19 жовтня 1879 року Томас Едісон демонструє електричну лампочку. Штучне світло виникає внаслідок руху потоку електронів через дріт, у газовому середовищі або при проходженні струму через напівпровідникові кристали. У лампочці розжарювання від нагрівання струмом світиться вольфрамова нитка, поміщена у вакуум. Флуоресцентна трубка зсередини має спеціальне флуоресцентне покриття, яке випромінює світло завдяки ультрафіолетовим променям наелектризованих атомів газу. Світлодіоди – перші світильники з твердим елементом, який світиться (напівпровідникові кристали з p-n-переходом), англійською light emitting diode, або скорочено LED.
Після того експерименту 1879-го електрична лампочка стала головним індикатором прогресу, пройшовши шлях від лампи розжарювання до сучасних світлодіодів. Сьогодні в Європі лампи розжарювання заборонені для використання з метою економії енергоресурсів і турботи про планету, проте цей образ став настільки звичним, що й надалі використовується в дизайні – і не лише в стилі ретро.
Для роботи, яка потребує постійної напруги очей, необхідне рівномірне освітлення – контраст робочого місця й кімнати не має перевищувати 10: 1. Верхнє світло має бути розсіяним, щоб не було різких тіней, від яких втомлюється око. Освітлення робочого місця може бути локальним і інтенсивнішим, якщо робите письмові вправи чи працюєте з дрібними деталями. Найкращий напрям верхнього світла – згори і трохи ззаду, як у природному освітленні. Для робочої лампи головне – щоб не падала тінь від руки: для правші джерело світла розташовують ліворуч, для шульги – праворуч. Будь-які різкі тіні на робочій поверхні, особливо які перетинаються, втомлюють очі, тому краще скористатися розсіяним світлом від лампи з плафоном.
Оптимальний рівень освітлення на робочому столі 300 люксів (300 лк) – таке світло дає лампа розжарювання у 85 Ватів з плафоном або пряме світло від лампи без плафона в 72 Вт. При використанні світлодіодних ламп варто зменшити потужність удвічі. Для креслення і малювання потрібні вже 500 люксів або лампа в 145 Вт з плафоном. І навіть якщо ви працюєте і вчитеся за монітором ноутбука, верхнє світло в кімнаті потрібне, щоб не було контрасту з екраном і не перевтомлювалися очі. Біле світло краще для роботи, ніж світло теплого жовтого спектру, особливо якщо треба розрізняти кольори. Зате тепле неяскраве світло відразу налаштовує на відпочинок у дружній компанії. Усі ці нюанси важливо передбачити, якщо вчитеся або працюєте вдома, і намагатися створити для себе оптимальні умови.
|
Лампа Enso, Laokoon Design |
|
Baselamp от Luke Lamp Co. є унверсальною базою з світлодіодом, на яку можна поставити будь-який прозорий предмет та перетворити його на світильник |
|
Sunturtle – лампа на сонячній батареї від K8 industridesign |
|
Патрісія Уркіола розробила світильник Serena с декількома варіантами розсіювача для Flos |
|
Bulbing Lamp від Studio Cheha виглядає як класична лампа, але зроблена з одного аркушу акрілу та насправді є пласким світильником |
|
|
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!