Đăng Ký Đăng Nhập

Perevagi Emocijnogo Intelektu V Biznesi I Yak Pidvishhuvati Svij Eq 2563

Переваги емоційного інтелекту в бізнесі і як підвищувати свій EQ


Лайфхаки

У людей із розвиненим емоційним інтелектом є два важливих вміння, яких не вистачає решті. Трохи практики – і будь-хто може їх опанувати.Чому в епоху IV промислової революції, що несе всім максимальну автоматизацію і діджиталізацію, на перше місце у виборі провідних співробітників виходить емоційний інтелект? У спілкуванні із технікою з все тоншими налаштуваннями на користувача вміння того, хто натискає на кнопки, тримати себе в руках стає критично важливим. Також і розвиток засобів комунікації не вирішує проблем спілкування, а лише прискорює відправлення повідомлень, залишаючи все менше шансів співрозмовникам витримати паузу й обміркувати відповідь.

Співробітник із низьким EQ втрачає клієнтів компанії через невміння зрозуміти їх і налагодити контакт, у негативному стані робить помилки у програмі, працює повільно й неефективно, і як результат – втрачає місце, мало заробляє чи не робить кар’єру.

Вже на етапі співбесіди роботодавці прагнуть виявити кандидатів із високим EQ і обрати саме їх. Чому? Вони мають ті ж якості, завдяки яким взаємодія всередині компанії і з клієнтами стає комфортною і продуктивною.

Усвідомленість. Розуміння власних і чужих емоцій, немає необґрунтованого негативу, домагань і надій. Чесність перед собою і оточуючими.

Вміння керувати своїми емоціями. У всіх виникають різні почуття, далеко не завжди прекрасні. Розвинений емоційний інтелект допомагає давати раду власному негативу без створення проблем для оточуючих – детальніше про це нижче.

Емпатія. Необов’язково у вигляді гіперопікування – достатньо брати до уваги почуття й думку оточуючих.

Вміння працювати в команді. Проблеми з соціалізацією відразу відбиваються на робочому процесі, тому ці моменти досвідчені HR-и виявляють вже на першій співбесіді – як людина організує взаємодію з людьми іншого темпераменту, як вирішує спірні моменти й решта типових питань.

Є й хороші новини:

  • емоційний інтелект – як добре вино: з віком стає тільки краще, я сягає свого піку біля 60-ти,
  • емоційний інтелект можна розвинути, якщо цим цілеспрямовано займатися.

Ніколь Граванья (Nicole Gravagna), нейробіолог, президент NeuroEQ (http://www.neuroeq.com/), визначає дві основних переваги, які має людина із розвиненим емоційним інтелектом, і дає декілька простих порад, як розвинути свої здібності в цьому напрямку.

За словами Ніколь Граванья, емоційний інтелект, який часто позначають як EQ чи EI, є мірою вашої здатності використовувати емоційну усвідомленість у повсякденному житті. Ваше тіло створене для емоційної усвідомленості, тож лишень ви спіймали хвилю, ця навичка не потребуватиме від вас особливих зусиль.

З іншого боку, емоційна усвідомленість у фізичному сенсі подібна до вміння ходити, тож, якщо ви ніколи не ходили, ваші ноги будуть заслабкі для подолання навіть найменшої дистанції. Схожість з ходінням ще й у тому, що ви не можете просто за бажанням моментально бути емоційно уважним. Та частина мозку, що відповідає за усвідомлення емоцій та їх контроль, ще надто слабка, якщо раніше ви не звертали на цю сферу уваги. Не переймайтеся – ви станете міцніше. Передня поясна кора головного мозку (cortex cingularis anterior, ACC) – спеціальна область, що збуджується, коли людина усвідомлює, що вона в цей момент відчуває. Коли вчені роблять світлини цієї ділянки, вони бачать його значне потовщення впродовж невеликого відрізку часу, лише людина починає користуватися власними емоціями свідомо.

Ніколь Граванья радить напрацювати два ключових вміння, необхідних для розвитку емоційного інтелекту.

  1. Уважність. Ви помічаєте, коли ви засмучені? Ось саме у той момент? Або кілька годин потому? Як часто ви потребуєте декілька днів для того, щоб зрозуміти, що якесь явище вас турбує? Уважність – це навичка, яку ви можете розвинути з часом. Люди із розвиненим емоційним інтелектом відзначають той момент, коли вони починають переживати те чи інше почуття. Вони також можуть визначити з великою точністю, яку саме гаму емоцій вони відчувають, як і де реагує їх тіло, хто ще в приміщенні поділяє ті ж почуття. Ця важлива навичка допомагає помічати те, що відбувається, в той момент, коли ще можна змінити ситуацію і уникнути конфлікту.
  2. Вміння відчувати. В момент проживання проблемної ситуації як ви себе почуваєте? Чи намагаєтеся зробити абсолютно байдужий вигляд? Чи намагаєтеся подавити свої почуття? Ви кричите, коли злі або починаєте істерику, коли засмучені або перелякані? Вміння відчувати – це навичка, яка також розвивається з часом. Люди з високим рівнем емоційного інтелекту можуть виділяти спеціальні перерви впродовж дня чи тижня для того щоб прожити емоції, які вони подавляли в робочий час. Іноді такі емоційні канікули заздалегідь плануються – це називають «відкладеним стражданням» чи «емоційною гігієною». Справа в тому, що ваше тіло утворює відчуття, щоб привернути вашу увагу. Якщо ви ніколи не даєте волі своїм почуттям, то вони будуть лише накопичуватися, накопичуватися до того моменту, коли ви просто не зможете їм чинити опір і будете змушені проживати зовсім не в тій формі и не в тому місці, де вам було б зручно.

Як швидко підвищити рівень свого EQ? Простіше за все – знайти когось, хто має розвинений емоційний інтелект, і частіше спілкуватися. Найкращий спосіб розвинути емоційний інтелект – через наслідування, тем більше, що в таких тонких матеріях, як емоції, ми багато чому вчимося підсвідомо у свого оточення.

Для розвитку ділянки мозку, що відповідає за емоційний інтелект, Ніколь Граванья радить виконувати наступні вправи. Лише ви усвідомили, що засмучені, зосередьтеся на хвилину на власному тілі. Ви спітніли? Вам жарко? Де саме ви спітніли? Чи можете ви показати, де у голові чи у грудях відчуваєте якийсь тиск? Фіксація знаків тіла – вражаючий інструмент для розвитку емоційного інтелекту. Все, що вам треба робити, це відзначати відчуття. Що довше ви будете фіксувати зміни в тілі, то сильнішою буде у вас передня поясна кора головного мозку (ACC). Скоро ви розпізнаватимете свої почуття і ваш емоційний інтелект почне зростати.