Для всіх, хто стежить за фігурою, цілком природнє прагнення обирати низькокалорійні продукти. Така їжа часом містить штучні підсолоджувачі, наприклад, сахарин. Цей замінник цукру може спричинити небажану побічну дію, що доводять останні дослідження.
Вчені визначили, що дієта з високим вмістом сахарину може спричинити зміни в організмі мишей та людей і спричинити появу діабету другого типу. Сахарин впливає на мікроби в шлунку, та й інші підсолоджувачі, на думку вчених, викликають подібні проблеми.
Дослідники стверджують, що наслідки використання замінників цукру можуть бути непередбачуваними. Наприклад, Роберт Маргольскі (Robert Margolskee), нейробіолог Monell Chemical Senses Center у Філадельфії (Пенсильванія, США), зауважує, що «наслідки дуже цікаві для вивчення, і разом з тим вони лякають».
До сьогодні більшість споживачів вважали, що підсолоджувачі як приходять, так і виходять з організму, не залишаючи в ньому жодних слідів. Саме це робило їх такими привабливими: солодкий смак і жодних калорій. Багато дієтичних продуктів, від напоїв до десертів, виготовляються із застосуванням замінників цукру. Однак ціна такої «дієти» може виявитися надмірною.
Аби перевірити ефект підсолоджувача, вчені Вейцманівського інституту в Реховоті (Ізраїль) біолог Еран Сігал (Eran Segal) та імунолог Еран Елінав (Eran Elinav) проводили тести на мишах. Мишам додавали до води такі штучні підсолоджувачі, як сахарин, аспартам та сукралозу.
Після 11 тижнів у мишей почалися проблеми з метаболізмом. Незвично високий рівень цукру, а саме глюкози, був зафіксований у крові відразу після їжі. Це означало, що підсолоджувачі послабили здатність організму перетравлювати глюкозу. Найсерйозніші зміни виникли в мишей, які вживали воду з сахарином. Миші, що пили воду з глюкозою, жодних проблем не мали.
У людей проблеми з перетравлюванням глюкози призводять до ожиріння та діабету.
Для визначення проблеми вчені почали вивчати органи травлення в мишей, перш за все – шлунок. Дослідження фокусувалося на мікрофлорі шлунку – бактеріях та інших мікробах, які беруть участь у процесі перетравлення їжі. Вчених зацікавило, чому колонії бактерій відрізняються у мишей, які харчуються продуктами з сахарином, та в тих, що п’ють воду з глюкозою. Щоб перевірити цей ефект, «сахаринових» мишей нагодували антибіотиком, який вбив усі бактерії в системі травлення. За певний час нові бактерії з’явилися на тому ж місці, щоб замінити загиблих. За чотири тижні метаболізм повернувся до норми. Це одужання показало, що чинником високого рівня цукру в крові були зміни у харчуванні мишей. Наступні тести довели, що в системі травлення мишей, які вживали воду з сахарином, інший тип бактерій, відмінний від того, що в мишей, які вживали воду з глюкозою.
Вчені продовжили експерименти. Вони помістили бактерії, зібрані в мишей на сахариновій дієті, до звичайних мишей – і за певний час у них почалися ті самі проблеми з метаболізмом, без будь-яких змін у харчуванні.
Друге дослідження пішло далі: для експерименту було обрано семеро добровольців, які погодилися на високосахаринову дієту. Вже за тиждень у чотирьох учасників почалися проблеми. Їхні організми насилу перетворювали глюкозу на енергію, рівень цукру в крові почав підвищуватися. Такий високий рівень глюкози характерний для діабету другого типу і є чинником ризику виникнення цього захворювання.
Наразі вчені визначають, які саме мікроби спричинили проблеми. Одне можна сказати точно: замінники цукру можуть викликати серйозні проблемі зі здоров’ям.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!