Đăng Ký Đăng Nhập

Osvita Proti Nerivnosti 251

Освіта проти нерівності


Викладання



Ті, хто має намір наслідувати Гейтса у його зневажливому ставленні до навчання в університеті, трохи забувають той факт, що саме всепоглинальне захоплення майбутнього голови Microsoft комп’ютерами та новими технологіями змінило світ. Багато хто може замість лекцій грати у покер, а от програмувати до 3-4 години ранку безперервно – навряд чи.

Особистість Біла Гейтса розкривається лише зараз, і це незважаючи на те, що найбагатша людина завжди в центрі уваги. Він кинув виклик світові і, заперечуючи існуючий порядок, впроваджує новий. І це більше, ніж гонитва за прибутком. Кажете, не цікавився шкільним життям? Сьогодні голова Microsoft особисто перевіряє стан шкіл у всьому світі, починаючи з рідної Америки. Пропускав лекції? У кожну відпустку Гейтс бере з собою диски з записами лекцій кращих університетських викладачів, повну збірку з гордістю показує відвідувачам кабінету. Примушує всіх платити за ліцензію заради наживи? Microsoft постачає безкоштовно ліцензійну ОС Windows та пакет Office в бібліотеки з освітньою метою, достатньо лише подати запит. Думає лише про статки? Гейтс привселюдно заявив, що позбавляє своїх трьох дітей спадку, а всі зароблені гроші підуть на благодійність.

Ще пара рис до портрету найбагатшої людини планети: майбутню дружину він помітив на корпоративній вечірці завдяки її низьким черевичкам – на думку Гейтса, що нижчі підбори у жінки, то вище її інтелект. Що не завадило впродовж семи років, поки тривали романтичні стосунки, щоденно надсилати Мелінді на пошту задачки та головоломки, аби упевнитись у рівні IQ гарної співробітниці Microsoft. Та й зараз гостей дому Гейтсів з порогу закидають шарадами, ребусами, ділять на команди та відправляють у заплутаний квест.

Ці протиріччя насправді є наслідком загального відставання системи освіти, для якої прорив у галузі інформаційних технологій свого часу став великою несподіванкою, потім – викликом, і лише після того – перевагою. Сьогодні онлайн-освіта стала можливою передусім завдяки широкому поширенню персональних комп’ютерів, мережі Інтернет, програмам Microsoft, які у більшості випадків забезпечують уніфікацію передачі даних.

Колись, 40 років тому, Біл заклався з другом Полом Аленом, що програмне забезпечення та персональні комп’ютери змінять світ – те, як люди працюють та відпочивають. Тоді ця ідея здавалася чимось неймовірним, але, як ми тепер бачимо, Біл Гейтс вміє досягати своїх цілей, знаходити для цього однодумців та ресурси. Сьогодні у своєму блозі gatesnotes.com Біл опублікував нове амбітне парі – що життя людей у бідних країнах у найближчі 15 років покращуватиметься швидше, ніж будь-коли в історії. Не вірите? Біл та Мелінда Гейтс, які зробили благодійність головним захопленням сім’ї, наслідують африканське прислів’я: «Якщо хочеш іти швидко – йди один, якщо хочеш іти далеко – йди разом з іншими».

Фонд Біла та Мелінди Гейтс займається подоланням проблеми бідності у країнах, що розвиваються, включаючи медицину та, звичайно, освіту. Під гаслом Education is a great equalizer («Освіта є великий урівнювач») Гейтс та Мелінда підтримують різні напрями, наприклад освітній форум GatesEd Learning Forum, рух за освіту для всіх дівчат He Named Me Malala – за ім’ям нобелівського лауреата пакистанки Малали Юсафзай – чи новий напрям Global Citizen («Стань глобальним громадянином»), який покликаний зруйнувати кордони та зробити світ теплішим та доброзичливішим.

В Україні Microsoft провадить декілька освітніх програм: Проект IDEA за підтримки Microsoft YouthSpark, IT-школу для громадських організацій, Дні інформаційних технологій (NGO Connection Days), курс цифрових технологій. Microsoft Software Donations надає програмне забезпечення для громадських організацій та благодійних фондів, а також програмне забезпечення для публічних бібліотек як головних центрів поширення знань. Для старшокласників та студентів щорічно проводиться міжнародний технологічний конкурс Imagine Cup – і в 2012 році кубок завоювала українська команда за технологію Enable Talk – «рукавички, які перекладають мову глухонімих на голосові синтезовані повідомлення».

До світового рейтингу шкіл, який щороку складається у Microsoft, в 2014  році увійшли дві українські школи: Ліцей інформаційних технологій у Дніпропетровську (ЛІТ) та Новопечерська школа в Києві. Потрапити у престижний перелік 150 найкращих можуть лише школи, які активно використовують у навчанні мобільні та хмарові технології. Традиційно Біл Гейтс та Microsoft приділяють багато уваги якості підготовки вчителів, і приємно відзначити, що дев’ять українських викладачів потрапили до другого списку – Microsoft Innovative Expert Educators. Переможці з Вінниці, Жмеринки, Дніпропетровська та Києва отримали безкоштовні ліцензії Office 365 та можливість поїхати взяти участь у Всесвітньому освітньому форумі.

Стежити за новими досягненнями Фонду в сфері освіти можна за хештегом #GatesEd.