Профорієнтація на перший погляд здається чимось нудним, вкритим пилом і поточеним міллю. Проте певна заяложеність терміну не означає відсутності потреби у вчасній та доречній пораді. Вибір шляху розвитку чи спеціальності навчання, планування кар’єри – все це формує у світі доволі широкий сегмент професійної психологічної допомоги. От ми й визначилися з тим, до кого звертатися, – до психологів, які на такій допомозі спеціалізуються, мають достатній досвід і, що найважливіше, інструментарій для об’єктивного оцінювання особистості, а простіше кажучи – тести.
Хто має звертатися до послуг з профорієнтації? Існує декілька груп, різних за віком і мотивацією.
Профі
Вважаєте, що професіоналу з досвідом роботи не потрібна консультація з обрання професії? Декому й ні, але життя не стоїть на місці, тож якщо не займатися власним професійним зростанням й не опановувати нові навички на додаток до наявних, то можна непомітно для себе опинитися на узбіччі. До того ж збільшення конкурентоспроможності позитивно впливає на розмір заробітної платні.
Як відомо, існує два шляхи кар’єрного зростання: вертикальний і горизонтальний. Вертикальний шлях – підйом угору східцями адміністративної піраміди. Це престижно, наочно й відчутно з фінансової точки зору. Але підходить далеко не всім. Багато професіоналів хандрять, полишивши улюблену справу заради постійного стресу від керування підлеглими, безкінечних нарад, звітів тощо. Тож їм краще пасуватиме горизонтальна кар’єра – вдосконалення професійних навичок і нарощування нових, з суміжних галузей – як дерево нарощує кільця. Щоб усвідомити, який шлях зростання підійде саме вам, треба розібратися з типом особистості. Знайти найсприятливіші суміжні галузі також допоможе професійне тестування.
Абітурієнти та студенти
Найгостріше питання самовизначення стоїть перед випускниками шкіл, коли вони обирають майбутню спеціальність. Навіть вступ до бажаного вишу не зупиняє процес пошуку – бо особистість ще формується, виникають нові потреби, захоплення, інший досвід. Остаточне рішення доводиться приймати похапцем, бо чекають вступні іспити чи вибір першого місця роботи. А може, ще є час все змінити і спробувати щось нове? Може, з літнього підробітку вийде справа на все життя? Тест допоможе визначитися, надасть нову інформацію для роздумів.
Всі креативні й непосидючі
От кому завжди цікаво спробувати щось нове – то це представникам творчих професій. Від буденності й повторюваності згасає іскра натхнення, душа прагне змін. Але яких саме? Якщо талант не приносить стільки грошей, скільки хотілося б, то, може, варто додати до своїх умінь дещо більш затребуване на ринку праці? Чи застосувати свої здібності незвичним шляхом і таким чином перемогти в конкурентному змаганні?.. У будь-якому разі спроба пізнати себе допоможе в пошуках наступної сфери самореалізації.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!