Đăng Ký Đăng Nhập

Roman Banickij Yak Ya Virishiv Stati Programistom I Potrapiv Do Unit Factory 2183

Роман Баницький: «Як я вирішив стати програмістом – і потрапив до UNIT Factory»


Експерти

У Києві відкрито Школу 42 або UNIT Factory – французький проект приватної школи програмування без викладачів. Роман Баницький, методист платформи EDUGET, наразі навчається в цій школі, пройшовши складний багатоступеневий відбір. Зважаючи на велику зацікавленість цим проектом, ми запитали Романа про його враження.


Роман Баницький і UNIT Factory

Романе, чому саме ця школа?

Шукав альтернативні способи навчання – в тому числі програмування. Крім онлайн-курсів і заочних, сподобалася ця ідея. Я маю досвід навчання й викладання онлайн та офлайн, на різних рівнях, тому мені було цікаво подивитися, як працює нестандартна методика, незвична організація процесу – і одночасно вивчити програмування.

Виріс ваш рівень програмування?

За місяць відбору – дуже виріс. Справа в тому, що відбір є частиною навчання: треба до середнього рівня вивчити мову програмування С. Процес організовано так, що майже не було вільного часу, взагалі. Таке зосередження на програмуванні дає дуже добрі результати, систематизує знання, відкладає інформацію в довготривалу пам’ять.

Вам довелося брати відпустку?

Так, я брав відпустку на три тижні і вгадав. Навчання в мене забирало 12 годин на день, включно з вихідними – тобто дуже інтенсивний процес.

Подібно інтенсивному навчанню іноземних мов?

Так, дуже інтенсивному. Був випадок, коли витратив 37 годин поспіль, щоб розв’язати особисте завдання. Програма працювала, але системою перевірку не пройшла. Коли його виконав, сфотографував монітор на згадку. Одне можу сказати точно: на час «басейну» (це етап відбору) можете забути про те, що таке день і ніч, що таке висипатися, що у вас є друзі, навчання, робота… За час «басейну» ночував там 5-6 разів. Не спав, а сидів і писав код. Але це тільки на час відбору, саме навчання проходитиме за лояльнішим графіком.

Як відбувається навчання?

Офіційно навчання розпочнеться 21 листопада 2016 року, до цього був відбір. Останній етап називався «Басейн». Досить символічна назва, бо насправді все виглядало, ніби нас (студентів) дійсно вкинули в ІТ-басейн, де в реальному часі треба було вчитися плавати. Якщо ти випливеш, то можеш навчатися далі, в іншому випадку ні.

У кожного студента був свій профіль у системі. Ми записувалися на проекти, після чого отримували завдання і починали виконувати їх. Завдання були різні: щоденні, командні, індивідуальні проекти. А також кожної п’ятниці ми складали іспит.

Щоб отримати бали за завдання після виконання, його мали тричі перевірити інші студенти, а потім і сама система. Якщо зі студентами простіше, тобто зазвичай жодних зауважень не виникає і все наче працює правильно, то система майже завжди щось знайде і завдання буде незарахованим.

Викладачів немає. Є лише 10-хвилинні відеолекції, але теорії на них мінімум – це скелет, на який ми самі маємо наростити м’ясо. Для цього треба постійно шукати додаткову інформацію, потім порція нових знань – і нові пошуки. Є три типи завдань: загальні (щоденні) – вони неважкі (хоча трапляються і складні), командні та особисті. Інтенсивність процесу дуже ефективно підтримують таймлайни – це термін, до якого завдання має бути завантажене на сервер і перевірене (перевіряють після таймлайну). Звісно, перш за все треба перевірити самому. Сам процес перевірки також є важливою частиною навчання: ми один одному пояснюємо, і якщо я, наприклад, перевіряю той матеріал, який не дуже розумію, можу поставити запитання – і сам вчуся в цей час. Одна перевірка триває в середньому 30 хвилин.

Хто задає вам завдання?

Завдання підготовлені самою системою. Треба записатися на певний день на це завдання, вони з’являються в індивідуальному графіку, а потім система перевіряє виконання.

Який початковий рівень потрібний для вступу?

Мінімальні, тобто базові, шкільного рівня знання математики, програмування знати необов’язково, можна з нуля. Головне – вміти нестандартно мислити, креативно вирішувати завдання.

Якою мовою вам даються завдання?

Англійською. Взагалі все англійською. Відео були англійською, проте за бажання можна було знайти і французькою. Навчальні матеріали, завдання – виключно англійською мовою.

Рівень англійської виріс під час навчання в UNIT Factory?

Збільшився запас слів, виріс рівень технічної англійської. Якщо перші лекції я розумів десь 30-40%, а решту дотягував з перекладачем, то за два тижні вже не користувався перекладачем для розуміння контексту.

В чому переваги навчання в UNIT Factory?

Постійне спілкування між студентами – дуже позитивний фактор. Завжди є можливість підійти до когось, запитати, як він розв’язував, попросити, щоб показав і пояснив. Студенти охоче допомагають один одному, це об’єднує всіх і створює дуже хорошу атмосферу в кластері – залі, де проходить навчання.

Можна сказати, що навчання в UNIT Factory – це комбінація офлайнових та онлайнових методів, до того ж з високою інтенсивністю.

1) Можливість навчатися в зручний час, немає обмежень у графіку.

2) Методика peer-2-peer: немає викладачів, всі на рівних, всі завдання повинні перевірити самі студенти, командна робота дуже мотивує.

3) Гейміфікація навчання:

– студент отримує бали до прогресу, за рахунок яких набираються рівні за виконання того чи іншого завдання – і це є мотиватором зростання;

– є індивідуальна карта розвитку: людина бачить, в яких напрямках вона розвивається.

Коли вже після відбору у процесі навчання людина досягає певного рівня, їй розкриваються напрямки, і вона обирає, куди цікаво розвиватися далі – чи бути менеджером IT-проектів, чи займатися веб-розробкою, розробкою мобільних додатків, чи вивчати архітектуру мереж.

Кому ви порадили б навчатися у Школі 24?

Студентам, які вивчають в університетах програмування, прикладну математику, кібернетику. Бо в UNIT Factory знання практичніші, більше перспектив. Також всім, хто хоче вивчити програмування, веб-розробку, стати розробником відеоігор чи фахівцем з ІТ-безпеки.

UNIT Factory дає систему навичок, комплексне уявлення про програмування та всі процеси в IT – цілісну систему, яку можна розвивати в будь-якому напрямку. IT – галузь з дуже високою динамікою, оновлення інформації та навичок відбувається дуже швидко, тому такий комбінований інтенсивний метод навчання є дуже ефективним.

Мені як викладачу за професією було цікаво подивитися в реальності, як працює альтернативна методика навчання. Бажання вивчити програмування, хоча б якийсь із напрямів ІТ, також зіграло свою роль у прийнятті рішення піти навчатися. Я давно цікавлюся штучним інтелектом і машинним навчанням, тому коли дізнався, що в цій школі можна буде отримати знання в цьому напрямку, вже був на 100% впевнений: це те, що мені потрібно.

Що найбільше запам’яталося?

Останній спільний проект, який виконував разом із Сергієм Проценко понад 3 доби (саме доби, а не дні), і те, як ми з’єднували наш код протягом 5 годин і склали його за 2 хвилини до таймлайну. Ну і, напевне, те, що після фінального екзамену спав 21 годину поспіль.

І все ж: звідки ви про них дізналися?

Я шукав інформацію про штучний інтелект.

Тобто з пошукової системи?

Так.