Що менша «статусність» школи, то більший різнобій у досягненнях учнів. Це означає, що серед них будуть ті, хто отримав високі бали на ЗНО – і водночас ті, хто склав іспити дуже погано.
2016 року вперше всі випускники мусили скласти не лише українську мову та літературу, але й на вибір математику чи історію України. Це дозволяє по результатах ЗНО робити висновки про стан шкільної освіти. В попередні роки відбувалася «самовибірка», коли ЗНО з цих предметів складали тільки школярі, які прицільно готувалися до нього й були орієнтовані на отримання вищої освіти. Зараз картина значно повніша, адже враховано тих учнів, які не планували вступати до вишу. На підставі результатів ЗНО-2016 аналітичний центр
Дослідження базується на даних ЗНО-2016, опублікованих на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Йдеться про деперсоналізовані дані з результатами кожного учасника ЗНО за шкалою 100-200 балів. Також для проведення дослідження CEDOS отримав результати з тестовими балами ще до переведення в шкалу 100-200. Це потрібно для аналізу всіх результатів, включно з учасниками, які не набрали пороговий бал (адже в цьому разі іспит вважається нескладеним, і результат не фіксується в шкалі 100-200).
У розрахунках вивели коефіцієнт Джині, який використовується для вивчення нерівності розподілу певної величини і має значення від 0 до 1 балу. Якщо йдеться про ЗНО, то 0 – це найменша нерівність, тобто всі учні отримали однакову кількість балів, а 1 – максимальна нерівність, коли одні завалили іспит, а інші склали дуже добре. Якщо цей коефіцієнт перевищує 0,25, можна говорити про високу нерівність результатів. Завдяки коефіцієнту Джині можна оцінити, наскільки нерівні результати демонструють учні залежно від навчального закладу, населеного пункту та інших показників.
Експерти CEDOS проаналізували, скільки учасників ЗНО отримали той чи інший бал.
Розподіл тестових балів з української мови та літератури на ЗНО-2016
Найбільше учасників набрали 30-50 балів (максимум 104). При цьому немало й тих, хто добре склав тест і набрав 80-90 балів. Не здолали «поріг» небагато учасників ЗНО. Можна говорити про доволі рівні результати.
Розподіл тестових балів з математики на ЗНО-2016
Результати з математики кардинально відрізняються – більшість учасників погано склали іспит і опинилися на межі порогового балу, який і так був найнижчим з усіх предметів. Наблизилися до максимальних 62 балів одиниці.
Індекс Джині для предметів ЗНО-2016
Коефіцієнт Джині по всіх предметах підтверджує: найбільша нерівномірність результатів учасників саме з математики. Найрівніше склали географію.
Ці результати цінні й тим, що в них чітко зафіксовано: на межі порогового балу немає різкого стрибка кривої. Це вважається показником некорумпованості процедури. Якщо підрахунок балів відбувається непрозоро, перевіряльники «дотягують» роботи до проходження порогу – і це обов’язково помітно на графіку.
Нерівність освіти в містах і селах, «елітних» (гімназії, ліцеї, спецшколи) і звичайних школах – одна з серйозних проблем української системи освіти. Учні, що не мають доступу до якісного викладання, не можуть в результаті отримати високі бали ЗНО і претендувати на навчання в рейтингових вишах.
Розподіл учнів елітних і звичайних шкіл за балом з української мови та літератури
Розподіл учнів міських та сільських шкіл за балом з української мови та літератури
Стосовно результатів з української мови та літератури помітна нерівність, більшою мірою залежно від типу школи – випускники ліцеїв і гімназій склали іспит значно краще. Результати міських випускників доволі рівні, а от сільські учні показали незадовільний рівень знань – більшість набрали низькі бали.
Розподіл учнів елітних та звичайних шкіл за балом з математики
Розподіл учнів міських та сільських шкіл за балом з математики
Графіки результатів з математики знову демонструють проблеми з викладанням точних наук у школах. Високі бали отримали небагато учнів навіть зі спеціалізованих шкіл, а основна частина результатів – учнів міських і сільських шкіл, звичайних та елітних – скупчилася на найнижчих балах.
Нерівність результатів з української мови та літератури у школах за типами шкіл
Нерівність результатів можна дослідити й у межах кожної школи, що й зробили експерти CEDOS. За результатами дослідження простежується кореляція між типом школи та рівністю результатів учнів. Найбільш рівні результати показують випускники «елітних» шкіл – лідирують гімназія, спецшкола та ліцей, у них найнижчий коефіцієнт Джині. Що менша «статусність» закладу, то більший різнобій у результатах. Це означає, що в нерейтингових школах є учні, які отримують високі бали на ЗНО – і водночас такі, які склали іспити дуже погано.
Що важливо, показник нерівності всередині школи більший, ніж між різними школами. Тобто успішність учня залежить не тільки і не стільки від того, де він живе і до якої школи ходить, а від решти чинників – професія і статки батьків, можливість і готовність навчатися поза школою, доповнювати шкільну програму індивідуальними заняттями.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!