Đăng Ký Đăng Nhập

Shho Pitati Na Spivbesidi Shhob Nabrati V Komandu Najkrashhix Gravciv 2211

Що питати на співбесіді, щоб набрати в команду найкращих гравців


Лайфхаки

Працівники бувають категорій А, В і С. Важливо наймати найкращих – А, вони набиратимуть таких же, і ви отримаєте суперпрофесійний колектив



Мітчел Гарпер (Mitchell Harper) – підприємець, інвестор і бізнес-консультант. Він побудував 6 компаній загальною вартістю $100 млн, одну з них продав, дві поки не дають прибутку, а три – фінансово успішні.

Окрім керування компаніями, він пише книги, веде вебінари і блоги, консультує власників бізнесу: як найняти на роботу найкращих працівників, залучити клієнтів чи інвестиції, вийти на самоокупність. Відеолекції та онлайн-курси Мітчела Гарпера популярні серед початківців у бізнесі й мають мільйони переглядів.

У блозі «Як я вибираю і наймаю працівників» Мітчел розповідає про те, що він зрозумів про набір кадрів, провівши 1000 співбесід на посади різних рівнів і спеціалізацій, від менеджерів з продажу до членів ради директорів. 

Загалом працівників він поділяє на три категорії: А, В і С.

  • А-гравці: 5% найкращих працівників. Вони наполегливо працюють, намагаються досягати максимуму в результаті та кар’єрі, користуються повагою колег і зазвичай швидко отримують підвищення.
  • B-гравці: 85% більшості. Вони вміють виконувати певні функції та зазвичай роблять це добре. Проте не прагнуть до більшого і не намагаються стрибнути вище голови. Це хороші рядові працівники.
  • C-гравці: 10% найгірших. Вони роблять рівно стільки, скільки треба, щоб не отримати догану, і жодного руху більше. Ніколи не візьмуть на себе додаткову функцію та вперто уникають будь-якої відповідальності.

Як ці типажі набирають команду?

  • A-гравці люблять наймати інших А-гравців і будувати команди суперрозумних людей, яким подобається змагатися й перемагати. Вони хочуть працювати з однодумцями і шукають тих, у кого можна вчитися.
  • B-гравці наймають C-гравців, бо вони бояться конкуренції та шукають слабших за себе.
  • C-гравці насправді не наймають нікого, зазвичай вони безініціативні й ледачі. Але якщо С-гравець отримає обов’язки рекрутера, він просто братиме тих, хто прийшов на співбесіду.

У команді зазвичай 5% найкращих, 85% більшості та 10% найгірших

Очевидно, для найкращої роботи компанії треба максимально наситити її А-гравцями. Свою ефективність рекрутера на початку підприємницької діяльності Мітчел оцінює в 50% – тобто із 2 працівників лише один добре підходив на посаду. Зараз Гарперу достатньо 7 запитань, щоб точно визначити працівника екстра-класу.

Запитання 1. Чи отримували ви підвищення на попередній роботі?

A-гравців складно не помітити – вони добре виконують свою роботу і швидко прогресують. Розумний менеджер швидко підхопить такого працівника і пропонуватиме йому складніші й відповідальніші завдання. А в результаті дасть вищу посаду.

Перегляньте профіль кандидата на LinkedIn – чи підвищували його хоч раз на попередніх місцях роботи. Якщо було хоча б одне підвищення, це добре, якщо два – чудово, а якщо три – це точно А-гравець.

Запитання 2. Чи доручали вам вести складний проект? Як впоралися з цим?

A-гравці намагаються взяти на себе відповідальність, а не сховатися за спинами колег. Зазвичай це їм вдається. Ви маєте з’ясувати, чи добилися вони достатньої довіри на попередній роботі, щоб отримати важливе завдання під власну відповідальність.

Запитання 3. Ви претендуєте на ту саму посаду, яку мали на попередньому місці роботи, чи є відмінності?

A-гравцям подобаються виклики. Виявляється, що більшість із них не так часто змінюють компанії, як посади в них. Бо їм подобається постійно вчитися й підкорювати нові території.

Запитання 4. Розкажіть, що ви думаєте про нашу компанію: що в ній подобається, а що варто змінити.

A-гравець обов’язково вивчить компанію, до якої йде на співбесіду. Він намагатиметься зрозуміти вашу стратегію й прикинути перспективи. Важливо, щоб кандидат не лише хвалив вас, але й дав конструктивну критику.

Якщо людина не уявляє, чим ви займаєтеся, або в неї немає жодного міркування про вашу компанію, – це точно не вищий ешелон.

Якщо людина не уявляє, чим ви займаєтеся, або в неї немає жодного міркування про вашу компанію, – це точно не вищий ешелон

Запитання 5. Ви багато чого досягли?

Запитання насправді може звучати інакше, але головне тут – переконатися, що в людині є впевненість у собі і немає зверхності. Це тонка межа.

A-гравці часто мають довгий список проектів і здобутків. Але важливо, яким чином людина про це говорить. Одна річ, якщо кандидат описує успішні проекти, команди, процеси. Інша – якщо він вихваляє виключно себе й акцентує свою крутість. Можливо, це професійна людина, але для команди це поганий гравець.

Запитання 6. Чи хочете ви чогось навчатися на новій посаді?

Як уже говорилося, А-гравці завжди шукають можливості навчатися. Не обмежуйтеся прогнозованою відповіддю «Так, хочу». Запитайте, чого вони навчилися на попередніх роботах, а яке навчання заплановано на найближчі півроку. Також поцікавтеся, яку книгу зараз читає ваш кандидат і чому обрав її.

Запитання 7. Це запитання не ваше, а вашого кандидата.

Дуже важливо, що саме запитує людина на співбесіді. А-гравцям не байдуже, в якій компанії вони працюватимуть, в якій команді, з якими перспективами. Вони обов’язково розпитуватимуть вас, а якщо ні – це гравець іншого класу.