Як продавати в соцмережах? Чого очікувати від SMM і на що звернути увагу? Прості відповіді на актуальні питання.
Social Media Marketing – спосіб просування продукту чи сервісу в соціальних мережах. Специфіка цього виду маркетингу полягає в тому, що успіх залежить від популярності у конкретних користувачів, від знання цільової аудиторії та вміння спілкуватися. Інструменти SMM ближче до телешоу, стендапу і мистецтву прямих продажів, ніж до традиційного маркетингу. Довіру аудиторії складно завоювати і легко втратити, агресивні продажі тут не працюють, проте працюють давні дружні зв’язки і досконале знання потреб цільової аудиторії. Ще одна складність SMM маркетингу – те, що соцмережі постійно змінюють правила гри: алгоритми видачі постів у стрічці, рекомендацій користувачів, вагу лайків і шерів, систему статистики, а також політику штрафних санкцій і бонусів.
Похідним результатом від цих двох загальних цілей може стати зростання продажів – а може і не стати, це вже залежить від юзабіліті сайту, роботи кол-центру і служби доставки у вашому інтернет-магазині, від привабливості продукту чи сервісу в цілому, його доступності для вашої цільової аудиторії.
Важливий момент: раз розпочавши комунікацію з клієнтами через соцмережі, завершити її можна лише виходом з бізнесу взагалі. Користувачі у будь-якому разі обговорюватимуть ваш сервіс, причому вірогідність появлення негативних відгуків на сторінках у соцмережах набагато вище, аніж позитивних. Статистика неодноразово підтверджує, що задоволений клієнт сприймає гарний сервіс і якісний товар як дещо очевидне і не поспішає залишати добрий відгук (про це ще треба попросити), проте якщо щось пішло не так – про це дізнаються усі, коли не зі сторінки вашої компанії у соцмережі, то з особистої сторінки клієнта, його пост швидко стане вірусним, і вам доведеться прикласти набагато більше зусиль для виправлення цієї ситуації, ніж просто для налагодження якісного сервісу.
Від початку соціальні мережі було створено, звичайно, не для цього, а для підтвердження, встановлення і підтримки дружніх зв’язків. Характерно, що найперша соцмережа називалася
«Для входження до соцмережі ви потребуватиме деякого часу, – говорить Дженіфер Фонг, експерт з прямих продажів в соцмережах. – Створіть особистий акаунт, приймайте участь в дискусіях, дізнайтеся про норми і очікування даної спільноти». «Створіть такий образ себе, який подобатиметься людям, якому вони будуть довіряти, – радить Джанет Фоутс, SMM коуч і CEO компанії Tatu Digital Media. – Коли я бачу в спілкуванні, що ви конфліктна людина, навряд чи я буду робити з вами бізнес. Якщо ви в коментарях постійно кличете користувачів на свій сайт, я не буду вас слухати. Ви не можете бути неввічливим чи неадекватним середовищу спілкування у соцмережах». Що робити? Набути у своїй ніші іміджу приємної людини і надійного джерела інформації.
«Facebook – чудовий майданчик для роздрібної торгівлі, тоді як LinkedIn більш зручний для b2b продуктів і сервісів», – говорить Колін Франсіс, експерт з продажів і президент Engage Selling. Колін також вважає, що не варто себе обмежувати трьома основними соціальними платформами: для успішних продажів і отримання лідів варто використовувати можливість спілкування в блогах, на с торінках коментарів на вебсайтах, в усіх тематичних чатах і форумах. «Для впізнаваності бренду відмінно працюють Instagram і Pinterest, проте яку б ви мережу не обрали, ви не можете напряму постити і рекламувати свій продукт. Ваше завдання – успішна взаємодія з аудиторією в Інтернеті, демонстрація вашого продукту і сервісу у веселих і нестандартних ракурсах, створення візуального контенту, що відповідає стилю життя вашого кінцевого споживача». Важливо знайти той ресурс в Інтернеті, де обговорюють релевантну вашому продукту або сервісу тему, і це необов’язково буде саме соцмережа. Але це також буде SMM-просування.
«Френдіть, фоловте і конектіться з користувачами, профілі яких підходять під опис вашого клієнта. Яким чином? Скористуйтеся пошуком, який реалізовано у будь-якій соцмережі, чи сервісом socialmention.com, щоб знайти людей, які говорять про вашу сферу бізнесу чи користуються значущими для вас ключовими словами», – радить Джанет Фоутс. Коментуйте під постами представників вашої ЦА, лайкайте і шерте, беріть участь в дискусіях, діліться корисною інформацією – створюйте цінність вашого контакта для ваших нових співрозмовників. Тоді для них буде природнім лайкати і шерити ваші пости – SMM будується на принципі взаємності.
«Найважливіше, що повинні засвоїти SMM-ники і менеджери з продажів – це те, що в соцмережах на першому місці ваші стосунки з клієнтом, і лише на другому – ліди, які ви можете отримати. Не буде спілкування – не буде й лідів, оскільки лише добрі стосунки приводять к переходам на сайт, а потім до продажів, – підкреслює Джанет Фоутс. – Люди шерять багато різної інформації, і якщо ви звертаєте увагу на те, що вони постять і обговорюють, то ви зможете їх залучити до дискусії з теми, що вас цікавить». Коли стосунки вже зав’язалися і укріпилися, то можна поступово пропонувати продукт чи сервіс, який вирішив би проблему вашої аудиторії. В будь-якому разі на просування в SMM потрібен час – з цим згодні всі експерти.
«Якщо ви просто розмістите пост з вашим продуктом і посиланням на сайт, до вас одразу охолонуть, – говорит Фоутс. – В тому разі, якщо ви скажете, що «Існує декілька способів вирішити вашу проблему, можливо, цей допоможе», – тоді ваші співбесідники відчують, що ви піклуєтеся про них». Щоб уникнути холодних дзвінків у соцмережах, потрібно уважно слухати, що і як обговорюється в тих чи інших групах, і заходити до тих дискусій, які вже отримали достатній розвиток.
На першому місці, звичайно, Facebook – за загальним охопленням аудиторії, за функціоналом, за можливостями просування платними і безкоштовними методами.
На друге місце впевнено виходить Instagram – молодь активно ділиться фотками, фоловить один одного, відомі особистості й улюблені бренди.
На третьому місці за популярністю і потенціалом у продажах – мережа відеоконтенту YouTube. Зрозуміло, створити якісний відеоролик набагато складніше, ніж зробити на смартфон більш-менш вдалий кадр, проте й ефект від розпіареного відеоканалу набагато вище. Окрім того, придбання мережі YouTube компанією Google додало функціоналу у використання – можна за допомогою Hangouts On Air робити інтерв’ю в прямому ефірі з лідерами спільнот, з ключовими гравцями галузі, що корисно в тому числі для b2b просування.
Опанувати всі тонкощі платного і безкоштовного просування бренду в соцмережах допоможуть онлайн-курси інтернет-маркетингу від провідних професіоналів цієї галузі.
Соцмережі інтегрують все більше найрізноманітніших функцій. Ви вже можете на соціальній платформі продавати, публікувати рекламні буклети і фотоальбоми, заливати відео. Найближче майбутнє вже настало – соцмережа?
В майбутньому соцмережі будуть повністю охоплювати всі аспекти життя людини, причому як онлайн, так і офлайн – завдяки подальшому розвитку геолокації.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!