Майкл Сейбел (Michael Seibel) працює СЕО в компанії Y Combinator, що спеціалізується на інвестиціях у стартапи і розвитку компаній з нуля. Він відповідає за динаміку і прогрес проектів, і немалу роль відводить роботі компанії з пресою. Майкл каже: «Ефективність PR важко виміряти, але вона точно є. Це як фінансування фундаментальних наукових досліджень: ви не можете передбачити майбутню користь від них, але вона буде, якщо інвестувати в дослідження послідовно протягом тривалого часу».
Своє бачення PR-стратегії для стартапів Майкл Сейбел виклав у
Ефективність PR важко виміряти, але вона точно є
Найкращу пораду щодо прес-стратегії я отримав від Майка Аррінгтона (засновник медіа про стартапи й техноіндустрію TechCrunch) і M.Ґ. Сіґлера (генеральний партнер в інвестиційній компанії GV). Вони сказали: «PR треба сприймати як інструмент бізнес-розвитку».
Після цієї фрази в моїй голові щось клацнуло. До цього я витрачав безліч інтелектуальних зусиль, емоційної енергії на роботу з пресою. Я думав, що слід дотримуватися всіх правил спілкування з журналістами, шукати грандіозні історії про мою компанію і продумувати оригінальні теми для емейлів. Я мусив мати список зі 100 репортерів і пропонувати їм грандіозні інфоприводи. Я мусив писати прес-релізи. Зрозуміло, ці зусилля здебільшого витрачалися марно. Звучить знайомо?
Підхід до PR як до розвитку бізнесу означає будувати стосунки з журналістами в реальному спілкуванні та за принципом справедливого обміну – коли кожен отримає те, що треба саме йому. Коли стартапи з YC готові спілкуватися з пресою, я їм раджу діяти за наступним алгоритмом.
Багато стартаперів закидають репортерів докладними історіями про свою компанію, які зберігатимуть однакову актуальність і сьогодні, і наступного місяця. Кожен хоче побачити опублікованими профіль свого стартапу, історію про його запуск. Але журналістам ці історії не потрібні. Їм потрібні новини.
Що робить історію «новинною»? Новини є своєчасними. Це те, про що має бути сказано саме сьогодні, а не завтра чи за тиждень. Новина привертає увагу зараз, і це те, на що справді полюють журналісти. Більшість стартапів можуть використовувати 4 типи новин.
Деякі з цих прикладів можуть здаватися надто агресивними для ранньої стадії запуску. Насправді я прагну не залякати вас, а навести яскраві зрозумілі приклади. Ви можете адаптувати ці поради до масштабів свого бізнесу.
Журналісти хочуть спілкуватися з керівниками й інвесторами, а не з піарниками. На етапі запуску ви маєте особисто спілкуватися з репортерами і закладати базу для подальших відносин. Таким чином ви розвиватимете представлення вашого стартапу в пресі й менше витрачатимете на PR. Я колись обпікся на цьому: в одному стартапі ми витратили понад $100 тисяч на PR-агенції та їхні пропозиції, перш ніж зрозуміли помилковість такої стратегії.
Журналісти хочуть спілкуватися з керівниками й інвесторами, а не з піарниками
Як правильно контактувати з пресою? Не можна вести шквальний вогонь з прес-релізів і емейлів, а тоді сподіватися на раптове влучення. Постріли мають бути продуманими і прицільними.
Найкращий спосіб порозумітися зі статусним журналістом – попросити знайомого СЕО або інвестора вас представити. Якщо репортер, у публікаціях якого ви зацікавлені, вже писав про когось із ваших знайомих, ви можете скористатися цим контактом. В ідеалі слід просити про знайомство лише з одним журналістом, виявляючи прихильність саме до нього. Якщо ви не маєте контактів серед стартаперів і вас ніхто не може познайомити з журналістом – час заводити ці контакти і вливатися в спільноту. У будь-якому разі бізнес-знайомства не будуть зайвими.
Підготуйте листа репортерові, в якому коротко опишіть свій стартап і можливі інфоприводи. Лист має бути коротким, щоб адресат міг прочитати його і відповісти впродовж 30 секунд. Структура приблизно така:
Під час бесіди ви маєте чітко назвати три-п’ять причин того, чому новини вашого стартапу цікаві для преси. Запропонуйте надіслати додаткові роз’яснення і матеріали (фото, скріншоти, графіки, логотипи тощо). Це дозволить вам зберегти необхідну відстань і показати, який формат спілкування вам найзручніший.
Якщо ви пропонуєте для публікації інсайдерську інформацію про випуск нового продукту, злиття чи партнерство з потужним гравцем, ви маєте дати її лише одному виданню, причому максимально концентровано. Ваша цільова аудиторія – інвестори, потенційні працівники, клієнти – перебувають у насиченому інформаційному просторі, тож не варто розпорошуватися дрібними повідомленнями в купі видань. Таким чином ви просто «потонете» в безлічі інших публікацій, до того ж зіпсуєте сосунки з авторами, які побачать, що ви дали «ексклюзив» і їхнім колегам також.
За поширеним у PR підходом, кількість згадувань у пресі вважається важливим показником. Звідси – розсилання прес-релізів і емейлів у сотні редакцій, написання «ударних» лонгрідів у надії, що їх опублікують багато видань, а читачі запам’ятають на півроку. Для стартапів ця стратегія точно не найкраща.
Результативна PR-стратегія на запуску проекту – це продукування новин та інфоприводів і пропонування їх репортерам послідовно, в рівному ритмі. Завжди, переглядаючи статистику чи обговорюючи продукт на нараді, прикидайте, чи немає тут потенційної новини для преси. Своїм компаніям я кажу мати в розробці кілька новин, які ви можете оголосити протягом півроку. Тоді можна розслабитися і не перейматися, чи будуть у вас регулярні публікації і чим замінити новину, яка «не пішла» в пресі.
Звісно, вам відмовлятимуть у публікаціях. Коли репортер каже «ні», шукайте причину відмови. Чи цінні новини ви пропонуєте, чи достатньо інформації, чи ретельно вона підготовлена? Якщо ви все робите правильно, відповідь «так» має бути у 25-50%.
Якщо ви пропонуєте для публікації інсайдерську інформацію, ви маєте дати її лише одному виданню
Після 6-12 місяців роботи з пресою ви маєте встановити тісні взаємини з двома-п’ятьма профільними журналістами. Це означатиме, що вони немало написали про ваш стартап, зустрічалися з вами особисто і, звичайно, відповідають на ваші листи.
Якщо все буде добре, настане момент, коли преса органічно звертатиме увагу на вашу компанію та писатиме про ваші продукти. Це не означає, що PR потребуватиме менше уваги, але стратегія зміниться. Вам доведеться поступово збільшувати дистанцію між топ-менеджментом компанії та пресою, і тоді слід залучати професійних піарників. Вони створять буфер, який дозволить вам без пресингу планувати свої PR-ходи, позиціонування та стратегію.
І, нарешті, пам’ятайте, що PR – це дуже мала частина того, чим зайнятий хороший CEO. Переконайтеся, що ви не присвячуєте цьому понад 5% вашого часу і не очікуєте, що саме PR створить диво і зробить компанію успішною (мільйони користувачів, тонни продуктів і безліч інвестиційних пропозицій). PR працює на перспективу. Переважна більшість здобутків, які я отримав від просування в пресі, стали очевидними лише за кілька тижнів чи навіть місяців після публікації.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!