«Одного разу діти зібралися біля миски з водою, в якій плавали іграшки. Маленький хлопчик, років 2,5, стояв позаду і видно було, що його розбирає від цікавості. Він спробував протиснутися між дітьми, але забракло сил. Тоді став озиратися. Спостерігати за ним було надзвичайно цікаво. Оченята спалахнули, коли хлопчик побачив стільчик: він вирішив поставити його за спинами старших дітей, залізти – і побачити, як у мисці плавають іграшки. Та в цей момент вихователь підхопила його, підняла над головами інших дітей і сказала: «Дивися, малий».
Жодних сумнівів – побачивши іграшки, дитина не відчула тієї радості, яку пережила б, якби подолала перепону власними силами. Вихователь не дала йому можливості навчитися, а навпаки – завадила. Вираз цікавості й сподівання на обличчі, який так мене зацікавив, змінився на дурнуватий і безпомічний – такий вираз виникає у дітей, які знають, що дорослі все за них зроблять».
Це спогади Марії Монтессорі (1870-1952) – італійського педагога, першої жінки з дипломом лікаря в Італії і автора надзвичайно популярної педагогічної методики. Марія Монтессорі закликала виховувати дітей за принципом: «Допоможи мені зробити це самому».
Оточення дитини треба підлаштувати під неї. Дитина повинна мати можливість самостійно підсунути стілець, відкрити шафу, взяти навчальні матеріали. Не треба убезпечувати її від крихких речей – нехай вчиться з дитинства поводитися з ними. Марія Монтессорі пропонувала дітям бавитися з побутовими приладами і природніми матеріалами. Вони краще розвивають самостійність мислення, ніж звичайні іграшки.
Дитина від народження прагне свободи і автономності, така її природа. Дорослий має лише підвести дитину до навчання, щоб потім віддалитися і лишитися в ролі спостерігача. Головна вимога до викладача – не заважати процесу саморозвитку дитини.
Марія Монтессорі оформила свою методику в 19 тезах .
1. Дітей навчає те, що їх оточує.
2. Якщо дитину часто критикують – вона вчиться засуджувати.
3. Якщо дитину часто хвалять – вона вчиться оцінювати.
4. Якщо дитину часто висміюють – вона вчиться бути боязкою.
5. Якщо дитині демонструють ворожість – вона вчиться битися.
6. Якщо з дитиною чесні – вона вчиться справедливості.
7. Якщо дитина живе з відчуттям безпеки – вона вчиться вірити.
8. Якщо дитину часто ганьблять – вона вчиться почуватися винною.
9. Якщо дитину часто схвалюють – вона вчиться добре до себе ставитися.
10. Якщо до дитини часто бувають поблажливі – вона вчиться бути терплячою.
11. Якщо дитину часто підбадьорюють – вона стає впевненою в собі.
12. Якщо дитина живе в атмосфері дружби і почувається необхідною – вона вчиться знаходити в цьому світі любов.
13. Не кажіть погано про дитину – ні при ній, ні без неї.
14. Концентруйтеся на розвитку хорошого в дитині, і поганому не залишиться місця.
15. Завжди дослухайтеся і відповідайте дитині, яка звертається до вас.
16. Поважайте дитину, яка зробила помилку і може зараз чи пізніше виправити її.
17. Будьте готові допомогти дитині, яка перебуває в пошуку, і бути непомітними для дитини, яка все знайшла.
18. Допомагайте дитині засвоювати нове. Робіть це, наповнюючи світ турботою, стриманістю, тишею і любов’ю.
19. У спілкуванні з дитиною дотримуйтеся хороших манер – пропонуйте їй найкраще, що є у вас самих.
Відтоді як сформувалася педагогічна школа Монтессорі, її постулати не втратили актуальності. Навпаки – ідея природнього формування дитячої самостійності вважається чи не найпрогресивнішою. Школи Монтессорі поширені по всьому світі. В Україні їх теж немало, та здебільшого за цією методикою працюють у дошкільних закладах і початковій школі.
Такі заклади – вихід для дітей, що не сприймають сувору шкільну дисципліну, критично ставляться до авторитетів і не схильні бездумно слухатися вчителя. Не дивно, що з них часто виростають неординарні особистості. Вихованцями за методикою Монтессорі є творець Amazon.com Джеффрі Безос, засновник Wikipedia Джиммі Вейлс, власник Washington Post Кетрін Грехем і колумбійський письменник Габріель Гарсія Маркес.
У закладах Монтессорі виховували і співзасновників Google Ларрі Пейджа і Сергія Бріна. Одна з працівниць компанії згадує, як вільно вони поводилися на офіційних прийомах і порушували протокол. На її зауваження, що треба діяти за чітко визначеними правилами вони відповідали: «Хто це сказав? Ми діти Монтессорі, нас учили ставити під сумнів авторитети».
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!