Đăng Ký Đăng Nhập

Privatnist Yak Anaxronizm 153

Приватність як анахронізм


Тренди

Аналіз великих масивів даних проникає з науки до приватного життя



2002 року до американського магазину Target звернувся клієнт. Він був незадоволений тим, що його донька-підліток отримує від торговельної мережі рекламні буклети з товарами для вагітних. Менеджери вибачилися, пославшись на помилки системи. За кілька днів з’ясувалося, що школярка дійсно вагітна. Як магазин дізнався про це раніше за рідних? Завдяки методу аналізу великих масивів даних (Big Data) – це серія інструментів й алгоритмів обробки даних величезного обсягу й різноманіття. В результаті хаотичні дані систематизують, визначають закономірності й роблять на цьому ґрунті певний прогноз. Комп’ютери Target зафіксували увагу школярки до певних груп товарів, звели дані між собою й віднесли її до категорії вагітних. І не помилилися.

Так методи обробки великих масивів інформації використовують у маркетингу. В науці можливості ще ширші. Астроном з Колумбійського університету Шай Джинел (Shy Genel) працює з даними космічного телескопу Хаббл, обсерваторії на земній орбіті. Масиви отриманої інформації вчений аналізує як Big Data й використовує у своєму проекті Illustris – комп’ютерній моделі, що симулює еволюцію Всесвіту. Модель призначено для вивчення процесів формування чорних дір, вона дає чіткіші уявлення про космічний час і простір.

В експерименті задіяний суперкомп’ютер, у якому 8912 процесорів об’єднані загальною пам’яттю, обмінюються даними й оновлюють їх відповідно до потоку свіжої інформації. Учені прагнули охопити стільки галактик, скільки зможуть, і завантажити таку кількість детальних даних, які є в їхньому доступі. І продовжують вносити нові. Мета проекту – краще зрозуміти й описати закони природи, максимально реалістично реконструювати процеси, що відбуваються в космосі.

У боротьбі з раком масиви великих даних використовує Ідит Кості (Idit Kosti), науковий співробітник Інституту обчислювальних наук і здоров’я в Каліфорнії. Для збирання інформації запрошують хворих, їхніх родичів і здорових волонтерів, у кожного беруть ДНК і аналізи – й починають дослідження закономірностей поширення ракових клітин. ДНК людини містить близько 3 млрд хімічних сполук, тобто є Big Data і вимагає відповідних методів аналізу.

Зробити великі архіви Бі-Бі-Сі доступнішими для широкого кола допоможе структуризація великих мас даних, якою зайнятий Саймон Поппл (Simon Popple), один із керівників школи медіа і комунікації університету Лідса.

Активна робота з ґаджетами спричиняє хвилю хаотичних даних – вхідні й вихідні дзвінки, повідомлення, мобільні додатки. Аналіз цих відомостей можна використати в комерції, а також – у відстеженні небезпечної та підозрілої інформації, вважає Тобіас Бланк (Tobias Blanke), провідний лектор факультету цифрових гуманітарних наук у Королівському коледжі Лондона. Для контролю даних розроблено додаток MobileMiner, і це тільки частина проекту Our Data, Ourselves (ODO), який активно використовуватимуть комерційні й урядові організації.

Як ставитися до того, що кожен наш крок, дзвінок і покупка миттєво потрапляють до комп’ютерних систем, – діло особисте. Героєві роману Дена Брауна “Цифрова фортеця” це не сподобалося, і геніальний програміст створив код, який перевершив все можливі Big Data і просто знищив найпотужніший у світі комп’ютер, зберігши суспільству залишки приватності.