Đăng Ký Đăng Nhập

Rozmova Z Vikladachem Dmitro Nomirovskij 897

Розмова з викладачем: Дмитро Номіровський


ЕкспертиНа платформі EDUGET діє проект ПроЗНО – комплексні онлайн-курси підготовки до ЗНО з різних предметів. Нам пощастило працювати поруч з їхніми авторами, сучасними педагогами і яскравими особистостями. Публікуємо бесіди з нашими вчителями.

Автор курсу з математики професор КНУ імені Тараса Шевченка Дмитро Номіровський розповідає, як у його житті з’явилися математика, викладання і ПроЗНО.

Що вас звело з математикою?

– Потяг до математики я, мабуть, успадкував від батьків. Батько все життя захоплювався нею, хоча за спеціальністю і не був математиком. Він знав багато логічних ігор, і ми грали – доміно, шахи, шашки, карти. Гадаю, це і вплинуло.

Чому вирішили зайнятися саме викладанням? Не було спокуси піти в комерційну компанію?

– Якось у дитячому садку я навчив одного хлопця грати в шахи. Його батьки не знали про це, і були в захваті, коли одного разу ми несподівано розпочали гру. Ймовірно, це був мій перший педагогічний досвід. У якості винагороди, пам’ятаю, мене пригостили великим пакетом печива. Було смачно!

Розкажіть про проект ПроЗНО – як ви до нього потрапили?

– Все традиційно: мені зателефонували з проекту і запропонували вести онлайн-курс з математики, а я погодився. Чому обрали саме мене? Це скоріше запитання до ПроЗНО. Наскільки я зрозумів, все почалося з підручників з математики, які писали я і мої колеги. Методисти проекту вирішили, що їхній курс має вести хтось із авторів цих підручників – і знайшли мене.

Онлайн-освіта часом сприймається як щось ризиковане, авантюрне. Але це не втримало вас від участі в проекті.

– Онлайн-освіта справді поки що незвична для українців. Та я сам маю досвід онлайн-навчання. Коли кілька років тому вирішив підвищити свій рівень англійської, то використовував і дистанційний варіант навчання. Моя дружина зараз теж вчиться дистанційно – вивчає сучасні IT-технології. Онлайн-освіта має свої переваги.

Відеоформат був складний для вас?

– Зовні відеонавчання майже не відрізняється від звичайного. Є дошка, демонстраційний екран, допоміжні матеріали. Все це може бути й на традиційному уроці. Але робота перед камерою, звісно, має свою специфіку – можна рухатися лише в певних зонах, треба весь час стежити, яка з камер активна тощо. Оскільки раніше великого досвіду зйомок не було, то цього довелося навчатися у відеостудії.

Які найцікавіші спогади залишилися зі зйомок?

– Можу сказати: мені було дуже цікаво. Розпитав відеогрупу про технічні нюанси, подивився апаратуру. Навіть пустили за камеру, і я зняв фрагмент уроку з історії України. Режисер похвалив.

Ви за стислий термін створили навчальний курс, писали сценарії, знімалися, складали тести. Що було найскладнішим?

– Найскладнішими були наголоси! Виявляється, побутові варіанти вимови часто-густо відрізняються від норми. Мені так і не вдалося в повній мірі опанувати цю науку. Всі ці «вИпадки», «дужкИ», «добУтки», «зАвжди», «доведемО»… Єдиний позитивний результат – тепер часом чую, як і наші провідні політики роблять ті самі помилки.

Чи бути онлайн-освіті в Україні – який ваш прогноз?

Онлайн-освіта в Україні вже є! Треба лише не боятися її використовувати.

Дмитро Номіровський – про підготовку до ЗНО з математики

Які особливості тестів ЗНО саме з математики?

– Наприклад, лише в тестах з математики є запитання з математики, – сміється Дмитро. – Насправді головна відмінність математики – це вміння відрізняти правду від неправди. Це стосується і ЗНО. У нашому предметі, на відміну від інших, значно менше суб’єктивних оцінок.

Як ви радите готуватися до ЗНО з вашого предмету?

– Ідеальний варіант підготовки – це сумлінне навчання в школі протягом усіх років.

А неідеальний варіант? Коли учень затягнув з підготовкою, і раптом зрозумів, що «все пропало»?

– Перш за все, варто усвідомити: досягнути високого результату буде значно складніше. Далі треба (бажано під наглядом кваліфікованого вчителя) детально розібрати варіанти завдань і їх розв’язання за попередні роки. Це допоможе підняти результат на 5-10 балів.

Які сучасні інструменти, ґаджети можете порадити для підготовки?

– Як я казав, існують дистанційні можливості навчання, і їх варто використовувати. Та найефективнішим сучасним методом підготовки залишається кропітка праця.

Дмитро Номіровський знімає відеолекцію з історії України.

Режисер сказав: матеріал вийшов гідний

Урок «Ймовірність випадкової події» Дмитро проілюстрував слайдом

і анекдотом про двох математиків у літаку:

«Я розрахував: ймовірність того, що на літаку одразу дві бомби, практично нульова.

Тому одну бомбу завжди беру з собою»