Цитованість наукових публікацій у профільних виданнях – один із чинників, що впливають на місце університету в рейтингу навчальних закладів. А місце в рейтингу впливає на все – інвестиції, залученість іноземних студентів і викладачів, доступність грантів.
Позиція університету в Шанхайському рейтингу на 20% складається з цитованості, так само – в одному з найпрестижніших QS World University Rankings.
Британський рейтинг The World Reputation Rankings виділяє на цитування майже третину – 30%. Для аналізу використовують 12 тис. журналів, що містяться в базі аналітичної компанії Thomson Reuters. За сприяння останньої в Києві відбувся семінар, на якому обговорювали проблему цитованості українських наукових праць.
На семінарі заступник міністра освіти Максим Стріха зауважив: «За версією компанії Thomson Reuters, ми маємо близько 6000 українських публікацій на рік, але високо цитованих серед них – мало».
Проблема полягає в тому, що наукові праці неналежно індексуються наукометричними базами даних. Треба відпрацьовувати механізми індексування і налагоджувати відповідні процеси. Наукометрична база – це сукупність наукових видань з інструментами для відстеження цитованості опублікованих у них статей. Приміром, наукометрична база Thomson Reuters – Web of Science – об’єднує реферативні бази публікацій у наукових журналах і патентів, оснащена інструментами аналізу й керування бібліографічною інформацією.
Окрім впливу на рейтинг вишу, користь подібних баз у можливості аналізувати, що відбувається в науці та освіті. Можна оцінити, які наукові напрями зараз найпродуктивніші, які вчені найбільше публікуються, які дискусії на часі.
Зараз до Web of Science входить 16 вітчизняних видань, з яких 5 видають в Україні, інші – перекладні версії українських журналів, які виходять за кордоном. Решта наукових видань не інтегровані до європейського освітнього простору. Отже, про надруковані в них статті не знають в інших країнах, і це жодним чином не впливає на імідж вишів й авторів. Максим Стріха зауважив, що вчені зацікавлені ретельно вибирати видання для своїх публікацій: «Результат наукової праці потрібно розміщувати в тому журналі, де цей результат стане надбанням для світової спільноти, де на нього посилатимуться. Тоді вчений зможе потрапити на міжнародні консорціуми та отримати гранти».
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!