Đăng Ký Đăng Nhập

Svitlo Korisne Dlya Ochej 263

Світло, корисне для очей


Лайфхаки19 жовтня 1879 року Томас Едісон демонструє електричну лампочку. Штучне світло виникає внаслідок руху потоку електронів через дріт, у газовому середовищі або при проходженні струму через напівпровідникові кристали. У лампочці розжарювання від нагрівання струмом світиться вольфрамова нитка, поміщена у вакуум. Флуоресцентна трубка зсередини має спеціальне флуоресцентне покриття, яке випромінює світло завдяки ультрафіолетовим променям наелектризованих атомів газу. Світлодіоди – перші світильники з твердим елементом, який світиться (напівпровідникові кристали з p-n-переходом), англійською light emitting diode, або скорочено LED.

Після того експерименту 1879-го електрична лампочка стала головним індикатором прогресу, пройшовши шлях від лампи розжарювання до сучасних світлодіодів. Сьогодні в Європі лампи розжарювання заборонені для використання з метою економії енергоресурсів і турботи про планету, проте цей образ став настільки звичним, що й надалі використовується в дизайні – і не лише в стилі ретро.

Для роботи, яка потребує постійної напруги очей, необхідне рівномірне освітлення – контраст робочого місця й кімнати не має перевищувати 10: 1. Верхнє світло має бути розсіяним, щоб не було різких тіней, від яких втомлюється око. Освітлення робочого місця може бути локальним і інтенсивнішим, якщо робите письмові вправи чи працюєте з дрібними деталями. Найкращий напрям верхнього світла – згори і трохи ззаду, як у природному освітленні. Для робочої лампи головне – щоб не падала тінь від руки: для правші джерело світла розташовують ліворуч, для шульги – праворуч. Будь-які різкі тіні на робочій поверхні, особливо які перетинаються, втомлюють очі, тому краще скористатися розсіяним світлом від лампи з плафоном.

Оптимальний рівень освітлення на робочому столі 300 люксів (300 лк) – таке світло дає лампа розжарювання у 85 Ватів з плафоном або пряме світло від лампи без плафона в 72 Вт. При використанні світлодіодних ламп варто зменшити потужність удвічі. Для креслення і малювання потрібні вже 500 люксів або лампа в 145 Вт з плафоном. І навіть якщо ви працюєте і вчитеся за монітором ноутбука, верхнє світло в кімнаті потрібне, щоб не було контрасту з екраном і не перевтомлювалися очі. Біле світло краще для роботи, ніж світло теплого жовтого спектру, особливо якщо треба розрізняти кольори. Зате тепле неяскраве світло відразу налаштовує на відпочинок у дружній компанії. Усі ці нюанси важливо передбачити, якщо вчитеся або працюєте вдома, і намагатися створити для себе оптимальні умови.

Лампа Enso, Laokoon Design

 

Baselamp от Luke Lamp Co. є унверсальною базою з світлодіодом, на яку можна поставити будь-який прозорий предмет та перетворити його на світильник

 

Sunturtle – лампа на сонячній батареї від K8 industridesign

 

Патрісія Уркіола розробила світильник Serena с декількома варіантами розсіювача для Flos

 

Bulbing Lamp від Studio Cheha виглядає як класична лампа, але зроблена з одного аркушу акрілу та насправді є пласким світильником