ЗНО-2016 завершилося, за його результатами вже триває вступна кампанія, і все більше цікавості виникає щодо ЗНО-2017. Тим більше, що цьогорічні сертифікати ЗНО можна буде використовувати і наступного року. Актуально це для тих, хто взяв перерву на рік, вирішив попрацювати, подумати над подальшими діями – і вступати пізніше. Які особливості ЗНО-2017 уже відомі, а які можна прогнозувати?
2016 року українську мову та літературу, історію України та математику винесли в окрему сесію ЗНО, яку складали в травні. Зроблено це для того, щоб результати можна було зарахувати і як ЗНО, і як ДПА. Оскільки оцінка ДПА впливає на середній бал шкільного атестату, ці предмети складали в травні, щоб результати можна було отримати до завершення шкільного року. Українська мова та література – обов’язковий для кожного предмет, а з математики та історії України можна обрати один. Для ЗНО-2017 прогнозували введення ще одного обов’язкового предмета для ЗНО – іноземної мови.
Підготовка до ЗНО-2016 супроводжувалася то впровадженням ЗНО з іноземної як обов’язкового, то скасуванням. Врешті зупинилися на компромісному варіанті: обов’язковою буде ДПА з іноземної мови, частину якої складатимуть у тестовому форматі ЗНО. Водночас розробили нові тести, що дозволили б складати ЗНО з іноземної з перевіркою аудіювання (тобто здатності розуміти мову на слух). Апробацію нових тестів провели в квітні, та попри позитивну оцінку результатів все-таки ЗНО-2017 відбудеться без обов’язкового іспиту з іноземної мови.
Фахівці УЦОЯО назвали кілька причин такого рішення. Слід додатково відкоригувати тести на складність і провести експеримент на чисельнішій аудиторії, також є запитання щодо організаційних моментів, технічного забезпечення. На кожному пункті тестування ЗНО з іноземної мови має бути обладнання для програвання аудіофайлів, також треба залучити асистентів з високим рівнем володіння комп’ютером. У банку тестових завдань буде створено розділ «Фонотека» з текстами різних жанрів в аудіоформаті.
2017 року відбудеться ще одна апробація ЗНО з іноземної мови, з урахуванням усіх зауважень. А основне ЗНО, як і раніше, складатимуть лише ті, хто хоче використати сертифікат з іноземної мови для вступу до вищого навчального закладу.
2015 року українську мову та літературу й математику складали за тестами двох рівнів: базовий і поглиблений. Останній був потрібний для вступу на профільні спеціальності. У 2016-му від цієї практики відмовилися, бо створення двох типів тестів і перевірки потребує забагато додаткових ресурсів, а результати себе не виправдовують – поглиблені тести не були затребувані ні серед учасників ЗНО, ні серед вишів. Фахівці зауважують, що на тесті одного рівня цілком можна отримати уявлення про рівень знань учнів і визначити найсильніших, тож немає потреби в додатковій диференціації.
Водночас дворівневі тести можуть повернутися в ЗНО з іноземної мови. За попередніми розробками, випускники складатимуть іспит за рівнями В1 і В2. Перший призначений для учнів, що вивчали іноземну мову на стандартному рівні, другий – для випускників профільованих шкіл чи класів.
Змін у переліку предметів не передбачається. Першими, спільно з ДПА, складатимуть українську мову та літературу, історію України та математику. В основну сесію ЗНО винесені: біологія, фізика, хімія, географія, англійська, іспанська, французька, німецька та російська мови. Загалом на ЗНО складатимуть 12 предметів, з яких випускник може обрати 4 – 2 спільно з ДПА і 2 в основну сесію ЗНО.
За півтора року до сесії ЗНО має бути оголошений перелік навчальних програм з кожного предмету. Програми визначають обсяг знань, які треба продемонструвати, і саме на них розроблятимуть тести для іспиту. Навчальні програми ЗНО-2017 оприлюднено в лютому 2016 року на
Для вступу використовується конкурсний бал. Що вищий бал, то більший вибір має абітурієнт. Конкурсний бал складається з середнього балу шкільного атестату, балів сертифікатів ЗНО і додаткових балів за участь в олімпіадах, творчі конкурси тощо.
Для кожної спеціальності виш може визначати формулу обрахування балу: які сертифікати ЗНО враховувати, які коефіцієнти їм призначати (що важливіший предмет для цієї спеціальності, то вищий коефіцієнт він матиме). У процесі є нововведення: якщо раніше виш визначав усі 3 необхідні сертифікати ЗНО, то зараз він може наполягати тільки на 2, а 1 сертифікат ЗНО абітурієнт подає на вибір.
Після іспиту експертна комісія визначає пороговий бал ЗНО з цього предмету – це той мінімальний бал, з яким іспит вважається складеним. Якщо абітурієнт отримав менший бал, він не матиме сертифікату ЗНО з цієї дисципліни. Прохідний бал встановлює сам виш окремо для кожної спеціальності – це найменший бал, з яким можна претендувати на участь у конкурсному відборі.
Вступна кампанія 2016 року вперше відбувається повністю в електронному форматі, і його визнано оптимальним. Директор з розвитку ДП «Інфоресурс» Олексій Самойлов зауважує, що останні 4 роки кількість охочих подати заяву в електронній формі зростала. Онлайн-формат вступної кампанії розвантажує вступні комісії, позбавляє необхідності стояти в чергах і витрачати час і гроші на дорогу.
Електронний формат вступної кампанії знищує ще одну важливу проблему: так звані «хвилі» вступу. Раніше зарахування відбувалися поетапно. Першими вступали абітурієнти з найвищими конкурсними балами, але вони подавали документи зразу в кілька вишів, відповідно їхні місця звільнялися. На них підтягувалися ті, хто спершу не проходив за конкурсним балом, а згодом – і наступні. Зараз під час формування заявок на вступ абітурієнт визначає пріоритетність для кожної, а система автоматично розподіляє майбутніх студентів по навчальних закладах. Якщо за першою заявою з найвищою пріоритетністю вступник проходить за конкурсним балом, він отримає зарахування, а решта його заяв анулюються, відповідно не впливають на розподіл інших абітурієнтів. Якщо він не проходить за конкурсом, система аналізує наступну за пріоритетністю заяву і так далі.
Оскільки цей формат дозволив уникнути «хвиль» і корупційної складової, вступна кампанія після ЗНО-2017 теж відбудеться в онлайн-форматі.
Дізнатися, в якій професії на вас чекає успіх, допоможе курс психолога на EDUGET «Як обрати професію?»
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!