На платформі EDUGET діє проект ПроЗНО – комплексні онлайн-курси підготовки до ЗНО з різних предметів. Нам пощастило працювати поруч з їхніми авторами, сучасними педагогами і яскравими особистостями. Публікуємо бесіди з нашими вчителями.
Автор курсу з математики професор КНУ імені Тараса Шевченка Дмитро Номіровський розповідає, як у його житті з’явилися математика, викладання і ПроЗНО.
Що вас звело з математикою?
– Потяг до математики я, мабуть, успадкував від батьків. Батько все життя захоплювався нею, хоча за спеціальністю і не був математиком. Він знав багато логічних ігор, і ми грали – доміно, шахи, шашки, карти. Гадаю, це і вплинуло.
Чому вирішили зайнятися саме викладанням? Не було спокуси піти в комерційну компанію?
– Якось у дитячому садку я навчив одного хлопця грати в шахи. Його батьки не знали про це, і були в захваті, коли одного разу ми несподівано розпочали гру. Ймовірно, це був мій перший педагогічний досвід. У якості винагороди, пам’ятаю, мене пригостили великим пакетом печива. Було смачно!
Розкажіть про проект ПроЗНО – як ви до нього потрапили?
– Все традиційно: мені зателефонували з проекту і запропонували вести онлайн-курс з математики, а я погодився. Чому обрали саме мене? Це скоріше запитання до ПроЗНО. Наскільки я зрозумів, все почалося з підручників з математики, які писали я і мої колеги. Методисти проекту вирішили, що їхній курс має вести хтось із авторів цих підручників – і знайшли мене.
Онлайн-освіта часом сприймається як щось ризиковане, авантюрне. Але це не втримало вас від участі в проекті.
– Онлайн-освіта справді поки що незвична для українців. Та я сам маю досвід онлайн-навчання. Коли кілька років тому вирішив підвищити свій рівень англійської, то використовував і дистанційний варіант навчання. Моя дружина зараз теж вчиться дистанційно – вивчає сучасні IT-технології. Онлайн-освіта має свої переваги.
Відеоформат був складний для вас?
– Зовні відеонавчання майже не відрізняється від звичайного. Є дошка, демонстраційний екран, допоміжні матеріали. Все це може бути й на традиційному уроці. Але робота перед камерою, звісно, має свою специфіку – можна рухатися лише в певних зонах, треба весь час стежити, яка з камер активна тощо. Оскільки раніше великого досвіду зйомок не було, то цього довелося навчатися у відеостудії.
Які найцікавіші спогади залишилися зі зйомок?
– Можу сказати: мені було дуже цікаво. Розпитав відеогрупу про технічні нюанси, подивився апаратуру. Навіть пустили за камеру, і я зняв фрагмент уроку з історії України. Режисер похвалив.
Ви за стислий термін створили навчальний курс, писали сценарії, знімалися, складали тести. Що було найскладнішим?
– Найскладнішими були наголоси! Виявляється, побутові варіанти вимови часто-густо відрізняються від норми. Мені так і не вдалося в повній мірі опанувати цю науку. Всі ці «вИпадки», «дужкИ», «добУтки», «зАвжди», «доведемО»… Єдиний позитивний результат – тепер часом чую, як і наші провідні політики роблять ті самі помилки.
Чи бути онлайн-освіті в Україні – який ваш прогноз?
– Онлайн-освіта в Україні вже є! Треба лише не боятися її використовувати.
Дмитро Номіровський – про підготовку до ЗНО з математикиЯкі особливості тестів ЗНО саме з математики? – Наприклад, лише в тестах з математики є запитання з математики, – сміється Дмитро. – Насправді головна відмінність математики – це вміння відрізняти правду від неправди. Це стосується і ЗНО. У нашому предметі, на відміну від інших, значно менше суб’єктивних оцінок. Як ви радите готуватися до ЗНО з вашого предмету? – Ідеальний варіант підготовки – це сумлінне навчання в школі протягом усіх років. А неідеальний варіант? Коли учень затягнув з підготовкою, і раптом зрозумів, що «все пропало»? – Перш за все, варто усвідомити: досягнути високого результату буде значно складніше. Далі треба (бажано під наглядом кваліфікованого вчителя) детально розібрати варіанти завдань і їх розв’язання за попередні роки. Це допоможе підняти результат на 5-10 балів. Які сучасні інструменти, ґаджети можете порадити для підготовки? – Як я казав, існують дистанційні можливості навчання, і їх варто використовувати. Та найефективнішим сучасним методом підготовки залишається кропітка праця. |
Дмитро Номіровський знімає відеолекцію з історії України. Режисер сказав: матеріал вийшов гідний
|
Урок «Ймовірність випадкової події» Дмитро проілюстрував слайдом і анекдотом про двох математиків у літаку: «Я розрахував: ймовірність того, що на літаку одразу дві бомби, практично нульова. Тому одну бомбу завжди беру з собою»
|
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!