Đăng Ký Đăng Nhập

Pavlo Xobzej Pro Shkilnu Osvitu Ta Zno 813

Павло Хобзей про шкільну освіту та ЗНО


ЗНО



Заступник міністра освіти Павло Хобзей розповів журналісту «Газети по-українськи», коли чекати реформи в освіті, чому школа має бути 12-річною і як її оптимізувати.

Зміни в освіті відбудуться 2018-го. Наразі необхідно прийняти низку законів, найголовніший – Закон про освіту.

12-річна освіта необхідна. У Європі не знайдете країни, де навчання тривало б 11 років. На ринку праці все менше місця для некваліфікованої роботи, її виконують розумні машини. Європейські країни зрозуміли, що краще вкладати в людину, ніж скорочувати навчання й платити безробітним. Також 12-річне навчання дозволить більше часу відвести на іноземну мову.

Буде 4 роки початкової школи, 5 років — базової і 3-річна старша школа. 9-класники складатимуть ЗНО і далі вчитимуться за трьома напрямками. Перший — загальноосвітній багатопрофільний академічний ліцей, другий – ліцей для вивчення на кваліфікованого робітника, третій – коледж, там готуватимуть керівника середньої ланки на виробництві чи у сфері послуг.

Маємо подолати багатопредметність у школі. Зараз у старших класах 14 предметів на семестр. У профільній школі буде 7-8 предметів. Частина з них обов’язкові (українська мова, іноземна), частина — на вибір. Вибиратимуть і рівень — загальний чи поглиблений.

Таким чином предмети, потрібні для вступу, матимуть більше годин на тиждень. Зараз учень у фізико-математичному ліцеї має на тиждень 8 годин математики, а у звичайній школі — 4. Ще 4 доводиться надолужувати з репетитором, інакше на ЗНО вони будуть у нерівних умовах. Тести орієнтовані на високий рівень, бо університети хочуть набирати найкращих. Конкурсний бал ЗНО визначає кожен вуз окремо, пріоритети формує вчена рада. Можна поставити високий поріг і недобрати студентів. Можна поставити низький і набрати багато, але з невисоким рівнем знань.

Треба оптимізувати школу. У нас на одного вчителя в середньому припадає 8 учнів, у європейських країнах — 17. Підняти удвічі зарплати при тій же кількості вчителів не вдасться, потрібне реформування. Вчителя треба заохотити не лише грошима. Необхідно обладнати лабораторії, кабінети — біології, фізики, географії. Директор має підбирати вчителів, звільняти неефективних, і мати для цього законні можливості.