Đăng Ký Đăng Nhập

Reuters Konsultuie Ukrainskix Naukovciv 607

Reuters консультує українських науковців


ЗНОЦитованість наукових публікацій у профільних виданнях – один із чинників, що впливають на місце університету в рейтингу навчальних закладів. А місце в рейтингу впливає на все – інвестиції, залученість іноземних студентів і викладачів, доступність грантів.

Позиція університету в Шанхайському рейтингу на 20% складається з цитованості, так само – в одному з найпрестижніших QS World University Rankings.

Британський рейтинг The World Reputation Rankings виділяє на цитування майже третину – 30%. Для аналізу використовують 12 тис. журналів, що містяться в базі аналітичної компанії Thomson Reuters. За сприяння останньої в Києві відбувся семінар, на якому обговорювали проблему цитованості українських наукових праць.

На семінарі заступник міністра освіти Максим Стріха зауважив: «За версією компанії Thomson Reuters, ми маємо близько 6000 українських публікацій на рік, але високо цитованих серед них – мало».

Проблема полягає в тому, що наукові праці неналежно індексуються наукометричними базами даних. Треба відпрацьовувати механізми індексування і налагоджувати відповідні процеси. Наукометрична база – це сукупність наукових видань з інструментами для відстеження цитованості опублікованих у них статей. Приміром, наукометрична база Thomson Reuters – Web of Science – об’єднує реферативні бази публікацій у наукових журналах і патентів, оснащена інструментами аналізу й керування бібліографічною інформацією.

Окрім впливу на рейтинг вишу, користь подібних баз у можливості аналізувати, що відбувається в науці та освіті. Можна оцінити, які наукові напрями зараз найпродуктивніші, які вчені найбільше публікуються, які дискусії на часі.

Зараз до Web of Science входить 16 вітчизняних видань, з яких 5 видають в Україні, інші – перекладні версії українських журналів, які виходять за кордоном. Решта наукових видань не інтегровані до європейського освітнього простору. Отже, про надруковані в них статті не знають в інших країнах, і це жодним чином не впливає на імідж вишів й авторів. Максим Стріха зауважив, що вчені зацікавлені ретельно вибирати видання для своїх публікацій: «Результат наукової праці потрібно розміщувати в тому журналі, де цей результат стане надбанням для світової спільноти, де на нього посилатимуться. Тоді вчений зможе потрапити на міжнародні консорціуми та отримати гранти».