Вступну кампанію-2016 можна вважати офіційно відкритою: з 15 грудня на сайтах вишів мусять з’явитися правила вступу з переліком спеціальностей і предметів для складання ЗНО з кожної з них. А 5 травня 2016 року відбудеться перший іспит зовнішнього незалежного оцінювання. Так що часу на підготовку залишається усе менше й менше, і використати його треба якомога розумніше.
Ми зібрали для наших читачів поради від викладачів Навчального центру EDUGET, крім того, загальні рекомендації є в нашій статті ЗНО без проблем.
Порада перша: Системність
Скільки б часу не залишилося до складання ЗНО, можливості організму не безмежні, а це означає, що перегляд 5 онлайн-лекцій поспіль нічого не дасть: запам’ятається перша й остання, а вся середина перемішається в нелогічну кашу. Ефективність підготовки до ЗНО якраз і полягає в тому, щоб обрати свій темп і дотримуватися певної послідовності в заняттях.
Наприклад, можна виділити час на заняття двічі або тричі на тиждень, за один раз переглядати одну 20-хвилинну відеолекцію, потім до неї обов’язково проходити тести (до кожного уроку в курсі ПроЗНО передбачені тестові завдання), після короткого відпочинку повторювати ключові моменти.
Порада друга: Виокремлювати головне
Ця порада логічно витікає з попередньої. Під час роботи з відеокурсом, з підручником, з власними конспектами варто виписувати (краще відразу на картки) ключові моменти, головні формули, дати, імена, важливу інформацію для запам’ятовування. Картки потім зручно носити з собою, їх можна поставити перед монітором, прикріпити до стіни – і повторювати, повторювати, повторювати.
Порада третя: Включити емоції
Найкраще запам’ятовується емоційно заряджена інформація, яскраві образи, щось пов’язане з особистими переживаннями, що знайшло відгук у душі. Особливо це важливо при вивченні історії й літератури.
Висновок: звертаємося до класики театру й кіно, йдемо в музеї. Вивчили тему про той або інший історичний період? Подивіться виставу або фільм про цього діяча. Похід в історичний музей взагалі потрібно додати до списку обов’язкових заходів, адже в тестах ЗНО з історії України багато запитань на визначення періоду того або іншого ілюстративного матеріалу. (Зауважимо, що слухачам курсу з історії України від ПроЗНО пощастило: весь ілюстративний матеріал уже знятий в усіх музеях країни і використовується у відеолекціях.)
Готуючись до тестів ЗНО з літератури, все ж пам’ятайте, що сценарій може дещо відрізнятися від літературного джерела, тому послідовність має бути такою: спочатку прочитання твору, а вже потім перегляд його втілення на сцені або в кінофільмі.
Порада четверта: Невимушена обстановка
Один із секретів успіху курсів інтенсивного навчання іноземним мовам – саме у створенні атмосфери, яка дозволяє розслабитись. Якось болгарський викладач Ґеорґій Лозанов виявив, що в стані відпочинку, навіть у напівсні, інформація запам’ятовується і засвоюється набагато краще. Тоді заговорили про сугестивну методику навчання (за допомогою навіювання), про надзапам’ятовування…
Для повноцінного використання методики потрібний досвідчений куратор, проте цілком можна застосувати деякі елементи і в процесі підготовки до ЗНО. Що для цього потрібно? Займатися в зручному кріслі або на дивані, за часткового освітлення, навіть у напівтемряві, під спокійну неголосну мелодію (обов’язково без слів, бажано в ритмі серця – з частотою 60 ударів на хвилину). Так можна засвоювати нову інформацію, наприклад, переглядаючи або повторюючи відеолекції від ПроЗНО. Потім треба перейти в активний режим – увімкнути більше світла, сісти за стіл, пройти тест за темою.
Порада п’ята: Більше комунікації
Прослуховування лекцій – процес пасивний, а найкраще запам’ятовується саме та інформація, яка використовувалася для активних дій. На першому місці за ефективністю тут, звичайно, процес виконання тестових вправ після кожного заняття, ну а на другому – переказ вивченої теми зацікавленому або просто дуже терплячому співрозмовникові.
Що робити? Можна залучити тих, хто теж готується до ЗНО, – друзів або однокласників – і переказувати один одному теми. Якщо складно зустрітися, то завжди є мобільний зв’язок або скайп – уже процес промовляння інформації допомагає розкладати її в голові по поличках, робити її «своєю». Якщо ще кожен поставить щодо прослуханої теми запитання (які можна приготувати заздалегідь), то ефективність буде ще вищою: адже щоб відповісти, треба не просто пам’ятати інформацію як набір звуків і символів, а розуміти суть предмета.
Порада шоста: Рухатися
Ми вже писали про кінестетиків, яким складно підготуватися до іспиту, адже це вимагає посидючості. Втім, і для всіх інших набагато корисніше більше рухатися – після хорошої прогулянки заряд енергії допоможе впоратися з найскладнішими завданнями! А на саму прогулянку можна взяти з собою диктофон, на який самому або разом із друзями (дивись попередню пораду) записати тему для повторення. І слухати в навушниках, повторювати навіть по кілька разів! Якщо ж у парку є вай-фай, то можна підключитися до свого курсу на платформі EDUGET і послухати викладачів ПроЗНО.
Порада сьома: Карта скарбів
Відчуйте себе першовідкривачем! Намалюйте на листі ватману величезну карту з материками, замість назв впишіть предмети і теми, які маєте намір вивчати, і поступово заповнюйте «білі плями» формулами, цитатами, датами, картинками. Карта висітиме в кімнаті постійно перед очима, привертатиме увагу, візуально показуватиме, скільки terra incognita ще не освоєно.
На цю ж карту можна пришпилювати і картки для запам’ятовування, і вирізки з журналів з теми – все що душа забажає. Карта має бути яскравою, дотепною, зробленою з любов’ю – і, звичайно, без помилок, тому що неправильне написання так само міцно закріплюється в пам’яті, як і правильне.
Варіант карти для запам’ятовування для математиків – велика таблиця, в яку теж вписуються формули для запам’ятовування. Також можна зобразити вісь координат, призначити різним секторам різні напрями або предмети з підготовки до ЗНО і потім розставляти на полі точки, називаючи їх вивченими темами. Як мінімум буде видно, де точок більше, а де менше. Ще усім математикам сподобається ідея таблички Excel зі списком тем для вивчення. Кожній темі можна виставити рейтинг за 10-бальною шкалою залежно від складності, потім після вивчення автосумою порахувати свій прогрес. А можна не заморочуватися, а просто проходити тести після кожного заняття в курсах ПроЗНО: там система підраховує результати автоматично і зберігає в особистому кабінеті.
Щороку ЗНО приносить абітурієнтам усе нові й нові сюрпризи, і перед тим, як спланувати свою підготовку, варто як мінімум ознайомитися з особливостями складання ЗНО в 2016 році. Для цього пропонуємо нашу добірку довідкових статей за темою:
Дати ЗНО-2016Календар основної та додаткової сесії |
Підготовка до ЗНО-2016Все про характеристики тестів ЗНО 2016 року, детальна інформація про склад тестових завдань по всіх предметах |
Завдання ЗНО з розгорнутою відповіддюЯк оцінюватимуться тестові завдання з розгорнутою відповіддю (всі предмети) |
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!