДПА з іноземної мови, частину якої складатимуть у тестовому форматі ЗНО. Водночас розробили нові тести, що дозволили б складати ЗНО з іноземної з перевіркою аудіювання (тобто здатності розуміти мову на слух). Апробацію нових тестів провели в квітні, та попри позитивну оцінку результатів все-таки ЗНО-2017 відбудеться без обов’язкового іспиту з іноземної мови.

Фахівці УЦОЯО назвали кілька причин такого рішення. Слід додатково відкоригувати тести на складність і провести експеримент на чисельнішій аудиторії, також є запитання щодо організаційних моментів, технічного забезпечення. На кожному пункті тестування ЗНО з іноземної мови має бути обладнання для програвання аудіофайлів, також треба залучити асистентів з високим рівнем володіння комп’ютером. У банку тестових завдань буде створено розділ «Фонотека» з текстами різних жанрів в аудіоформаті.

2017 року відбудеться ще одна апробація ЗНО з іноземної мови, з урахуванням усіх зауважень. А основне ЗНО, як і раніше, складатимуть лише ті, хто хоче використати сертифікат з іноземної мови для вступу до вищого навчального закладу.

Дворівневі тести

2015 року українську мову та літературу й математику складали за тестами двох рівнів: базовий і поглиблений. Останній був потрібний для вступу на профільні спеціальності. У 2016-му від цієї практики відмовилися, бо створення двох типів тестів і перевірки потребує забагато додаткових ресурсів, а результати себе не виправдовують – поглиблені тести не були затребувані ні серед учасників ЗНО, ні серед вишів. Фахівці зауважують, що на тесті одного рівня цілком можна отримати уявлення про рівень знань учнів і визначити найсильніших, тож немає потреби в додатковій диференціації.

Водночас дворівневі тести можуть повернутися в ЗНО з іноземної мови. За попередніми розробками, випускники складатимуть іспит за рівнями В1 і В2. Перший призначений для учнів, що вивчали іноземну мову на стандартному рівні, другий – для випускників профільованих шкіл чи класів.

Перелік предметів ЗНО

Змін у переліку предметів не передбачається. Першими, спільно з ДПА, складатимуть українську мову та літературу, історію України та математику. В основну сесію ЗНО винесені: біологія, фізика, хімія, географія, англійська, іспанська, французька, німецька та російська мови. Загалом на ЗНО складатимуть 12 предметів, з яких випускник може обрати 4 – 2 спільно з ДПА і 2 в основну сесію ЗНО.

Програми ЗНО-2017

За півтора року до сесії ЗНО має бути оголошений перелік навчальних програм з кожного предмету. Програми визначають обсяг знань, які треба продемонструвати, і саме на них розроблятимуть тести для іспиту. Навчальні програми ЗНО-2017 оприлюднено в лютому 2016 року на сайті УЦОЯО.

Бали: сертифікату ЗНО, атестату, пороговий, прохідний, конкурсний

Для вступу використовується конкурсний бал. Що вищий бал, то більший вибір має абітурієнт. Конкурсний бал складається з середнього балу шкільного атестату, балів сертифікатів ЗНО і додаткових балів за участь в олімпіадах, творчі конкурси тощо.

Для кожної спеціальності виш може визначати формулу обрахування балу: які сертифікати ЗНО враховувати, які коефіцієнти їм призначати (що важливіший предмет для цієї спеціальності, то вищий коефіцієнт він матиме). У процесі є нововведення: якщо раніше виш визначав усі 3 необхідні сертифікати ЗНО, то зараз він може наполягати тільки на 2, а 1 сертифікат ЗНО абітурієнт подає на вибір.

Після іспиту експертна комісія визначає пороговий бал ЗНО з цього предмету – це той мінімальний бал, з яким іспит вважається складеним. Якщо абітурієнт отримав менший бал, він не матиме сертифікату ЗНО з цієї дисципліни. Прохідний бал встановлює сам виш окремо для кожної спеціальності – це найменший бал, з яким можна претендувати на участь у конкурсному відборі.

Електронний вступ

Вступна кампанія 2016 року вперше відбувається повністю в електронному форматі, і його визнано оптимальним. Директор з розвитку ДП «Інфоресурс» Олексій Самойлов зауважує, що останні 4 роки кількість охочих подати заяву в електронній формі зростала. Онлайн-формат вступної кампанії розвантажує вступні комісії, позбавляє необхідності стояти в чергах і витрачати час і гроші на дорогу.

Електронний формат вступної кампанії знищує ще одну важливу проблему: так звані «хвилі» вступу. Раніше зарахування відбувалися поетапно. Першими вступали абітурієнти з найвищими конкурсними балами, але вони подавали документи зразу в кілька вишів, відповідно їхні місця звільнялися. На них підтягувалися ті, хто спершу не проходив за конкурсним балом, а згодом – і наступні. Зараз під час формування заявок на вступ абітурієнт визначає пріоритетність для кожної, а система автоматично розподіляє майбутніх студентів по навчальних закладах. Якщо за першою заявою з найвищою пріоритетністю вступник проходить за конкурсним балом, він отримає зарахування, а решта його заяв анулюються, відповідно не впливають на розподіл інших абітурієнтів. Якщо він не проходить за конкурсом, система аналізує наступну за пріоритетністю заяву і так далі.

Оскільки цей формат дозволив уникнути «хвиль» і корупційної складової, вступна кампанія після ЗНО-2017 теж відбудеться в онлайн-форматі.

Дізнатися, в якій професії на вас чекає успіх, допоможе курс психолога на EDUGET «Як обрати професію?»