Сучасні люди сплять неправильно, не раз заявляли медики. Тому втомлюються, хворіють, сидять на снодійному. Серед причин називають кілька факторів. По-перше, наші години сну не прив’язані до світлового дня, тоді як природні біологічні ритми налаштовані на сон від заходу до сходу сонця. По-друге, мало хто має можливість спати вдень, а первісні люди проводили спекотні полуденні години у відпочинку. По-третє, ми просто замало спимо через інтернет-залежність, перезавантаження роботою, стрес. Первісні люди спали більше.
Каліфорнійські вчені вирішили перевірити справедливість цих тверджень, пише
Щоб дізнатися, як же спали давні люди, вивчали сон представників сучасних племен, чий спосіб життя найближчий до того, яким жили первісні мисливці-збирачі. Досліджували бушменів у Намібії, хадза в Танзанії та цимане в Болівії. Племена живуть на різних територіях і навіть різних континентах, але час засинання й прокидання в них майже збігаються. Це дуже важливо для дослідження, адже свідчить про не випадковість, а системність отриманих результатів. Якщо в сні цих племен є чіткі послідовності, отже – і в первісних людей вони були. Професор Джером Сігель із Каліфорнійського університету робить висновок: можна стверджувати, що результати дослідження ґрунтуються на загальних фізіологічних процесах, на них не впливають випадкові фактори, відмінності в часі й території.
Звіт про дослідження опублікований у журналі
Первісні люди спали довго
Члени традиційних спільнот сплять 6-6,5 годин на добу, а міські жителі – близько 7. Іншими словами, первісні мисливці спали не більше за сучасних людей.
Первісні люди спали вдень
У досліджених племенах дорослі дуже рідко дрімають удень. Рекомендовані медиками 7-9 годин сну вони не отримують, але при цьому не скаржаться на втому. Порушення сну також вкрай рідкісні – у мовах бушменів і цимане навіть немає слова «безсоння».
Первісні люди спали від заходу сонця до світанку
Сон жителів міста, як прийнято вважати, порушений через неприродньо освітлені вулиці та приміщення. У традиційних спільнотах він начебто залежав від світлового дня.
Але хадза, цимане й бушмени не вкладаються з заходом сонця. Близько 3 годин після нього відводять на спілкування, вечерю, підготовку до завтрашніх справ. А прокидаються ще до світанку.
Натомість учені виявили інший чинник, який впливає на час сну в досліджених племенах. Це – температура. “Ми виявили закономірність: сон триває, поки знижується температура. А коли вона досягає найнижчого рівня, люди прокидаються”, – розповідає Джером Сігель. Тому взимку в племенах сплять на годину довше. Системи опалення не дають відчути перепад температур, тож цей чинник витіснений досягненнями цивілізації. Саме його вчені намірені розглядати як головну причину безсоння сучасної людини.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!