Як проектувати словами: від письменника, який ненавидить читати
Фахівець з контенту компанії Dropbox Джон Сайто (John Saito) займався контентом у YouTube і Google. У колонці “Як проектувати словами” для
З технічної точки зору я — письменник. Мені платять за написання слів. Та більшість знають: я ненавиджу читати.
Не зрозумійте мене неправильно, я готовий читати все, що мені потрібно. Я зробив кар’єру на книжках і блогах, новинах і журналах. Та коли письменники впадають в багатослів’я, мені стає нудно і я буквально засинаю. Я ненавиджу читати те, що мені не потрібно.
Коли сторінка вщент заповнена текстом, все, що я бачу на ній, це стіна слів.
У дитинстві я думав, що моя відраза до читання — погана риса. Але згодом зрозумів, що саме ця риса зробила мене хорошим письменником.
Здебільшого я пишу текст інтерфейсу для додатків і веб-сайтів. Це стиль, у якому лаконічність має бути блискучою і кожен символ – значимим. Введення тексту інтерфейсу подібне до дизайнерського проектування, що має донести інформацію до людей, які ненавидять читати.
Ніхто не читає в Інтернеті. Те саме стосується додатків, ігор та будь-яких інших екранів, з якими ви спілкуєтеся. Переважно люди просто сканують очима екран, вихоплюючи поодинокі слова з тексту.
Навіть обираючи опції “прийняти”, “продовжити”, “погодитися з умовами”, більшість навіть не вчитуються в пропозицію. Люди ліниві? Необережні? Чи вони просто ненавидять читати? Незалежно від обраної вами теорії результат не зміниться. Люди не читатимуть більшу частину тексту в інтерфейсі, навіть якщо він геніальний.
Отже, ви мусите не просто написати слова, а впроектувати їх у свій дизайн. Під час написання ви можете виявити, що дизайн слід змінити. А якщо ви не можете описати цей крок у двох словах — ваш дизайн надто складний.
Іншими словами: проектуйте дизайн інтерфейсу зразу зі словами.
Як творець текстів для інтерфейсів, я дізнався кілька речей, які можуть полегшити життя вам і майбутнім користувачам вашого сайту чи додатку. Скористайтеся цими порадами, коли працюватимете з текстом.
1. Скоротіть текст
Найголовніший спосіб, у який ви можете спростити іншим читання — скоротити свій текст. Після написання перечитайте його і видаліть зайві слова. Потім знову. Виріжте непотрібні деталі, замініть складні слова на простіші. Будьте безжальні.
Що коротший текст, то більше шансів, що його прочитають.
Як письменнику, мені чудова відома ця спокуса розмазати ідею на довгі речення, але інтерфейс — не місце для цього.
2. Додайте заголовки
Іноді скоротити текст неможливо. Тоді додайте в нього заголовок, який підсумує зміст у кількох словах. Використовуйте ключові слова, які шукає потенційний користувач. Він може прочитати більше, ніж завжди, якщо зацікавиться заголовком.
Заголовки роблять контент більш “сканованим”.
Як письменнику, мені чудова відома ця спокуса розмазати ідею на довгі речення, але інтерфейс — не місце для цього
3. Робіть переліки
Під час перегляду веб-сторінок наші очі рухаються хаотично. Через це переліки легше читати, ніж звичайні рядки. Якщо ви кілька разів в абзаці використали слова “і”, “а також”, це означає наявність однотипних компонентів. Спробуйте перезаписати абзац у вигляді переліку.
Мені подобається робити переліки.
4. Дайте читачу перерву
Деякі продукти, приміром Medium, наповнені великою кількістю контенту — і в цьому немає нічого поганого. Але часом буває складно читати абзац за абзацем.
Коли мені треба написати великий текст, я намагаюся додати багато візуальних доповнень: лінії, зображення, заголовки, приклади. Вони розбивають стіну слів і дозволяють читачу перепочити.
Наприклад, у текстах для Medium я намагаюся робити абзаци на кілька рядків, не більше. І оформлюю візуально.
5. Визначте пріоритетність
Деякі автори приділяють забагато уваги вибору слова. Це, звісно, важливо, але не менш важлива презентація цих слів.
Коли ви проектуєте словами, подумайте, як розставити акценти в тексті, виділити важливі слова і сховати незначні. Це називається “візуальна ієрархія”.
Розмір шрифту, колір, контраст, типографіка, відступи, інтервали, вирівнювання — все це впливає на те, чи читатимуть врешті ваш текст. Комбінуйте різні візуальні вирішення, поки не знайдете правильний баланс.
Правильний — це той, який легше читається.
6. Розділіть інформацію на частини
Коли ви намагаєтеся дати користувачу якусь інструкцію чи повідомити інформацію, так заманливо викласти все на одному екрані й вірити, що користувач все прочитає і зрозуміє. Але якщо ваш текст довший за кілька рядків, його не читатимуть. Що робити?
Хороший вихід — показувати інформацію покроково, частинами. Це називається “прогресивне розкриття”.
Також можна частину інформації сховати під посилання “Дізнатися більше”. Якщо читачу потрібно деталізувати інформацію, він зможе відкрити сторінку з відповідним текстом.
7. Пишіть у макетах
Чи траплялося, що ви написали текст, який виглядав добротно в текстовому документі й недолуго — в інтерфейсі? Тому треба писати текст там, де він “житиме”. Якщо це текст для інтерфейсу — в розроблених для нього макетах.
Так ви не просто бачите, як виглядатиме текст, але й зможете правильно підбирати слова, приймати правильні рішення щодо подання інформації.
Слова наповнюють наше життя сенсом. Вони допомагають зрозуміти світ навколо нас. Але це не змінить того факту, що багато людей просто не люблять читати. Якщо ви працюєте зі словами, як і я, мета має полягати в тому, щоб зробити читання якомога простішим. Допоможіть людям розібратися в навколишньому світі, а не заплутуйте ще більше.
Розібратися з правилами створення landing page допоможе спеціальний курс від EDUGET. Ви створите ваш лендінг за 48 годин з урахуванням очікувань інтернет-аудиторії, вимог дизайну та контенту.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!